صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

صدیق گفت: برای ما که در آستانه جهش هستیم و می خواهیم حرکت کنیم مهم است اجازه ندهیم چرخه تولید در اقتصاد متوقف شود.

برنامه «گفت و گوی اقتصادی» با موضوع بخش های خصوصی و رونق تولید در صنایع پائین دستی نفت و پتروشیمی و با حضور مهندس مجتبی صدیق عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران روی آنتن رفت.

مجتبی صدیق با اظهار به اینکه اقتصاد یک چرخه بسته است و هر قدمی که بر می دارید اثرش را در قدم دیگر خواهید دید، گفت: اگر می خواهیم اشتغال را درست کنیم باید تولید درست شود و برای درست شدن تولید باید اشتغالش درست باشد. لذا نمی توان به این زنجیره از میانه ورود پیدا کرد و فقط بخواهید بخش کوچکی از آن را اصلاح کنید و انتظار داشته باشید که آن چرخه درست اتفاق بیفتد.

وی افزود: در اقتصاد هر وقت این کار را می کنید باعث ایجاد چرخه های کوچکی می شوید که از چرخه اصلی دور هستند اگرچه اثرگذاری کوچک خودش را خواهند داشت ولی نمی توانند در آن راستای اصلی عمر صنعت حرکت کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با تاکید بر اینکه بعد از انقلاب صنایع رشد زیادی کرده است، تولید داخلی توسعه پیدا کرده و سطح استانداردهایشان بالاتر رفته و به سطح استاندارهای روز رسیده است، در عین حال بیان کرد: ولی همه این دستاوردها که دست یافتیم و همه دانشی که در این حوزه شکل گرفته با یک انشقاقی بر وضعیت تولید می تواند از دست برود. سال ها هزینه شده تا شرکت هایی تاسیس شدند و تولید کردند، مهندسی شان شکل گرفته افرادی را بر سر کار آوردند و آن ها تجربه اندوختند که حالا می توانند به صنعت کمک کنند ولی با رکودی که در کشور دارید باعث می شوید اینها متوقف شوند.

وی افزود: بعضی از اینها می توانند به خاطر بنیان های قوی که برای خودشان ایجاد کردند در عرصه رقابت باقی بمانند ولی بعضی دیگر حذف می شوند. این مسئله قریبی نیست و برای همه دارد اتفاق می افتد ولی برای ما که در آستانه جهش هستیم و می خواهیم حرکت کنیم مهم است اجازه ندهیم این چرخه متوقف شود. اگر رکود و تورم بر کشور ایجاد می شود سریع بر آن غلبه کنیم تا بتوانیم به شرکت هایمان به عنوان تولیدکنندگان کمک کنیم تا چرخه تولیدشان را داشته باشند.

صدیق به دغدغه تولید کنندگان اشاره کرد و گفت: طبق تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدیم گردش نقدینگی، وضعیت قوانین، نوسان قیمتی که بر روی مواد اولیه داریم، هزینه های عملیاتی که چند باره به خاطر مشکلات اقتصادی که در کشور است وجود دارد، دغدغه های اصلی تولیدکنندگان ما است و این دغدغه ها به عنوان گلوگاه برای صنعت تولیدی هستند.

وی به نقش تجهیزات در تولید اشاره و عنوان کرد: ما تجهیزات را استفاده می کنیم تا فرآورده در سطح کشور، در خطوط به پتروشیمی و پالایشگاه برسد و اگر این تجهیزات را نداشته باشید نتیجه نبود تجهیزات را ممکن است با یکسال الی یکسال و نیم تاخیر در تولید محصولات نهایی ببینید و آن وقت اگر شما بخواهید برگردید یکسال و نیم عقب هستید لذا باید تلاش شود به مشکلاتی که در حوزه تجهیزات و تولید کنندگان هست کمک کنیم تا به چرخه برگردند.

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با اظهار به اینکه در کشور قوانین خوبی داریم، گفت: ما تصمیم گیری هایمان را در سطح کلان کشور در خارجی و داخلی باید بر اساس یک دیسیپلین داخلی داشته باشیم. اگر برنامه توسعه تعریف می کنیم باید آن مرجع ما بشود و برای حرکت به آن سمت باید همه ابزارهای لازم داخلی و خارجی را کار بگیریم. اگر بدون توجه به آن برویم و تصمیمات دیگری بگیریم همیشه دچار مشکلات هستیم.

وی با طرح این پرسش که چندین سال است که در تحریم هستیم و خیلی از تجهیزات را در داخل تولید می کنیم ولی چرا هنوز قیمت های محصولات ما قابل رقابت نیستند، اظهار کرد: تجهیزات در قیمت نهایی محصول در حدود 60 درصد تاثیرگذار است و اگر می بینید که تاثیرگذاری اش را نمی گذارد باید دید در این میان هزینه ها در کجاها هدر می رود که قیمت نهایی محصول ما رقابتی نیست.

صدیق در خاتمه با تاکید بر اینکه باید تسهیلاتی که به تولید کنندگان در شرایط تحریم داده می شود با شرایط عادی متفاوت است، گفت: در تسهیل فضای کسب و کار وقتی می خواهیم تولید را رونق دهیم باید قوانینی که مصوب شده را اجرایی کنیم. وقتی می خواهیم هزینه هارا برای تولید کننده پایین بیاوریم روی ضمانت نامه هایش کمک کنیم. مگر می شود شرایط حساسی که الان در کشور هست همان شرایط برای صدور ضمانت نامه ها در شرایط عادی بازار باشد. چرا بعد از این همه سال اعتبار سنجی مجموعه های خوشنام و برندها را لحاظ نمی کنیم و هنوز داریم بر اساس املاک و دارایی ها عمل می کنیم.

مرتبط با این خبر

  • صادرکننده برای ورود ارز حاصل از صادرات مهلت می خواهد

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند