گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس كارآفرینی مطرح كرد: سرمایه گذاری در بازار بورس؛ مساوی با رونق تولید

مسلم خانی سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار را اقدامی صحیح و در عین حال جذاب دانست و گفت: ما با سرمایه گذاری در این بازار عملا به رونق تولید کمک کرده ایم.

1398/06/11
|
09:45

برنامه "گفتگوی اقتصادی" پیرامون موضوع لزوم رفع موانع کسب و کار و جذب نقدینگی و با حضور دکتر مسلم خانی استاد دانشگاه و کارشناس کارآفرینی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

خانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: طبق قوانین به ویژه قانون " بهبود مستمر محیط کسب و کار" نهاد حاکمیت موظف به اقدام برای بهبود محیط کار و ارائه گزارش لحظه به لحظه به تولیدکنندگان و کارآفرینان است.

وی به صرفه نبودن نظام تولید را از موانع مهم کسب و کار دانست و افزود: همین مسئله موجب عدم هدایت نقدینگی به سمت تولید شده است. در حال حاضر نظام بانکی و پولی کشور به گونه ای است که سود سرمایه گذاری در بانک از راه اندازی یک کسب و کار بیشتر است.

این استاد دانشگاه ایجاد جذابیت در تولید و سرمایه گذاری در کسب و کار و کارآفرینی را عامل تشویق مردم به سرمایه گذاری در حوزه تولید برشمرد و گفت: طبق محاسبات بانک مرکزی، مطالعات مرکز پژوهش های مجلس و گزارشات صندوق بین المللی پول هدایت سرمایه به سمت کسب و کار و کارآفرینی برای ایرانی ها مطلوب نبوده و در نتیجه پول خود را در بازارهای دیگر سرمایه گذاری می کنند.

خانی سرمایه گذاری در بازارهایی چون بورس و اوراق بهادار را اقدامی صحیح و در عین حال جذاب دانست و بیان کرد: ما با سرمایه گذاری در این بازار عملا به رونق تولید کمک کرده ایم اما متاسفانه بازارهای مخربی چون مسکن و ارز و خودرو و لوازم خانگی همچنان جذابیت دارند و تا حدودی سرمایه های سرگردان مردم را به سمت خود جذب کرده اند.

کارشناس کارآفرینی با اشاره به مفهوم نقدینگی سرگردان گفت: نقدینگی سرگردان بدین معناست که پول در مسیر اصلی خود یعنی کمک به تولید و اقتصاد راستین کشور قرار نگرفته و از این رو به تورم تبدیل شده است.

وی با تأکید بر اینکه در بحث نقدینگی نباید از الگوهای تولید غافل شد مطرح کرد: به عنوان مثال یکی از الگوهای رایج و متداول در دنیا، تأمین مالی جمعی و به کار گیری آن در یک کسب و کار است.

خانی در ادامه این مطلب تأکید کرد: وزارت اقتصاد و دارایی کشور و سازمان بورس و اوراق بهادار باید الگوی تامین مالی جمعی را به رسمیت بشناسند ضمن اینکه بازنگری در قوانین پولی و مالی نیز ضروری است.

استاد دانشگاه نظام تأمین مالی مشترک را یکی دیگر از الگوهای جذب نقدینگی برشمرد و گفت: تعاونی ها در دنیا یک مدل برای جذب اعتبارات خرد و پاسخگویی به یک نیاز محسوب می شوند اما ما هنوز در این حوزه مشکل قانونی داریم و عملاً یکی از الگوهای جذب نقدینگی را از دست داده ایم.

وی همچنین سرمایه گذاری در نظام بورس ایده را یک عامل در جذب نقدینگی برشمرد و در عین حال اضافه کرد: خوشه ها و شبکه های کسب و کار نیز در جذب نقدینگی موثرند.

خانی با اشاره به رابطه معنادار نظام پولشویی با نقدینگی اظهار داشت: متاسفانه ما هنوز قانون پولشویی نداریم درصورتیکه با وجود این قانون جابجایی نقدینگی به راحتی اتفاق نخواهد افتاد.

این کارشناس کارآفرینی به دلایل عمده نقدینگی سرگردان در جامعه اشاره و بیان کرد: ضعف های موجود در منزلت اجتماعی، عدم ثبات سیاست ها، الگوهای تولید و عدم فراهم کردن فضای کسب و کار و کارآفرینی برای سرمایه گذاران خرد از دلایل اصلی نقدینگی سرگردان در جامعه به شمار می روند.

وی با اشاره به تأثیر کانون های تولید نقدینگی بر کنترل نقدینگی بیان داشت: در حال حاضر حدود 78 میلیون ایرانی واجد شرایط و غیرواجد شرایط ماهانه 45 هزار و 500 تومان دریافت می کند درصورتیکه هیچ برنامه ای برای این پول وجود ندارد.

خانی با اشاره به اینکه تصمیمات مجلس و بانک مرکزی جامعه را به توسعه نقدینگی تشویق می کنند گفت: این کار منجر به تغییر ضریب جینی با یک جهش ارزی شده و فاصله ثروتمندترین ها و فقیرترین های جامعه کیلومتری می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی