گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حسابرس بانك مركزی: خط اعتباری اروپایی موجب ارتقای کنترل کیفیت واردات می شود

عباس هُشی با بیان اینکه اروپا در مقابل فاینانس و خط اعتباری جنس درهم نمی دهد اظهار کرد: خط اعتباری اروپایی به کنترل کیفیت واردات کشور کمک خواهد کرد.

1398/07/07
|
08:45

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مسیر اعتباری اینستکس، بررسی تبعات و آسیبهای خط اعتباری 15 میلیارد دلاری با حضور عباس هُشی حسابرس معتمد بورس و بانک مرکزی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ابتدای مطلب با اشاره به اینکه بحث خط اعتباری مسئله جدیدی نیست گفت: ما خط اعتباری با دو مدل استقراض از منابع جدید و منابع داخلی بلوکه شده را در گذشته هم تجربه کرده ایم.

هُشی افزود: تحریم ها علیه ایران در دهه 60 به این صورت بود که اروپایی ها با آمریکا همراه نبودند، اروپا نفت را از ما خریداری می کرد و پول ایران بلوکه و هزینه می شد.

حسابرس معتمد بورس و بانک مرکزی با اشاره به ویژگی تامین اعتبار با این مدل گفت: این مدل خط اعتباری موجب تزریق پول در صنعت کشور می شود که خط اعتباری به ما می پردازد علاوه براین، هزینه بهره آن نیز به کشور گیرنده ی اعتبار تحمیل خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر نفت ما را نمی خرند و در عوض آن می خواهند خط اعتباری به ما دهند که اولا هزینه مالی برای ما خواهد داشت ضمن اینکه خریدهای ما باید از همان کشور باشد. البته در این میان باید مشکل بیمه و حمل و نقل و مشکلات بانکی ما نیز حل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: وزیر اقتصاد ما پنجاه صفحه برنامه نوشته که 47 صفحه آن تأمین مالی است. بنابراین تامین مالی قرض ارزان بدون تحمیل شرایط سیاسی برای ما بهترین است لذا اگر اینستکس باشد که عالی است و اگر نشد خط اعتباری نیز دستگرمی و مفید است اما باید ویژگی ها و شرایط آن مشخص شود.

هشی در ادامه مطلب، شروط فرانسه برای ارائه خط اعتباری به ایران را یک بحث سیاسی دانست و تأکید کرد: سیاسیون باید این موضوع را حل کنند.

حسابرس معتمد بورس و بانک مرکزی گفت: ما در حال حاضر به منبع مالی ارزان نیاز داریم چراکه پول های ما در شرایط فعلی در چند کشور بلوکه شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه اروپا در مقابل فاینانس و خط اعتباری همچون دیگر کشورها نیست که جنس درهم به ما دهد اظهار کرد: ویژگی این خط اعتباری اروپایی به کنترل کیفیت واردات کشور کمک خواهد کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی