گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران و تهران: سازمان امور مالیاتی در شرایط کنونی از کاسبان حمایت کند

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران و تهران با اشاره به آسیب دیدگی اکثر اصناف و اقتصاد خرد کشور از شیوع کرونا تأکید کرد: دولت و سازمان امور مالیاتی باید به کاسبان کمک کنند.

1398/12/25
|
10:24
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اولویت های مجلس یازدهم در نظام مالیاتی و با حضور دکتر محمدرضا جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران و تهران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

جعفریان ضمن انتقاد از نبود یک برنامه مدون، شفاف و دقیق در حوزه مالیاتی گفت: نمایندگان مجلس یازدهم قبل از هر مسئله دیگری باید سیاست زدگی و بخشی نگری را از خود دور کنند تا بتوانند قانون سلیس و روان و همه فهمی را تصویب نمایند.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی معافیت های مقرر افزود: بنده معتقد به معافیت هیچ فعال اقتصادی از مالیات نیستم بلکه معافیت باید در حد معیشتی باشد و این موضوع ساماندهی شود ضمن اینکه مجلس یازدهم باید بر حوزه مالیاتی نظارت کند وگرنه مودی و ممیز، قانون مالیات را به رای خودش تفسیر خواهد کرد.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران و تهران با انتقاد از عدم اجرای صحیح و کامل قانون " بهبود مستمر فضای کسب و کار" بیان داشت: ما در این حوزه هنوز به رتبه 100 هم نرسیده ایم و متاسفانه در حوزه مالیات بر ارزش افزوده نیز هنوز درگیریم و به نتیجه مطلوبی نرسیدیم.

جعفریان تأکید کرد: نمایندگان مجلس یازدهم با استفاده از تجربیات، قانونی را با جسارت تدوین کنند و در عین حال بر اجرای آن نظارت نیز داشته باشند.

وی همچنین با تأکید بر اینکه مالیات ستانی نباید به صورت حاکمیتی باشد افزود: مالیات ستانی باید در جهت رفاه حال مردم باشد و در غیر این صورت به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران و تهران با اشاره به ضرورت توجه به اصل برابری در قانون و اعتماد سازی در جامعه گفت: توجه به اصل برابری در قانون و انصاف و اعتمادسازی در مردم جلوی تبعیض های اقتصادی و مالیاتی را می گیرد.

جعفریان تصریح کرد: در شرایطی که بانک مرکزی 273 هزار میلیارد تومان سود می دهد و پولها در بانکها فریز شده و در تولید و بازار سرمایه هزینه نمی شوند بنابراین می طلبد که مجلس قانونی آسان و قابل فهم برای همه مردم تدوین کند.

وی با بیان اینکه تبعیض مالیاتی افراد را به فرارهای مالیاتی تشویق می کند گفت: اگر قانون به درستی تدوین شود و اقتصاد زیرزمینی هم شفاف سازی شود دیگر فرار مالیاتی امکانپذیر نخواهد بود.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران و تهران با اشاره به آسیب دیدگی اکثر اصناف و اقتصاد خرد از شیوع کرونا تأکید کرد: دولت و سازمان امور مالیاتی باید کاسبان را کمک کنند.

جعفریان تحقق پیش بینی های بودجه 99 برای درآمدهای مالیاتی دولت را غیرممکن دانست و گفت: این کار غیرممکن است مگر اینکه همه راهکارها و زیرساخت های آن از جمله زیرساخت اطلاعاتی آن فراهم شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی