گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون حسابرسی مالیاتی تهران اعلام كرد: افزایش 50 درصدی وصول مالیات نسبت به سال قبل

ابرهیمی گفت: با توجه به دسترسی سازمان امور مالیاتی کشور به اطلاعات فعالان اقتصادی و کشف فرارهای مالیاتی و تشکیل پرونده برای افراد فاقد پرونده، موفق به افزایش 50 درصدی درآمدهای مالیاتی شدیم.

1398/08/23
|
10:54

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع سهم مالیات در بودجه ی منهای نفت با حضور مهندس سلطان حسین فتاحی عضو هیئت انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران و ارتباط تلفنی با دکتر محسن ابراهیمی معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

فتاحی در مصاحبه با رادیو گفت و گو تأکید کرد: دولت برای مدیریت هزینه ها باید هزینه های جاری خود را کاهش داده و اصل 44 قانون اساسی را اجرایی کند.

وی افزود: در حال حاضر مالیات بر درآمد، مالیات بر ثروت، عوارض گمرکی و مالیات بر کار و خدمات از انواع درآمدهای پایه ای و درآمدهای مالیاتی است که دولت، آن ها را عملیاتی می کند.

عضو هیئت انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران همچنین با تاکید بر اینکه معافیت های مالیاتی و حمایت از تولید باید هدفمند شوند گفت: در حال حاضر مناطق آزاد فقط 20 درصد مالیات می دهند که این مورد هم باید هدفمند شود.

فتاحی خاطرنشان ساخت: ارتقای کیفیت و تکنولوژی در نمایشگاه بین المللی تهران قابل مشاهده است. بنگاه های خصوصی با توجه به افزایش تولیدات با کیفیت می توانند مالیات بپردازند.

در ادامه "گفت وگوی اقتصادی"، ابراهیمی درخصوص وضعیت وصول مالیاتی کشور گفت: ما امسال رشد بالای 50 درصدی را در وصول مالیات تجربه کردیم.

وی افزود: درآمدهای مالیاتی امسال ما نسبت به سال 1397، 50 درصد رشد کرد و در تلاشیم تا میزان آن را به بودجه پیش بینی شده برسانیم و البته این توفیقات بر اساس برنامه ریزی سازمان حاصل شده است.

معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران افزود: با توجه به دسترسی سازمان امور مالیاتی کشور به اطلاعات فعالان اقتصادی و کشف فرارهای مالیاتی و تشکیل پرونده برای افراد فاقد پرونده، موفق به افزایش 50 درصدی درآمدهای مالیاتی شدیم.

این مقام مسئول اظهار داشت: هرچه قدر که در بخش شناسایی حساب های بانکی و ارائه اطلاعات خرید و فروش و خدمات طبق ماده 169 و سامانه صندوق فروش برای افراد کم درآمد و مشاغل پیشرفت کنیم داده های بیشتری درخصوص فعالیت های اقتصادی کشور در دسترس سازمان قرار خواهد گرفت و در نتیجه مودیانی که فرار مالیاتی دارند و یا فعالیت های زیرزمینی می کنند شناسایی خواهند شد.

ابراهیمی با اشاره به مشکلات سامانه های اطلاعاتی گفت: متاسفانه هر سازمانی خود را جدا می بیند و جزیره ای عمل می کند بطوریکه بخشی از مشکلات ما در جمع آوری اطلاعات و داده های اقتصادی به مقاومت سازمان ها در ارائه داده ها برمی گردد، بنابراین ما در وهله اول باید فرهنگ مالیاتی را در خود دولت جا بیندازیم.

معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران به رادیو گفت و گو گفت: لایحه دولت درخصوص کاهش معافیت های مالیاتی اخیراً به سازمان امور مالیاتی رسیده است.

این مقام مسئول عنوان کرد: ما تمام مساعدت و همراهی خود را با معوقات و تاخیر پرداخت مالیات واحدهای تولیدی که خرید و فروش موجهی دارند به کار می گیریم و مشکلی نداریم.

ابراهیمی در خاتمه با انتقاد از عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ما درخصوص ایجاد مزیت برای افرادی که فعالیت اقتصادی شفافی دارند کم کاری کردیم. در حال حاضر روند ساده سازی پرداخت مالیات برای مشاغل خرد و جزء را در نظر داریم تا مردم برای فعالیت های کوچک درگیر بروکراسی نشوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی