گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدیركل دفتر اروپایی و آمریكایی سازمان توسعه تجارت: خط اعتباری 15 میلیارد دلاری فقط ایران را بدهکار می کند

بهروز الفت اظهارکرد: ارزیابی مثبتی از طرح خط اعتباری 15 میلیارد دلاری در جهت توسعه نداریم چراکه با این کار کشور را بدهکار اروپا خواهیم کرد.

1398/07/07
|
13:45

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مسیر اعتباری اینستکس، بررسی تبعات و آسیبهای خط اعتباری 15 میلیارد دلاری در ارتباط تلفنی با بهروز الفت مدیرکل دفتر اروپایی و آمریکایی سازمان توسعه تجارت از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

الفت درخصوص تاثیر خط اعتباری 15 میلیارد دلاری بر توسعه تجارت با اروپا و آمریکا بیان داشت: پیشنهاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری و یا هر رقم دیگر از نظر ما در سازمان توسعه تجارت تاثیر چندانی بر توسعه تجارت و صادرات ایران نخواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه این اعتبار فقط ایران را ملزم به خرید برخی اجناس در قالب چارچوب و ارقام از کشورهایی می کند افزود: البته موضوع کیفیت و نحوه انجام خرید در این طرح بسیار مفصل است و هنوز ساز و کار آن مشخص نیست اما به طور کلی ارزیابی مثبتی از این طرح در جهت توسعه نداریم چراکه با این کار کشور را بدهکار اروپا خواهیم کرد.

مدیرکل دفتر اروپایی و آمریکایی سازمان توسعه تجارت یادآور شد: آنچه که در اینستکس و قبل از آن در SPV مطرح شد بسیار جامع تر و کامل تر از این پیشنهاد امروز بود که به یک خط اعتباری محدود شده و ما را به هدف مان نخواهد رساند.

الفت همچنین فاینانس را از بدترین و ضعیف ترین شیوه های استقراض در دنیا دانست و گفت: روش های سرمایه گذاری و جذب سرمایه نسبت به اینگونه روش ها از سطح بالاتری برخوردارند ضمن اینکه اگر دنبال فاینانس هستیم می توانیم به راحتی و بدون هیچ باج سیاسی بین 5 تا 10 میلیارد دلار از کشور روسیه تأمین کنیم.

این مقام مسئول مطرح کرد: موضوع اینستکس، برجام و مسئولیت اتحادیه اروپا در قبال برجام موضوعاتی نیستند که آن ها را در حد یک فاینانس بدانیم و از هر جایی هر پولی بگیریم و خدا را هم شکر کنیم. در حقیقت فروکاستن تعهدات برجامی اتحادیه اروپا در حد یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری نگاه درستی به موضوع نیست.

مدیرکل دفتر اروپایی و آمریکایی سازمان توسعه تجارت یادآور شد: اروپا در قبال تجارت با ایران تعهداتی داشته و اگر بخواهد تحریم یکجانبه آمریکا مبنی بر عدم خرید نفت و اقلام فلزی را بپذیرد باید تکلیفش را با نفت، حمل و نقل، بانک و بیمه و متغیرهای اصلی در زنجیره ارزش تجارت روشن کند اما اروپا همه این کارها به کنار گذاشته و تنها یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری را به ما پیشنهاد کرده درصورتیکه باید به تعهدات قبلی خود بازگردد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی