گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یحیی آل اسحاق عنوان كرد: بازگشت 7 هزار واحد اقتصادی تعطیل به خط تولید در شرایط کرونا

وزیر سابق بازرگانی گفت: خوشبختانه ذخایر کالاهای اساسی ما پاسخگوی شش ماه آینده نیز هست و در همین مدت 7 هزار واحد تعطیل شده ی بخش اقتصادی نیز وارد خط تولید شده اند.

1399/01/17
|
12:19

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع جهش تولید ( شعار سال) در ترسیم گام دوم انقلاب و در ارتباط تلفنی با دکتر یحیی آل اسحاق وزیر سابق بازرگانی و کارشناس اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

آل اسحاق در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: مقام معظم رهبری چندین سال است که دغدغه های خود را در بخش های مختلف اقتصادی مطرح و بیان می کنند به ویژه در ابتدای سال نو که جهت گذاری خاصی را انجام می دهند و البته در طول سال نیز مسائلی را در حوزه اقتصاد مطرح می کنند.

وی افزود: یکی از مباحث اساسی در گام دوم انقلاب اسلامی مربوط به حوزه اقتصادی و جهش اقتصادی و چگونگی رسیدن به این دو هدف است.

وزیر سابق بازرگانی با تصریح بر اینکه شیوع کرونا در همه حوزه ها اعم از اجتماعی، سلامت، فرهنگ و اقتصاد تبعاتی را به همراه دارد گفت: چگونگی مقابله با بیماری کرونا و مدیریت آن در حوزه اقتصادی از اهداف بزرگی است که امروز کشورهای دنیا به شدت درگیر آن شده و امروز این موضوع به قدری جدی است و به اندازه ای روابط اقتصادی دنیا را مختل کرده که عده ای جهان اقتصادی را به دو جهان قبل و بعد از کرونا تقسیم بندی می کنند.

این کارشناس اقتصادی "رشد اقتصادی" را به عنوان یکی از شاخصه های اقتصادی در دنیا برشمرد و گفت: طبق پیش بینی های صورت گرفته کشورهای دنیا رشد منفی اقتصادی حداقل 10 تا 15 درصد را تجربه خواهند کرد کمااینکه شاخص بین المللی بورس نیز حدود 10 تا 20 درصد کاهش یافته است.

آل اسحاق همچنین گفت: به اذعان تمامی نهادهای بین المللی اعم از سازمان ملل، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول رکودی که در سطح جهانی و بعد از کرونا حاصل می شود در تاریخ کم نظیر و به مراتب عمیق تر از رکود 2008 خواهد بود.

وی در ادامه اظهارات خود بیان داشت: گرچه اقدامات بسیار خوب و ایثارگرانه پزشکی برای مدیریت و کنترل شیوع کرونا در کشورمان صورت گرفته اما شیوع کرونا قطعاً آثار عمیقی بر بخش اقتصادی خواهد گذاشت.

وزیر سابق بازرگانی ایجاد نظام مدیریت کرونا، جبران خسارات و زمینه سازی برای جهش اقتصادی را از جمله اهداف و برنامه های عملیاتی برشمرد که دولت مردم، مجلس و همه نهادها و موثران اقتصادی باید انجام دهند.

آل اسحاق با بیان اینکه نظام اقتصادی کشور در سال 1398 با چالش های بزرگ و تاریخی، بحران های طبیعی، حوادث مزمن اقتصادی و در پایان هم با شیوع کرونا مواجه شد افزود: این شرایط نقاط مثبت و منفی و تهدیدات و فرصت هایی را با خود به همراه دارد.

وی در تشریح این مطلب گفت: بیکاری، معیشت مردم، صندوق های بازنشستگی، حاشیه نشینی، مسائل بانکی، بودجه و حجم نقدینگی از چالش های قطعی و مزمن اقتصادی کشور ما محسوب می شوند که از سال 1398 وارد سال جدید شده اند و البته در مقابل نقاط مثبتی هم داریم که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به آن اشاره داشتند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان ساخت: اقتصاد ایران با وجود همه مشکلات داخلی، تحریم های بین المللی در سطوح مختلف و راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران در سال 1398 اما تا حدود قابل توجهی تاب آور و مقاوم تر شده است بدین معنا که رشد اقتصادی در حال حرکت از وضعیت منفی به سمت مثبت بوده و بودجه عمومی دولت نیز از در حال جدا شدن از نفت است.

وزیر سابق بازرگانی ایجاد تعادل بین واردات و صادرات و بالانس تجارت خارجی ایران را نقطه مثبت اقتصاد ایران برشمرد و گفت: طبق آمارهای رسمی حجم صادرات غیرنفتی و حجم واردات به ایران حدود 40 میلیارد دلار است.

آل اسحاق وضعیت کشورهای غربی و آمریکایی برای تهیه کالاهای اساسی و اقلام بهداشتی را در شرایط کنونی بسیار اسفناک توصیف کرد و افزود: خوشبختانه ذخایر کالاهای اساسی ما پاسخگوی شش ماه آینده نیز هست و در همین مدت 7 هزار واحد تعطیل شده ی بخش اقتصادی نیز وارد خط تولید شده اند.

وی همچنین انجام پنج اقدام را در این شرایط کنونی ضروری برشمرد و عنوان کرد: شرط اولیه انجام این پنج طرح، تلاش و همدلی همه ارگان ها و مردم و دوری از سیاست زدگی در اقتصاد است، این شروط عبارتند از ایجاد نهضت تمهیل (مهلت دادن) برای اجرای تعهدات اقتصادی، تسهیل فضای کسب و کار و حذف مقررات زائد، تکریم و مساعدت برخی حوزه های اقتصادی، تجمیع سرمایه های اجتماعی و تبدیل دارایی های حاکمیتی به امکانات اقتصادی.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی