صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: قرار بوده ما با مذاکره عایدی اقتصادی داشته باشیم نه اینکه ظرفیت داخلی کشورمان را تعطیل کنیم.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی تاثیر سیاست های اقتصادی مذاکره محور برجام و پسابرجام بر اقتصاد ایران با حضور دکتر مصطفی سمیعی نسب عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و کارشناس مسائل اقتصادی و ارتباط تلفنی با دکتر احسان خاندوزی کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شد.

سمیعی نسب در مصاحبه با رادیو گفت و گو از نبود روایت واحد و متقن در همه عرصه های کشور انتقاد و بیان کرد: ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در واقع ارائه روایتی از مسائل مورد نیاز اقتصاد برای کشوری است که قرار است محور مقاومت باشد.

وی با طرح سه سوال در این خصوص افزود: اگر جمهوری اسلامی قدرت مسلط منطقه ای است و نظام سلطه هم شکست این هژمونی را اراده کرده این سوال مطرح می شود که تصمیم گیران و مسئولان حوزه سیاسی و اقتصادی چگونه با مذاکره موفق به حل این معادله سیاسی خواهند شد تا عایدی اقتصادی هم برای ما داشته باشد؟!

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) بیان داشت: واقعاً چه حجم از مشکلات اقتصادی کشور ما وابسته به تحریم است؟ عقبه و تاریخ اقتصادی ایران در یکصد سال اخیر نشان می دهد که عمده مشکلات اقتصاد ما به مشکلات ساختاری برمی گردد که با مذاکره و غیره هم همچنان وجود دارد.

وی با طرح این سوال که آیا طرف مقابل ما قابل اعتماد است؟ گفت: تجربه یکصد سال اخیر ما درباره انگلیسی ها و ملی شدن صنعت نفت و آمریکایی ها در مقاطع مختلف حاکی از این است که اینها به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.

سمیعی نسب یادآور شد: ما در طول چهل سال هر وقت به ظرفیت و منابع درونی کشورمان اتکا کردیم موفق شویم و البته این به معنای دیوار کشیدن و دو قطبی عمل کردن نیست.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه ما در طول تاریخ همیشه دچار سایه هایی بودیم که دائماً مردم و فعالان اقتصادی را دچار بیم و امید کرده و همچنان هم این سایه ها مانند برجام وجود دارند.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به یک ذهنیت اشتباه درباره درون زایی و برون گرایی مطرح کرد: عده ای می گویند فقط باید مذاکره کنیم. این تفکر و تصور غلط باید اصلاح شود. دستگاه دیپلماسی سیاسی کشورمان لطف کند و همان کارش را در دیپلماسی سیاسی انجام دهد چراکه قرار بوده ما با مذاکره عایدی اقتصادی داشته باشیم نه اینکه ظرفیت داخلی کشورمان را تعطیل کنیم.

سمیعی نسب با بیان اینکه ملاحظه واقعیات اقتصادی کار سختی نیست افزود: اگر خزانه داری آمریکا وزارت جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران شده پس اتاق جنگ و قرارگاه جنگ وزیر اقتصاد ما کجاست؟!

در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی"، خاندوزی سیاست های اقتصادی را به دو دسته سیاست های برون گرایانه و درون گرایانه تقسیم کرد و گفت: مسئله برجام نقطه مهمی در تنظیم سیاست های برون گرایانه اقتصاد ایران بود.

وی افزود: امروز با وجود بازگشت تحریمهای آمریکا اما مسئله دیپلماسی اقتصادی در حوزه برون گرایی اقتصاد ایران همچنان می تواند نقش مهمی را ایفا کند و امیدواریم که دولت فعالتراز وضع کنونی درباره دیپلماسی اقتصادی در مقایسه با سالهای کذشته عمل کند.

کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که در شرایط فعلی و با وجود همه سختی ها و تنگناهای اقتصادی اما می توان همچنان با کشورهای همسایه، منطقه آسیا و شرکای تجاری منطقه کار کرد.

خاندوزی اظهار داشت: اقتصاد ایران در عین فعال ماندن در حوزه دیپلماسی اقتصاد اما نباید اصلاحات داخلی خود را به ثمر رسیدن یکی از دیپلماسی های اقتصاد خارجی موکول کند.

وی با انتقاد از عدم مراعات توازن بین دو محور داخلی و خارجی گفت: اقتصاد داخلی ما طوری وابسته و شرطی شده که اگر یکی از مسیرهای دیپلماسی اقتصادی مسدود و یا محدود شود بسیاری از اتفاقات اقتصادی داخلی هم پیش نخواهند رفت این درحالیست که برخی اقتصاد ها در دنیا در شرایط تنگناهای خارجی و با تکیه بر ظرفیت های داخلی و ابتکارات سیاسی بسیار شکوفا شده تا ضمن عبور از موانع خارجی اصلاحات را نیز جدی تری دنبال کنند.

خاندوزی در ادامه تأکید کرد: همه ما باید کمک کنیم تا وزنه درون گرایی در اقتصاد ایران همچنان قوی باقی بماند و منوط به محدودیت های خارجی نشود و البته در حوزه برون گرایی اقتصاد نیز ظرفیت های بالقوه ای داریم

مرتبط با این خبر

  • پاسخ به برخی ادعاها و ابهامات در مورد مفاد کنوانسیون خزر

  • ترامپ بدنبال جنگ افروزی نیست

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • ایران درزمینه آموزش درجایگاه خودش قرار ندارد

  • عملیات روانی دولت برای سرپوش گذاشتن بر خواسته‌های مردم

  • بی اعتمادی به امریکا با شهادت سردار سلیمانی تایید شد

  • گام های کاهش تعهدات برجامی ایران تا سال 2023 قابل برداشتن است

  • ترامپ یک تهدید برای بازیگران اثرگذار بین‌المللی است

  • آقایان می خواهند با فریبکاری وارد قمار FATF شوند

  • جنگ یا صلح؛ پارادوکس رفتاری امریکا در قبال طالبان