صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

حمید امانی گفت: ایجاد ظرفیت جذب و به کارگیری نیروها در بدنه بخش صنعتی کشور با پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی و تبدیل کالاهای اولیه به کالاهای پیچیده تر و توسعه صادرات محقق خواهد شد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت آفرینی در مسیر تقویت و رونق تولید در ارتباط تلفنی با مهندس حمید امانی همدانی رئیس امور صنعت، معدن و بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

امانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: کشور ما از نظر سطح سواد آموزش دانشگاهی رتبه خوبی در منطقه و جهان دارد بطوریکه فرصت جذب برای دانش آموختگان دانشگاه های ایران در بخش صنعت و نوآورانه کشورهای صنعتی فراهم است.

وی افزود: کشور ما نیز باید ظرفیت جذب و به کارگیری این نیروها را در بدنه بخش صنعتی کشور ایجاد کند و البته این مهم با پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی و تبدیل کالاهای اولیه به کالاهای پیچیده تر و توسعه صادرات محقق خواهد شد.

رئیس امور صنعت، معدن و بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه شرایط تحریم امروز را فرصت ساز دانست و گفت: اگر از این فرصت استفاده کنیم تقاضای داخلی را به عنوان سکوی پرش برای توسعه صادرات قرار خواهیم داد و به اهداف توسعه اقتصادی نیز خواهیم رسیم.

این مقام مسئول زیرساخت های فیزیکی کشور را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ظرفیت نیروی انسانی ممتاز کشور ما یک زیرساخت توسعه است و مهم این است که زیرساخت ها را به سکویی برای ارزش آفرینی و تبدیل مواد خام به محصولات پیچیده تر و تکنولوژیک و محصولات مصرفی با دوام تبدیل کنیم.

امانی یادآور شد: صادرات غیرنفتی ما تا قبل از تحریم ها به مرز 50 میلیارد دلار هم رسید و در حال حاضر با اندکی کاهش مواجه شده است. صادرات غیرنفتی پتانسیل بسیار بالایی دارند اما جایگزینی آن با صادرات نفتی هم با محدودیت ها و فشارهایی مواجه است.

رئیس امور صنعت، معدن و بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه در پایان این مصاحبه رادیویی مطرح کرد: در حال حاضر یکی از ملاحظات مهم مدیران کلان اقتصاد کشور این است که متغیرهای پولی را به گونه ای کنترل کنیم که شاهد ابر تورم نباشیم چراکه بی ثباتی تمام بخش های اقتصاد را دربر خواهد گرفت.

مرتبط با این خبر

  • اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود

  • اگر به مافیای پشت پرده قاچاق کالا و ارز نپردازیم امیدی به توفیق در این حوزه نیست

  • زنان پیش قراولان تغییر در وضعیت اقتصادی هستند

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • حجم بالای واردات تهدید کننده امنیت است

  • عدم وجود سند ملی راهبردی سرزمینی بزرگترین مشکل کشور است

  • تا زمانی که برای تامین نهاده ها، رقم سنگینی به دولت پرداخت می کنیم نمی توانیم بهره وری بالایی داشته باشیم

  • در برنامه ششم توسعه به دنبال ایجاد 500 هزار شغل در بخش کشاورزی هستیم