صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادفر فرهنگ سازی و آموزش گسترده را از پیش نیازهای توسعه این اوراق مالی اسلامی دانست و بر انجام آن تأکید کرد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی آسیبها و مزایای فروش اوراق مالی با حضور دکتر مهسا رادفر رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

رادفر با ارائه تعریفی از اوراق مالی بیان کرد: اوراق مالی اسلامی همان اوراق بهاداری هستند که بر مبنای عقود اسلامی منتشر می شوند.

وی افزود: شرکتها و یا دولتهای کشورهای غیرمسلمان برای تأمین مالی پروژه های خود اوراق قرضه منتشر می کنند و به ازای پولی که می گیرند بهره می دهند اما از آنجاییکه این مسئله در کشورهای اسلامی ایراد شرعی دارد کشورهای اسلامی اوراق بهاداری تعریف کردند که بر مبنای عقود اسلامی و مورد تأیید اسلام باشد.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان بورس و اوراق بهادارخاطرنشان کرد: موضوع تأمین مالی و استفاده از سایر روش های تامین مالی از طریق انتشار اوراق مالی اسلامی عملا با تصویب "قانون بازار اوراق بهادار" در سال 1385 مطرح شد.

این مقام مسئول یادآور شد: طراحی ابزارهای مالی با تفویض اختیار ابزارهای مالی جدید از مجلس به شورای عالی بورس و اوراق بهادار و تکمیل زیرساختها از سال 1388 شتاب گرفت بطوریکه در حال حاضر 12 نوع اوراق مالی اسلامی داریم که بر حسب نیاز مالی بنگاه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مورد استفاده قرار می گیرند.

رادفر اوراق اجاره، اوراق مرابحه، اوراق سلف، اوراق مشارکت، اوراق جعاله، اوراق سفارش ساخت، اوراق وکالت و اوراق مضاربه را از جمله انواع اوراق مالی اسلامی برشمرد و گفت: در حال حاضر مدل سازی برای تأمین مالی در ایران تکمیل شده و هم اکنون پکیجی از انواع اوراق مالی اسلامی داریم.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در ادامه، فرهنگ سازی و آموزش گسترده را از پیش نیازهای توسعه این اوراق مالی اسلامی دانست و بر انجام آن تأکید کرد.

وی یادآور شد: شرکتهای خصوصی از سال 1389 شروع به استفاده از این ابزارهای جدید مالی کردند اما دولت این موضوع را در بودجه سال 1394 مطرح و در سال 1395 و 1396 به صورت جدی از این ابزارها استفاده کرد.

رادفر نقش اسناد خزانه دولت را در ساماندهی بدهی های دولت موثر خواند و گفت: اسناد خزانه بدهی های معوقه دولت را بهادارسازی و منظم می کند. بخش دیگری از انتشار اوراق توسط دولت نیز با هدف تامین مالی و دریافت وجه نقد است که البته هزینه کرد آن بسیار مهم است.

وی افزود: طبق قانون بودجه، تعیین نرخ اوراق بابت مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی به کمیته ای متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی محول شده است.

رادفر یادآور شد: آخرین اوراق در سال 98 با نرخ 18 درصد منتشر شد و برای سال 99 هم کمیته نرخ اوراق را متناسب با زمان انتشار تعیین می کند.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نقش بانک مرکزی در مدیریت نرخ تامین مالی بازار گفت: بانک مرکزی مکلف به انجام معاملات و کنترل نرخ در بازار سرمایه از طریق عملیات بازار باز شده که در این صورت، تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق امری بسیار مطلوب خواهد بود و البته به شرطی که در طرح های سودآور زیرساختی خرج شود.

رادفر کنترل سقف تعهدات دولت را یک امر بدیهی خواند و گفت: دولت اوراق را در چارچوب قانون بالادستی منتشر می کند ضمن اینکه در قانون برنامه ششم توسعه نیز محدودیت هایی برای دولت مشخص شده است.

وی با ارائه آماری از وضعیت بازار بدهی ها تا پایان آذرماه 98 گفت: ارزش اسمی کل اوراق بدهی بازار سرمایه 136 هزار میلیارد تومان بوده که 119 هزار میلیارد تومان آن مربوط به دولت، شرکتهای دولتی و شهرداری ها و 17 هزار میلیارد تومان آن مربوط به بخش خصوصی است.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر لزوم افزایش سهم بخش خصوصی ازر نظام تأمین مالی و بازار سرمایه بیان داشت: افزایش این سهم قطعاً نیازمند آموزش، فرهنگ سازی و کنترل نرخ تأمین مالی است.

مرتبط با این خبر

  • دولت دوازدهم نقدینگی را بیش از سه برابر افزیش داد

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد