صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مبرهن گفت: مسئولان ما را به قاچاق متهم می کنند اما باور کنند ما قاچاقچی نیستیم. فروشگاه ها در قبال واردات کالای همراه مسافری از شش تا 35 درصد به سازمانهای مناطق آزاد عوارض ورود پرداخت می کنند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی اولویت های مجلس یازدهم در مناطق آزاد و با حضور مهندس محمد صادق مبرهن دبیر شورای هماهنگی عالی فعالان اقتصادی مناطق آزاد از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

مبرهن در مقدمه با اشاره به عملکرد مناطق آزاد و رویکرد رسانه های جمعی به این مناطق گفت: قانون "چگونگی اداره مناطق آزاد" با 29 ماده در سه دهه قبل توسط مجلس شورای اسلامی و 20 مورد هم مقررات و آئین نامه توسط هیئت وزیران تصویب شد.

وی قانون مصوب مناطق آزاد را از افتخارات مجلس شورای اسلامی دانست و افزود: جانمایی مناطق آزاد در ابتدای امر فقط در کیش و قشم و چابهار بود و فعالان اقتصادی هم بر اساس قوانین و مقررات موجود در زمینه های مختلف اقتصادی به ویژه تولید و تجارت و خدمات آغاز به کار کردند.

دبیر شورای هماهنگی عالی فعالان اقتصادی مناطق آزاد اظهار کرد: با توجه به حمایت قانونی دولت سازندگی از مناطق آزاد، مجموعه ای از زیرساخت ها در این مناطق فراهم شد اما با تعویض دولتها به مرور سازمان ها و ارگان های دولتی شروع به دخالت در امور داخلی مناطق آزاد کردند و عملاً اقتدار و هدف ماده یک "قانون مناطق آزاد" مبنی بر اعمال مدیریت یکپارچه زیر سوال رفت.

مبرهن با اشاره به اینکه در دولت دکتر احمدی نژاد نقاط ضعف عملکردی مناطق آزاد به صورت گزارش های بزرگنمایی شده در اختیار قوا قرار گرفت و باعث جبهه گیری هایی علیه مناطق آزاد شد گفت: ما در این دوره شاهد انواع مصوبات خلاف قوانین و مقررات مناطق آزاد در مجلس و هیئت وزرا بودیم.

دبیر شورای هماهنگی عالی فعالان اقتصادی مناطق آزاد در رابطه با وضعیت کنونی مناطق آزاد در ایران گفت: به دنبال مصوبه هیئت وزیران در سال 1382 امروز شاهد سازمان هایی در مناطق آزاد هستیم که با تورم نیرو و مشکلات مدیریتی مواجهند و کار مثمر ثمری هم انجام نمی دهند.

وی در واکنش به این مطلب که مناطق آزاد به سکوی واردات تبدیل شده است بیان داشت: متاسفانه در این مورد اطلاعات غلط به نمایندگان مجلس و مسئولان داده اند، طبق ماده 14 "قانون مناطق آزاد" واردات ما بعد از ثبت گمرکی وارد مناطق آزاد می شوند و کالایی نیست که از چشم کسی پنهان بماند ضمن اینکه حجم واردات از مناطق آزاد به سرزمین اصلی نیز کاملاً مشخص است و ثبت و ضبط می شود.

این مقام مسئول افزود: جمع واردات کالاهای همراه مسافر مناطق آزاد کشورمان در 27 سال اخیر از قاچاق سازمان یافته و غیر رسمی، که از مرزهای غیرمجاز وارد می شوند بسیار کمتر است.

مبرهن با ذکر مثالی در این خصوص یادآور شد: سال 1396 اعلام شد که هفت میلیارد دلار واردات از مناطق آزاد صورت گرفته است درصورتیکه این نکته بارها از سوی دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مدیران عامل مناطق عنوان شد که سهمیه رسمی مناطق به عنوان کالای مسافری کمتر از یک میلیارد دلار از این حجم یعنی 840 میلیون دلار بود و مابقی آن هم تحت عنوان کالاهای مواد اولیه برای تولید و بخش عمده آن هم کالاهای تجاری بوده است.

وی ادامه داد: متاسفانه ما را به قاچاق متهم می کنند اما مسئولان باور کنند که ما قاچاقچی نیستیم و فروشگاه های فعال در قبال واردات کالای همراه مسافری از شش تا 35 درصد بسته به نوع کالا به سازمان های مناطق آزاد عوارض ورود پرداخت می کنند. البته تخلفاتی در این بخش صورت می گیرد اما نباید این مناطق را به عنوان سکوی واردات قلمداد کرد.

دبیر شورای هماهنگی عالی فعالان اقتصادی مناطق آزاد در بخش دیگر اظهارات خود با تأکید بر لزوم افزایش مزیت رقابتی تولید در مناطق آزاد افزود: قوانین مربوط به معافیت های مالیاتی برای تولیدکنندگان و و مقررات پولی و مالی باید اصلاح شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه ما قوانین و مقررات متعددی در این حوزه داریم گفت: مشکل در عدم اجرای قانون و کارشکنی ها در این حوزه است که باعث شده تولید در مناطق آزاد مزیت مورد نظر را نداشته باشد لذا مجلس برای یک بار هم که شده باید تکلیف مناطق آزاد را بر اساس مستندات و واقعیات موجود تعیین کند.

مبرهن مهم ترین خواسته فعالان اقتصادی در بخش تولید، تجارت و خدمات مناطق آزاد را اجرای قوانین عنوان کرد و گفت: متاسفانه کمتر از 30 درصد قوانین و مقررات این حوزه اجرا می شود و با انواع تعبیر و تفسیر جلوی اجرای قانون را گرفته اند ضمن اینکه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد نیز اختیار لازم را نداشته که از حدود و ثغور این قوانین دفاع کند.

دبیر شورای هماهنگی عالی فعالان اقتصادی مناطق آزاد از عدم استفاده از نظرات تشکلهای صنفی و بخش خصوصی برای تصمیم گیری درباره مناطق آزاد انتقاد و تأکید کرد: ماهیت هر یک از مناطق آزاد باید مشخص و درباره آن ها تصمیم گیری شود.

مرتبط با این خبر

  • قاچاق در مناطق آزاد باید به صفر برسد

  • تقویت صادرات مناطق آزاد،پشتوانه ی رشد تولید کشور

  • اضافه کردن مناطق آزاد به دلایل سیاسی است

  • منطقه آزاد کیش؛ تولید کننده بخش اعظم نیاز دارویی کشور

  • زیرساخت های لازم در مناطق آزاد ایجاد نشده است

  • کل واردات از مناطق آزاد پنج میلیون دلار از حدود 60 میلیارد دلار است

  • ممنوعیت ترانزیت کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد، برخلاف مقررات است

  • ستاد مقابله با تحریم در مناطق آزاد راه اندازی شد

  • آغاز به کار منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره) در سالجاری

  • سرمایه خارجی در مناطق آزاد نزدیک به صفر است