صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

خستویی گفت: آزادی خواهی و رهایی از استثمار در تضاد منافع با کشورهای بزرگ است و موجب می شود هر نوع خیزش و یا ناهنجاری را تروریسم تلقی کنند. پس باید در یک پذیرش جهانی، تروریسم را تعریف کنیم.

برنامه «گفت و گوی اقتصادی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی تحریم ها و اقدامات مقابله ای FATF و روابط بانکی و با حضور دکتر هوشنگ خستویی حسابرس در امور بانکی و رئیس انجمن حسابرسی ایران به روی آنتن رفت.

هوشنگ خستویی با اشاره به اینکه رشوه و ارتشا قدمت تاریخی دارد، گفت: از دیرباز رشوه داده می شده و مهم ترین هدف این بوده که منبع تامین پول و نحوه به دست آوردن رشوه را مخفی نگه داریم و از اینجا موضوع پولشویی حادث شده است.

وی افزود: به همین منظور قوانین ضد پولشویی را در کمیته اقدام مالی تصویب کردند که در نهایت به 40 مورد و توصیه محدود شد ولی بعد از یازده سپتامبر، مقوله تامین تروریست نیز به وظایف کمیته اقدام مالی اضافه شد و بعد از آن 9 توصیه هم به توصیه های قبلی اضافه شد.

حسابرس در امور بانکی به مقررات بال اشاره کرد و اظهار داشت: این مقررات فقط ناظر بر صنعت بانکداری در سرتا سر دنیا است. در آنجا روشن می شد بانک به عنوان مرجع و بهترین مکان برای پولشویی باید عاری از این ارتکاب شود.

وی با اشاره به اینکه پولشویی دارای سه مرحله است، عنوان کرد: جایگذاری، وارد کردن پول و مصرف آن سه مرحله پولشویی هستند که از ارکان جدا نشدنی همدیگر در پولشویی هستند.

خستویی به نحوه کنترل پولشویی در دنیا اشاره کرد و گفت: پولشویی برخاسته از فحشا، دراگ و هر چیز مزمونی در دنیا است. گستره دراگ در آمریکای لاتین و آمریکای شمالی خیلی بیشتر از افغانستان است. بنابراین این مسئله مورد توجه قرار گرفته است.

وی در خصوص چرخه منحوس پولشویی در جهان بیان کرد: در سال 2001 از 2700 میلیارد بدهی کشورها در دنیا به 76 هزار میلیارد رسیده که عمده اینها اتحادیه اروپا، امریکا و ژاپن هستند که این پول را از فروش نفت در خاورمیانه به دست می آورند. در حالی که باید این پول را 14 سال بعد بپردازند. اما آن ها این پول را با دادن وام توسط 5 بانک بزرگ دنیا که در آمریکا و هلند است، می دهند. این بانک ها نیز از محل پول نفت ما فاینانس می شوند تا بتوانند این تسهیلات رابدهند. این یک چرخه منحوس است. در این چرخه آن ها همه چیز را می توانند بر ما تحمیل کنند از جمله همین مقررات FATF.

رئیس انجمن حسبرسی ایران در خصوص پذیرش FATA اظهار کرد: الان نیز فرصت محدودی داریم که اگر آن را از دست بدهیم وارد لیست سیاه می شویم. اما به اعتقاد بنده این لیست غیر شفاف است. اگر وارد این لیست شویم به صورت اتوماتیک وار پیامدهای خودش را دارد.

وی افزود: علاوه بر اروپا و آمریکای شمالی، کشورهای آسیای شرقی نیز به آن ها در تحریم ما می پیوندند و کشورهایی که پذیرفتند ولی هنوز نمی توانند همه چیز را پیاده کنند مانند هند، چین و ترکیه هم لاجرم باید بپذیرند. آنگاه ما 90 درصد توانایی ارتباطمان را با سیستم بانکی دنیا از دست می دهیم.

خستویی متذکر شد: نمی گویم این خوب است یا بد چون اگر بخواهیم برسیم به اینکه چه چیز می تواند تروریسم باشد، بی شک آزادی خواهی و رهایی از استثمار در تضاد منافع با کشورهای بزرگ است و موجب می شود هر نوع خیزش و یا ناهنجاری را تروریسم تلقی کنند. پس باید در یک پذیرش جهانی، تروریسم را تعریف کنیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست