صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مجید شاکری استاد دانشگاه معتقد است که در شرایط سرگیجه استراتژیک انجام مذاکره چه خوب چه بد نتیجه ای ندارد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی تاثیر سیاست های اقتصادی مذاکره محور برجام و پسابرجام بر اقتصاد ایران با حضور دکتر مجید شاکری استاد دانشگاه، کارشناس و پژوهشگر اقتصادی روانه آنتن شد.

شاکری در ابتدا اظهار داشت: هیچ کسی در کشور نمی گوید که ما خواهان اقتصادِ بدون روابط خارجی هستیم بلکه بحث اصلی درباره چگونگی انجام این کار است، همه اقتصاددانان نیز در این مورد متفق القولند که تجارت خارجی آزاد منجر به تخصیص بهینه و کاهش هزینه ها می شود.

وی افزود: منظور واضح و مشخص رئیس جمهور از این جمله که " نمی شود اقتصاد را بدون روابط خارجی از برخی تبعات مصون فرض کرد و اگر راهی غیر این هست من بلد نیستم" موضوع مذاکره است. اما سوال اینجاست که ما چه می خواهیم و آیا تصویر کلانی از اقتصاد داریم؟!

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دستگاه های مختلف ایران در سطح معاونت های فنی توانایی رسیدن به فهرست خواسته های اصلی اقتصاد را ندارند. به عنوان مثال یکی از راه حل ها این است که معاونت اقتصادی در وزارت خارجه خواسته های اعوجاج گونه و بدون وزن دهی و بی ارتباط از هم را در قالب یک بسته شکل دهد.

پژوهشگر اقتصادی با اشاره به مفهوم سرگیجه استراتژیک بیان داشت: وقتی نمی دانیم چه می خواهیم و چارچوب ثابت و منطقی نداریم و حتی چارچوب را بر اساس گفته طرف بیرونی می چینیم طبیعی است که با هر بار تغییر در دیدگاه طرف بیرونی، چارچوب های ما هم کلاً تغییر کند.

شاکری یادآور شد: آمریکایی ها از زمستان 1396 تاکنون شوک های سه ماه به سه ماه به ما وارد کردند و هر بار که تصمیم به کاری گرفتیم کل ساختار قبلی از دست مان رفته بود بنابراین در شرایط سرگیجه استراتژیک انجام مذاکره چه خوب چه بد نتیجه ای ندارد.

وی اضافه کرد: به محض خروج ترامپ از برجام، مسئولان اتحادیه اروپا سه پیشنهاد کار کردن با بانک مرکزی اروپایی، کار کردن با بانکهای مرکزی اروپایی و کار کردن با حسابهای بانک مرکزی ایران در بانکهای مرکزی اروپایی را مطرح کردند و این نشان می دهد که ما اصلاً نمی دانیم چه می خواهیم و طرف مقابل هم کاملا از این ضعف ما خبر دارد.

استاد دانشگاه با تصریح بر اینکه سیاست ما در مذاکره بقاگرایانه بود نه توسعه محور گفت: ما فقط می خواستیم زنده بمانیم و هیچ برنامه ای نداشتیم.

وی با بیان اینکه ما در برجام ضعیف عمل کردیم افزود: تا زمانی که دچار سرگیجه استراتژیک باشیم خواسته های طرف مقابل را فریاد می زنیم.

شاکری در پایان با تأکید بر لزوم شناخت و درک بین الاذهانی در نفرات اول نظام نسبت به واقعیت ها و آنچه که باید انجام دهند گفت: متاسفانه رئیس جمهور نسبت به وضعیت کنونی واقع بینانه نیستند و سایر بخش های نظام هم راه حلی ندارند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست