گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس مسائل اقتصادی مطرح كرد؛ واگذاری نامناسب شرکت های دولتی زمینه ساز گذر به اقتصاد شبه دولتی شد

صمد عزیزنژاد گفت: در واگذاری های شرکت های دولتی در بورس تاکنون به دلایل مختلف کارشناسی گذر از اقتصاد دولتی به شبه دولتی صورت گرفته است.

1399/02/24
|
10:12
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو صمد عزیز نژاد، کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع « بررسی روند خصوصی سازی شرکت های دولتی در بورس» گفت: در واگذاری های شرکت های دولتی در بورس تاکنون به دلایل مختلف کارشناسی گذر از اقتصاد دولتی به شبه دولتی صورت گرفته است.
وی افزود: اینکه چرا این اتفاق افتاده است عمدتا بحث تضاد منافعی است که وجود دارد. عمدتا در شرکت های دولتی اینگونه بوده است که مدیران ذینفع شرکت های تابعه بودند یا خودشان مدیریت می کردند. یا خودشان سهام داشتند یا آشنا و اشخاصی که مدیریت انجام می دادند واگذاری و خصوصی سازی واقعی منجر به این می شد که کلی از منافع مدیرانی که بودند به خطر بیفتد.

رانت خوارها بالای سر شرکت های دولتی واگذار شده

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر بخش خصوصی واقعی می آمد در مدیریت مستقل بود. اما عمده اشخاصی که در راس کار بودند یک رانت مدیریتی در اختیار داشتند. عمدتا با راهکارهایی خارج از بورس واگذاری صورت گرفت، موضوعی که امروز هم پیگیری برخی از آنها را در قوه قضائیه می بینیم.
در ادامه عزیزنژاد گفت: خصوصی سازی اگر از طریق بورس انجام می شد مشکلات به حداقل می رسید، اما چون واگذاری بلوکی صورت گرفته و اگر در بورس بوده هم به صورت صوری انجام شده است شاهد ایجاد شرکت های شبه دولتی بودیم.
این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: مجلس باید یک تحقیق و تفحص انجام دهد تا مشخص شود چه اشخاصی در خصوصی سازی مانع ایجاد کردند و باعث شدند که این فرایند با شکست مواجه شود. البته احتمال دارد که نمایندگان مجلس هم در این خصوص درگیر فسادها شده باشند.

نقش موثر سازمان های مردم نهاد در واگذاری های دولتی

وی اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد مثل دیده بان شفافیت و عدالت چند مورد از این فسادها را پیگیری کرد به عنوان مثال این مجموعه فسادی را در فولاد الغدیر کشف کرد. سازمان های دولتی هم موظف هستند که ورود پیدا کنند اما آنچه مشخص است یک کوتاهی در خصوصی سازی صورت گرفته است.

واگذاری هایی که به سرانجام نرسیدند

عزیزنژاد تصریح کرد: هدف از خصوصی سازی کارآمد شدن شرکت هاست. در حالی که بسیاری از شرکت های واگذار شده در چند سال اخیر باز تعطیل شدند یا از فعالیت شان کاسته شد.
وی گفت: دولت در بودجه بخشی دارد با عنوان درآمد از محل واگذاری؛ اما همیشه در واگذاری ها مشکلاتی وجود داشته است و نمی توان به دولت خاصی نمی توان منتسب کرد.
در ادامه این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اقتصاد ایران یک اقتصاد تورمی است، اتفاقی که در بازار سهام در حال رخ دادن است یک قسمتی به خاطر تعدیلات تورم است، قیمت و ارزش سهام شرکت ها بالا رفته است. مردم هم پول به بورس آورده اند این در حالی است که دولت برنامه هایی برای انجام این کارها داشتند اما انقدر با شدت و سرعت نبود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی