صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

همایون صالحی خبرداد: مصرف روزانه بنزین در ایران به 96 میلیون لیتر رسیده که این رقم بسیار بالاست.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ضرورت های اصلاح الگوی مصرف انرژی با حضور همایون صالحی رئیس هیئت مدیره کانون سراسری جایگاه داران سوخت ایران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

صالحی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، استفاده صحیح از انرژی را نیازمند تأمین زیرساخت هایی از جمله ارتقای حمل و نقل عمومی و کاهش مصرف خودروها و فرهنگ سازی دانست و گفت: وابستگی بودجه به نفت در حدی است که به قول خود مسئولان، اقتصاد را فلج و تنگناها را بیشتر کرده است.

وی افزود: مصرف روزانه بنزین در ایران به 96 میلیون لیتر رسیده که این رقم بسیار بالاست لذا باید به فکر اصلاح الگوی مصرف انرژی به ویژه بنزین باشیم.

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری جایگاه داران سوخت ایران عنوان کرد: سبد درآمدی مردم ایران نسبت به کشوری مانند ترکیه که میزان مصرف انرژی آنها را همچون پتک بر سر مردم مان می کوبیم، بسیار پایین تر است بنابراین نمی توان سوخت و انرژی را مجزا و انتزاعی بررسی کرد.

این مقام مسئول افزود: در حال حاضر 55 درصد خانوارهای ایرانی از خودرو و 12 درصد از موتور سیکلت استفاده می کنند و مابقی خودرو ندارند اما این افراد هم یارانه پرداخت می شود.

صالحی یادآور شد: چرا زمانی که آقایان مست باده سازندگی و درآمد نفت بالای 100 دلاری و مدیریت برجام بودند به موضوع اصلاح الگوی مصرف انرژی فکر نکردند تا الان با چالش و اعتراض بزرگ مواجه نشویم؟!

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری جایگاه داران سوخت ایران درخصوص خلاهای قانونی در این حوزه گفت: قانون زمانی مفید است که عامیت و مطلقیت و قابلیت اجرا داشته باشد در غیر این صورت به جای عدالت، فساد و تباهی به بار خواهد آمد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: وزیر فعلی و رئیس جمهور در سال 1394، معتقد بودند دو نرخی کردن بنزین فسادزاست و بنزین باید تک نرخی باشد اما به یکباره تصمیمات تغییر کرد.

صالحی درخصوص الزامات تسریع در اصلاح الگوی مصرف اظهار کرد: ضرورت ایجاب می کند که ما درآمد و قدرت خرید مردم را در تمامی عرصه ها از جمله سوخت افزایش دهیم در غیر این صورت اعتراضات مردم به مشکلات معیشتی به شکل دیگری خود را نشان خواهد داد.

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری جایگاه داران سوخت ایران همچنین جلوگیری از هدررفت سوخت، فرهنگ سازی و جلوگیری از قاچاق سوخت را مهم ترین راهکار اصلاح الگوی مصرف عنوان کرد.

مرتبط با این خبر

  • هیچ کس حق افزایش قیمت کالا و خدمات را ندارد

  • رکود شدید در بازار لوازم یدکی و تعمیرات خودرو

  • راه حل اصلی برای کاهش مصرف بنزین، قیمت نیست

  • دلیل اقتصادی برای دخالت دولت در قیمت گذاری وجود ندارد

  • درآمد 37 هزار میلیاردی دولت درپی افزایش قیمت حامل های انرژی +صوت

  • قیمت سوخت بر اساس درآمد مردم، پایین نیست

  • کاهش عبور و مرور آسیب پذیری راه ها را به حداقل می رساند

  • افزایش 100درصدی قیمت حامل ها تنها 20درصد به نفع بودجه98 است

  • با احیای کارت سوخت افکار را به سمت سهمیه بندی منحرف می کنند!

  • اقتصاد انرژی در سال آینده مسئله ای حیاتی است