گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حبیب الله انصاری: مسئولان ریسک قاچاق را برای قاچاقچیان افزایش دهند

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی افزایش ریسک قاچاقچی برای واردات کالای تقلبی، اجرای قوانین و فراهم کردن زمینه برای تولید ملی را از جمله راهکارهای کاهش عرضه کالاهای تقلبی عنوان کرد.

1398/08/21
|
11:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ضربه تقلب به تولید و با حضور حبیب الله انصاری دبیرکل و رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

انصاری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: توزیع کالاهای بی کیفیتِ ظاهراً رسمی و ساخت داخل در بازار موجب سلب اعتماد جامعه، تضعیف فرهنگ مردم برای مصرف داخلی، کاهش تولیدات ملی و نهایتاً کاهش اشتغال خواهد شد.

وی درخصوص نقش سازمان حمایت در جلوگیری از افت کیفیت کالاها افزود: بخشی از کالاهای بی کیفیت شامل کالاهای قاچاق و وارداتی و بخشی هم شامل کالاهای ساخت داخل و در عین حال بدون هویت است لذا تنها سازمان حمایت از مصرف کننده نمی تواند جلوی این اقدام شوم را بگیرد بلکه همه دستگاه های ذیربط باید به شکل هماهنگ اقدام کنند.

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با انتقاد از تصمیمات جزیره ای و ناهماهنگ سازمان ها در این خصوص گفت: اینگونه تصمیم گیری ها فاقد قدرت اجرایی لازم هستند و تاثیر مثبتی ندارند.

این مقام مسئول درخصوص چرایی عرضه کالاهای خارجی بی کیفیت با برندهای معروف تصریح کرد: کالای تقلبی اعم از قاچاق و غیرقاچاق دارای دو بعد است؛ یک بعد آن پیشگیری از ورود این کالاها و معدوم کردن آن ها در صورت شناسایی است و بعد دیگر هم درخصوص ضرورت فراهم کردن شرایط برای تولید کالای ملی است.

انصاری یادآور شد: چالش های متعدد در حوزه تولید، بهره وری را کاهش و هزینه تمام شده تولید را افزایش می دهند اما در کالای تقلبی به دلیل عدم پرداخت حق دولت اینگونه نیست. در این میان، فرهنگ استفاده از کالای خارجی در بین مردم نیز به این موضوع دامن می زند.

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اشاره به چالش های تولید در ایران گفت: تأمین مواد اولیه و قطعات، پیمان سپاری های ارزی، کم توجهی به قوانین داخلی تولید، رکود در بازار و بالا بودن قیمت تمام شده از جمله مشکلاتی اند که تولیدکنندگان به شدت با آن درگیرند.

وی در پایان افزایش ریسک قاچاقچی برای واردات کالای تقلبی، اجرای قوانین، معدوم شدن و یا برگشت کالای قاچاق و فراهم کردن زمینه برای تولید ملی را از جمله راهکارهای کاهش عرضه کالاهای تقلبی عنوان کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی