گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

برخورداری: خط اعتباری 15 میلیارد دلاری طرح موثری بر اقتصاد ایران نیست

معاون پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بی سرانجام دانستن خط اعتباری 15میلیاردی گفت: فرانسه در قبال همین پیشنهاد، بحث هایی مانند مذاکره درباره یمن و مسائل موشکی را مطرح کرده و تعیین محدودیت زمانی تا پایان سالجاری میلادی بر همین مبناست.

1398/07/07
|
14:15
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مسیر اعتباری اینستکس، بررسی تبعات و آسیبهای خط اعتباری 15 میلیارد دلاری با حضور دکتر یاسر برخورداری معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

برخورداری ضمن مصاحبه با رادیو گفت وگو، با بیان اینکه طرح خط اعتباری 15 میلیارد دلاری از سوی فرانسه به ما پیشنهاد شده گفت: تمامی موضوعات، مشوق ها و زمان این پیشنهاد محدودیت زمانی دارند و تا پایان سال جاری میلادی تعیین شده است بنابراین نمی توان آن را یک ابتکار راهبردی و موثر در اقتصاد ایران دانست.

وی افزود: ما سالهاست که به شکل مسالمت آمیزی با تحریم ها زندگی می کنیم و از طرف دیگر تعداد کشورهای تحریمی توسط ایالات متحده آمریکا به حدود 25 کشور رسیده است. اثرگذاری شدیدی که ایالات متحده در سالهای قبل بر کشورها داشت هم اکنون وجود ندارد اما همچنان بخشی از بدنه نخبگانی ما احساس می کنند که چاره ای جز این نخواهیم داشت.

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: ما اطلات جزئی از پیشنهاد 15 میلیارد دلاری در اختیار نداریم اما به طور کلی پیشنهادی است که ما 15 میلیارد دلار خط اعتباری در سه قسط پنج میلیارد دلاری داشته باشیم اما پولی هم در کار نیست.

برخورداری افزود: شاید این طرح در نگاه اول، موضوع ساده و خوبی باشد اما وقتی فقط اعتبار داشته باشیم و از قیمت گذاری تا حق انتخاب منحصر به برخی از کشورهای خاص شویم قطعاً تبعات و آسیبهایی خواهد داشت.

وی یادآور شد: ایران پس از خروج آمریکا از برجام، سیاست صبر استراتژیک را در پیش گرفت تا منافع ملی کشور را تأمین کند اما هر چه پیش رفتیم و مذاکره را با اروپایی ها ادامه دادیم و طرح های مختلفی ارائه شد بیش از اینکه مشکلاتمان حل شود وقت و زمان خود را تلف کردیم کمااینکه افکار عمومی ایران نیز به این نتیجه رسیده که تأمین منافع کشور از طریق آمریکا و اروپا ممکن نیست لذا بعد از راهبرد صبر استراتژیک، راهبرد مقاومت فعالانه را در راستای تعهدات یک جانبه در پیش گرفتیم.

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: برخی فعالان عرصه سیاست این موضوع را مطرح می کنند که ایران تا چه زمانی می خواهد آمریکا ستیزی را ادامه دهد و یا چرا عربستان و قطر و جمهوری آذربایجان این مشکلات را ندارند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت هر کشوری که تصمیم به تأمین منافع کشور دیگری نگیرد قطعا این مشکل ایجاد خواهد شد.

برخورداری گفت: اگر مشکلات پیشنهاد 15 میلیارد دلاری یعنی محدودیت زمانی و اعتباری و خرید کالاها از کشورهای خاص رفع شود آنگاه باید یک اقدام راهبردی در پیش بگیریم.

وی با بیان اینکه این خط اعتباری بدون پیش شرط نیست افزود: فرانسه در قبال همین پیشنهاد به ایران، بحث هایی مانند مذاکره درباره یمن و مسائل موشکی را مطرح کرده و تعیین محدودیت زمانی تا پایان سال جاری میلادی نیز بر همین مبناست.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه مسائل فنی این پیشنهاد باید به دقت بررسی شود گفت: شروط جدید این پیشنهاد که مسائل سیاسی است نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

برخورداری در خاتمه این طرح را بی سرانجام دانست و ابراز داشت: با توجه به مسائل فنی خط اعتباری و جمیع جوانب و مسائل ایران و آمریکا و مراودات بین المللی به سرانجامی نخواهد رسید.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی