صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی گفت: اگر قرار است مذاکره کنیم و هدفمان هم اقتصادی باشد باید چیدمان تیم مذاکره کننده و وزن مذاکره کنندگان، موضوعِ در دستور کارمان را مشخص کند که متاسفانه در مذاکرات صورت گرفته شاهد چنین وضعیتی نبودیم.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی تاثیر سیاست های اقتصادی مذاکره محور برجام و پسابرجام بر اقتصاد ایران در ارتباط تلفنی با دکتر ابوالفضل ظهره وند کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی و دیپلماتهای باسابقه کشورمان روانه آنتن شد.

ظهره وند در این برنامه به جایگاه معاونت اقتصادی وزارت خارجه در اقتصاد کشور اشاره و بیان کرد: معاونت اقتصادی به تازگی مجدداً فعال شده و هم اکنون هم بیشتر یک بخش هماهنگ کننده است.

کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی افزود: ما از طرفی ظرفیت نمایندگی های کشورمان در کشورهای خارجی را داریم و از طرفی هم معاونت اقتصادی اطلاعات را با آنها هماهنگ می کند تا بتواند یک دیپلماسی اقتصادی را طراحی کند. در واقع این معاونت آنچنان هم گسترده نیست که همچون وزارت اقتصاد فعالیت کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست های مذاکره ای، شامل بسته اقتصادی و مبتنی بر واقعیات اقتصادی است یا خیر؟ گفت: واقع گرایی اقتصادی حکم می کند که مسیر ما در مذاکره متکی بر پلت فرم و نقشه راه داخل ساختاری باشد و نقاط مورد نیاز را به تیم مذاکره کننده متذکر شود.

ظهره وند با بیان اینکه مذاکره هدف نیست، بلکه ابزار است افزود: در مذاکره باید دستورالعملها و مولفه های تابع توسعه اقتصاد کشور و ظرفیت بیرونی اقتصاد پیگیری شود که بخشی از این مسائل به معاونت اقتصادی وزارت خارجه برمی گردد تا در تعامل مستمر با بخش های اصلی و کلیدی اقتصاد در داخل کشور اقدام کند.

دیپلمات باسابقه کشورمان تأکید کرد: در حال حاضر ما باید وارد عرصه های عملیاتی شویم، پیشرفت های کشور چین در این سه دهه با مذاکره نبوده بلکه مذاکره آن ها برای حفظ موقعیت هایی است که به دست آورده اند وگرنه در بخشهای دیگر به صورت میدانی و با اتکا به ظرفیت داخلی خودشان کار می کنند.

وی با اشاره به اهمیت دیپلماسی و حضور بین المللی بیان داشت: اعتقادی ندارم که در مذاکرات هسته ای با دادن ظرفیت هایمان بتوانیم از طرف مقابل که تعارض پارادایمی با ما دارد، امتیازی بگیریم.

ظهره وند در پایان این مصاحبه مطرح کرد: اگر قرار است مذاکره کنیم و هدفمان هم اقتصادی باشد باید چیدمان تیم مذاکره کننده و وزن مذاکره کنندگان، موضوعِ در دستور کارمان را مشخص کند که متاسفانه در مذاکرات صورت گرفته شاهد چنین وضعیتی نبودیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست