گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدیرگروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع): شعب بانکی هزینه های خود را از جیب مردم پرداخت می کنند

عیوض لو با اشاره به افزایش هزینه شعب بانکها گفت: متاسفانه این هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شود که از نظر شرعی و چارچوب قوانین اسلامی هم مشکل دارد.

1398/06/25
|
10:45

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع کاهش تعداد شعب بانکها، الزامات و بایدها با حضور دکتر حسین عیوض لو مدیرگروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) از آنتن رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

عیوض لو در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه نظام بانکداری ایران به شدت قدیمی است گفت: بانک باید قادر به تنظیم گری بر اساس مقتضیات زمانی و مکانی و فناوری های زمان خود باشد.

وی با ابراز تاسف از اینکه قوانین و مقررات بانکی ایران پویایی لازم را ندارند بیان کرد: شعبه داری در یک مقطع زمانی، اقتضای بانکی بود اما الان فضا کاملا متفاوت شده و بانکداری الکترونیکی ماهیت شعب بانکها را تغییر داده است.

مدیرگروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) شعبه داری در شرایط فعلی را فاقد صرفه اقتصادی دانست و افزود: متأسفانه تعداد شعب بانکها از 20 هزار و 598 شعبه در سال 1397 هم اکنون به 21 هزار و446 شعبه رسیده است.

عیوض لو عنوان کرد: بیشترین تعداد شعب بانکها به ترتیب در بانک ملی با سه هزار شعبه، بانک صادرات و بانک کشاورزی وجود دارد.

این استاد دانشگاه بیان داشت: با وجود تعداد زیاد شعب بانکی در ایران اما هنوز شعبه های تخصصی در ایران تأسیس نشده و فقط شامل بانکداری تجاری می شود. به بیانی دیگر، بانک های ما موفق به ارائه خدمات جدید نشده اند چراکه قوانین ما مربوط به چهل سال قبل بوده و هنوز به روزرسانی نشده اند.

عیوض لو با اشاره به افزایش هزینه شعب بانکها گفت: متاسفانه این هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شود که از نظر شرعی و چارچوب قوانین اسلامی هم مشکل دارد.

مدیرگروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) مهمترین حساسیت در کاهش شعب بانکی را مربوط به نیروی انسانی و لشگر بیکاران دانست و گفت: در حال حاضر بیکاری در شعب بانکی مشهود است و حداقل کار مثبت کارمند بانکی تحصیل بانکی است تا موقعیت بهتری در زمان بازنشستگی داشته باشد اما خطرناکتر از آن مشکلات سفته بازی و کسب درآمد در این بازار است.

وی بر لزوم ارائه آموزش تخصص های جدید به بانک و بانک مرکزی برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان تأکید کرد و گفت: تنوع بخشی به بانکداری و انواع بانکداری باید در سطح بانک مرکزی مشروعیت پیدا کند علاوه براین، آموزش های متنوع برای اثربخشی در نیروی بیکار و بدون کارکرد لازم نیز ضروری است.

عیوض لو توجه ویژه وزارت فناوری اطلاعات به بانکها و گسترش فضای مجازی در بانکها را خواستار شد و گفت: در صورت فراهم شدن زیرساخت فناوری اطلاعات، تحولات عظیمی در حوزه بانکی ایجاد خواهد شد.

مدیرگروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) همچنین به اهمیت زیرساخت پشتیبانی نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: با ایجاد تحول در نظام آموزش بانکها نیروی انسانی در بانکها کارآمد می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی