صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

گرامی گفت: عده ای خانه های غیرقانونی گرفته و به گردشگران عرب اجاره می دهند، کره ای ها و چینی ها نیز به جای هتل واحدهای غیرقانونی اجاره می کنند و درآمد آن را به کشور خود می برند.

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع الزامات صنعت توریسم در ایران با حضور حسن گرامی معاون دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

گرامی در مصاحبه با رادیو گفت وگو با اشاره به وضعیت رقابتی ایران در حوزه گردشگری اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم و لازم در حوزه گردشگری توجه به وضعیت رقابتی و شناسایی و ارتقای مولفه های موثر در قدرت رقابتی است.

معاون دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: وزیر گردشگری اخیراً در مکاتبه ای که با رئیس جمهور داشتند تسهیلات ویژه ای را درخواست کردند. دریافت این تسهیلات منوط به تهیه یک برنامه مناسب است تا با دریافت آن وارد فضای رقابتی شویم.

این مقام مسئول گفت: متاسفانه ما به دلیل تعاریفی که از قبل برای صنعت گردشگری ارائه کردیم گردشگری را به منزله اشتغال و توسعه نمی دانیم. به بیانی دیگر، اقتصاد نفتی اجازه پرداختن به سایر بخش های اقتصاد را به ما نمی داد و امروز که در شرایط تحریمی و قطع شدن نفت قرار گرفتیم به دنبال راهکارهای ضربتی هستیم.

گرامی با تأکید بر لزوم اجماع نظر درباره جایگاه گردشگری ایران تأکید کرد: مفهوم گردشگری باید در حوزه اقتصادی کار شود اما وقتی گردشگری در بخش های فرهنگی بررسی و مطرح می شود نمی توان وجهه اقتصادی به آن داد و انتظار اشتغال و ارزآوری از آن داشت.

معاون دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: سند راهبردی گردشگری باید از کمیسیون فرهنگی به کمیسیون اقتصادی مجلس منتقل شود و در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.

این مقام مسئول یاد آور شد: گردشگری یک ضریب تکاثر دارد یعنی پول در گردشگری به صورت زنجیره وار خرج می شود اما اگر پول این حوزه در خارج از زنجیره هزینه شود یعنی نشت اقتصادی پیدا کرده است.

وی در توضیح بیشتر این مطلب گفت: نشت اقتصادی شامل مجموعه ای از فعالیت های غیرقانونی نیز می شود که هم اکنون در حوزه اقامتی وجود دارد. به عنوان مثال عده ای خانه های غیرقانونی گرفته اند و به گردشگران عرب اجاره می دهند و کره ای ها و به ویژه چینی ها که اخلاق منزوی دارند به جای هتل واحدهای غیرقانونی اجاره می کنند و درآمد آن را به کشورهای خود می برند. بنابراین باید جلوی این نشت های اقتصادی گرفته شود.

مرتبط با این خبر

  • نوروز98؛ از اتوبوس گردشگری پایتخت جا نمانید

  • موقعی گردشگری ارزش بیشتری دارد که گردشگر خارجی به کشور بیاید و ارز وارد کشور کند

  • نیازمند مهندسی گردشگری هستیم/ رقابت پذیری شاخص مهم اقتصاد گردشگری

  • اقبال چشمگیر گردشگران خارجی برای اقامت در فضاهای بومی

  • تبلیغات و بازاریابی از ارکان اصلی در اقتصاد گردشگری است

  • شهر تبریز تمام فاکتورهای گردشگری را داراست

  • گردشگری؛ مهم ترین محور در شرایط کنونی اقتصاد است

  • از نظر رشد گردشگری، جزو کشورهای رتبه نخست هستیم

  • قدیمی ترین جنگل های کره زمین در ایران ماست

  • مازندران؛ گردشگری به وسعت دنیا