صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

هُشی با انتقاد از معافیت مالیاتی بازار سرمایه گفت: در حال حاضر از بخش املاک بر اساس ارزش منطقه ای مالیات گرفته می شود که قیمت آن هم ناچیز است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مالیات بر خانه های خالی با حضور دکتر عباس هشی حسابدار رسمی و معتمد بانک مرکزی، بورس و عضو هیئت علمی دانشگاهو دکتر اسفندیار سلطانی عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور و رئیس انبوه سازان استان زنجان از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

هُشی با انتقاد از تبعیض و بی عدالتی های مالیاتی تأکید کرد: خوب است که مردم از هزینه کرد این مالیات ها اطلاع داشته باشند.

وی افزود: عدالت اجتماعی در مالیات بدین معناست که مالیات را به دولت دهیم و در عوض دولت هم آن را برای خدمات رسانی به مردم هزینه کند.

معتمد بانک مرکزی با بیان اینکه مالیات ریشه اسلامی و تاریخی حکومتی دارد گفت: تا زمانی که پول نفت بود کاستی های بودجه رفع می شد اما الان که پول نفت در بودجه نیست فاصله دخل و خرج دولت هم زیاد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: دولت در شرایط کم پولی به جای کشف فرارهای مالیاتی و رفع معافیت های غیرمنطقی به روش های جدید متصل شده است.

وی با بیان اینکه سود سرمایه به معنای سود دارایی و تفاوت قیمت است گفت: سود دارایی دائمی نیست و فقط یک بار اتفاق میفتد. در حال حاضر عده ای خانه های خود را نه اجاره می دهند و نه منتقل می کنند که دولت هم الان دست روی همین حفره مالیاتی گذاشته است. اما آیا این عدد قابل توجه است؟!

هُشی همچنین ادامه داد: در حال حاضر بخشی از دارایی ها و بازار سرمایه عملاً از پرداخت مالیات رها شده اند درصورتیکه مالیات این بخش دهها و صدها برابر مالیات بر سود سرمایه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر مالیات بر خانه های خالی در دنیا منسوخ شده گفت: این مالیات مربوط به دهه 80 میلادی است و کاربردی ندارد.

هُشی با انتقاد از معافیت مالیاتی بازار سرمایه گفت: در حال حاضر از بخش املاک بر اساس ارزش منطقه ای مالیات گرفته می شود که قیمت آن هم ناچیز است.

در ادامه، سلطانیمالیات بر خانه های خالی را مصداق عدالت دانست و گفت: دو گروه چپ و راست در اوایل انقلاب به صورت چرخشی به هم نان قرض می دادند که یکی از مولفه های درآمدهای آنچنانی در این نان قرض دادن ها، زمین و ساخت و سازهای آنچنانی بود.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور مطرح کرد: تا زمانی که سامانه واقعی آماری اطلاعاتی و به روز شده برای تفکیک تولیدکنندگان از دلالان تعریف نشود انجام هر کاری بی فایده است.

وی با تأکید بر اینکه یک نفر یا یک ارگان باید مسئول این حوزه باشد گفت: قانون وضع می شود اما چند تبصره هم گذاشته می شود که در اصل، راه گریز از قانونند. به عنوان مثال مسکن مهر ساخته می شود، وزیر بعدی آن را طرح مزخرف قلمداد می کند و جالب اینکه دوباره طرح ملی اقدام مسکن را مطرح می کنند.

سلطانی اجرای صحیح قوانین را مستلزم فراهم کردن زیرساخت های واقعی عملیاتی احتیاجات مردم دانست و افزود: اصل مالیات، عدالت است بدین معنا که از دلالان مالیات بیشتری دریافت شود اما ما سازنده واقعی را با دلال یکسان می دانیم.

رئیس انبوه سازان استان زنجان مطرح کرد: در دنیا افرادی صفر تا صد حوزه مسکن را بر عهده می گیرند و 15 سال هم گارانتی می دهند اما در ایران بدنه دولت عمداً به این سمت و سو حرکت نمی کند که تولیدکننده سه سال از مالیات معاف شود و مالیات سوم به بعد را تصاعدی بپردازد.

سلطانی همچنین سوداگران حوزه مسکن را مرتبط با دهانه های دولتی دانست و افزود: اینها به خوبی می دانند که در چه زمانی دلار و سکه و طلا و سهام بورس و مسکن بخرند و نگه دارند.

مرتبط با این خبر

  • افزایش مالیات در شرایط رکود اقتصادی توجیه ندارد

  • عدم اراده دراجرای قوانین از موانع اخذ مالیات بر مسکن است

  • پرداخت مالیات یکی از شاخص های توسعه است

  • پلیس مالیاتی باید آل کاپون های داخلی را دستگیر کند!

  • افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار حتی قاچاق آن می شود

  • شناسایی فرار مالیاتی حائز اهمیت تر از دریافت مالیات است

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • بودجه98 نیازمند انقلاب مالیاتی است

  • تاخیر در رسیدگی، مالیات نقد را به بدهی مالیاتی تبدیل می کند

  • مشکل هنرمندان نبودن تعاریف است نه پرداخت مالیات