صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عباس هُشی با بیان اینکه اروپا در مقابل فاینانس و خط اعتباری جنس درهم نمی دهد اظهار کرد: خط اعتباری اروپایی به کنترل کیفیت واردات کشور کمک خواهد کرد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مسیر اعتباری اینستکس، بررسی تبعات و آسیبهای خط اعتباری 15 میلیارد دلاری با حضور عباس هُشی حسابرس معتمد بورس و بانک مرکزی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ابتدای مطلب با اشاره به اینکه بحث خط اعتباری مسئله جدیدی نیست گفت: ما خط اعتباری با دو مدل استقراض از منابع جدید و منابع داخلی بلوکه شده را در گذشته هم تجربه کرده ایم.

هُشی افزود: تحریم ها علیه ایران در دهه 60 به این صورت بود که اروپایی ها با آمریکا همراه نبودند، اروپا نفت را از ما خریداری می کرد و پول ایران بلوکه و هزینه می شد.

حسابرس معتمد بورس و بانک مرکزی با اشاره به ویژگی تامین اعتبار با این مدل گفت: این مدل خط اعتباری موجب تزریق پول در صنعت کشور می شود که خط اعتباری به ما می پردازد علاوه براین، هزینه بهره آن نیز به کشور گیرنده ی اعتبار تحمیل خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر نفت ما را نمی خرند و در عوض آن می خواهند خط اعتباری به ما دهند که اولا هزینه مالی برای ما خواهد داشت ضمن اینکه خریدهای ما باید از همان کشور باشد. البته در این میان باید مشکل بیمه و حمل و نقل و مشکلات بانکی ما نیز حل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: وزیر اقتصاد ما پنجاه صفحه برنامه نوشته که 47 صفحه آن تأمین مالی است. بنابراین تامین مالی قرض ارزان بدون تحمیل شرایط سیاسی برای ما بهترین است لذا اگر اینستکس باشد که عالی است و اگر نشد خط اعتباری نیز دستگرمی و مفید است اما باید ویژگی ها و شرایط آن مشخص شود.

هشی در ادامه مطلب، شروط فرانسه برای ارائه خط اعتباری به ایران را یک بحث سیاسی دانست و تأکید کرد: سیاسیون باید این موضوع را حل کنند.

حسابرس معتمد بورس و بانک مرکزی گفت: ما در حال حاضر به منبع مالی ارزان نیاز داریم چراکه پول های ما در شرایط فعلی در چند کشور بلوکه شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه اروپا در مقابل فاینانس و خط اعتباری همچون دیگر کشورها نیست که جنس درهم به ما دهد اظهار کرد: ویژگی این خط اعتباری اروپایی به کنترل کیفیت واردات کشور کمک خواهد کرد.

مرتبط با این خبر

  • صادرکننده برای ورود ارز حاصل از صادرات مهلت می خواهد

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند