گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك تحلیلگر اقتصادی عنوان كرد: حساب های اجاره ای؛ مجرای اصلی فرارهای مالیاتی

اشعری مجرای اصلی فرارهای مالیاتی بزرگ را استفاده از حسابهای متعدد بانکی و اجاره ای دانست و گفت: برخی فعالان اقتصادی با استفاده از حسابهای مختلف تراکنش های بزرگی انجام داده و مالیات هم نمی پردازند.

1398/06/14
|
10:30

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع لزوم اجرایی شدن مالیات بر عایدی سرمایه در بازارهای غیرمولد با حضور دکتر مهدی اشعری کارشناس و تحلیلگر اقتصادی از شبکه رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

اشعری در برنامه "گفتگوی اقتصادی" اظهار کرد: هر بازاری بازیگران مختلفی دارد اما اعمال مالیات بر هریک از این بازارها به معنای مخالفت با بازار و بازیگران آن نیست بلکه قرار است بین بازیگران مختلف بازارها تفکیک قائل شویم.

وی با اشاره به شاهد مثالی در این باره افزود: به عنوان مثال بازار مسکن یک بازار مولد است که ما با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی این حوزه هیچ مشکلی نداریم، مشکل ما با بازیگر سوم این بازار و هدف اصلی این نوع مالیات یعنی سفته باز بازار است.

تحلیلگر اقتصادی با اشاره به دو دلیل اصلی اجرایی نشدن قانون مالیات بر عایدی سرمایه بیان داشت: مسئله اول، بحث ذینفعان این طرح است. کسی که دو هزار خانه خالی دارد یک فرد ثروتمند محسوب شده و مسلماً وقتی با چنین طرح هایی مواجه می شود دست روی دست نخواهد گذاشت و به سراغ رسانه ها و نماینده های مجلس می رود ضمن اینکه باید دید خود نماینده های مجلس چند تا خانه دارند زیرا اگر نماینده ای بیش از یک خانه داشته باشد قطعا موافق این طرح نخواهد بود.

اشعری در این "گفتگوی اقتصادی" رادیو گفت وگو، ضعف در شناسایی میزان معاملات در بازارهای مختلف طلا و سکه و غیره را دلیل دوم اجرایی نشدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه دانست.

وی با اشاره به الزامات اجرایی شدن این طرح تأکید کرد: اگر سیستم مالیاتی ما هدفمند شود می توان بدون هیچ فشاری به مردم مالیات های بسیار خوبی دریافت کرد.

این کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه کشورهای مختلف دنیا به جای شفافیت در جریان های کالا، به شفاف سازی جریان مالی می پردازند گفت: این ایده در اخذ مالیات کشورهای مختلف استفاده می شود ضمن اینکه به عنوان ایده ی محوری تحریم علیه کشور ما نیز اعمال شد.

اشعری مجرای اصلی فرارهای مالیاتی بزرگ در بازار سکه و ارز و دیگر حوزه ها را استفاده از حساب های متعدد بانکی و اجاره ای دانست و گفت: عده ای از فعالان اقتصادی با استفاده از حساب زنان خانه دار، کودکان و منشی تراکنش های بزرگی انجام می دهند و مالیات هم نمی پردازند. البته این معضل با یک اقدام ساده بانک مرکزی قابل حل است. اگر هر کسی با حساب خود کار کند،| اطلاعات آن حساب بررسی و مالیات هم به راحتی از آنها اخذ می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی