گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس امور صنعت و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه: شرط ظرفیت سازی در مسیر تولید، تحقق اقتصاد مقاومتی است

حمید امانی گفت: ایجاد ظرفیت جذب و به کارگیری نیروها در بدنه بخش صنعتی کشور با پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی و تبدیل کالاهای اولیه به کالاهای پیچیده تر و توسعه صادرات محقق خواهد شد.

1398/09/05
|
12:30
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت آفرینی در مسیر تقویت و رونق تولید در ارتباط تلفنی با مهندس حمید امانی همدانی رئیس امور صنعت، معدن و بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

امانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: کشور ما از نظر سطح سواد آموزش دانشگاهی رتبه خوبی در منطقه و جهان دارد بطوریکه فرصت جذب برای دانش آموختگان دانشگاه های ایران در بخش صنعت و نوآورانه کشورهای صنعتی فراهم است.

وی افزود: کشور ما نیز باید ظرفیت جذب و به کارگیری این نیروها را در بدنه بخش صنعتی کشور ایجاد کند و البته این مهم با پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی و تبدیل کالاهای اولیه به کالاهای پیچیده تر و توسعه صادرات محقق خواهد شد.

رئیس امور صنعت، معدن و بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه شرایط تحریم امروز را فرصت ساز دانست و گفت: اگر از این فرصت استفاده کنیم تقاضای داخلی را به عنوان سکوی پرش برای توسعه صادرات قرار خواهیم داد و به اهداف توسعه اقتصادی نیز خواهیم رسیم.

این مقام مسئول زیرساخت های فیزیکی کشور را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ظرفیت نیروی انسانی ممتاز کشور ما یک زیرساخت توسعه است و مهم این است که زیرساخت ها را به سکویی برای ارزش آفرینی و تبدیل مواد خام به محصولات پیچیده تر و تکنولوژیک و محصولات مصرفی با دوام تبدیل کنیم.

امانی یادآور شد: صادرات غیرنفتی ما تا قبل از تحریم ها به مرز 50 میلیارد دلار هم رسید و در حال حاضر با اندکی کاهش مواجه شده است. صادرات غیرنفتی پتانسیل بسیار بالایی دارند اما جایگزینی آن با صادرات نفتی هم با محدودیت ها و فشارهایی مواجه است.

رئیس امور صنعت، معدن و بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه در پایان این مصاحبه رادیویی مطرح کرد: در حال حاضر یکی از ملاحظات مهم مدیران کلان اقتصاد کشور این است که متغیرهای پولی را به گونه ای کنترل کنیم که شاهد ابر تورم نباشیم چراکه بی ثباتی تمام بخش های اقتصاد را دربر خواهد گرفت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی