گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مجلس به موضوع کولبری ورود پیدا کند

مدیر سازمان تعزیرات حکومتی تهران با اشاره به اینکه مشخص نیست کولبران تا چه حد باید کالا به کشور جا به جا کنند، از مجلس شورای اسلامی خواست در این موضوع ورود پیدا کند.

1399/03/13
|
10:35

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، محمد علی اسفنانی مدیر سازمان تعزیرات حکومتی تهران در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «قاچاق رسمی و نگرانی ها آن» با توضیح اینکه کالایی که ثبت سفارش آن انجام شده است باید عین همان کالا وارد کشور شود و ترخیص آن صورت گیرد، گفت: در واردات کالا تاجر فرد متعهد محسوب می شود حتی اگر برخی امور ترخیص و فرایند واردات را توکیل کرده باشد.
وی با بیان اینکه به ضرث قاطع می گویم سازمان تعزیرات حکومتی کوچکترین مماشاتی با قاچاقچیان انجام نمی دهد، گفت: ممکن است کالایی در داخل تولید شود و نمونه خارجی آن با برند خاصی وارد شود و نیروی انتظامی آن را به عنوان قاچاق تشخیص دهد. این شکل از کالاها اگر ضبط شوند در یک فرایند زمان بر آزاد می شوند.

صلاحیت تشخیص قاچاق با تعزیرات است

وی ادامه داد: برخی انتقاد می کنند که کالایی که ضبط شده است توسط سازمان تعزیرات حکومتی آزاد شده است، در حالی که تشخیص این آزاد شدن کالا با قاضی است و صلاحیت تشخیص اینکه کالایی قاچاق است هم با سازمان تعزیرات حکومتی است.
مدیر سازمان تعزیرات حکومتی تهران با درخواست از قوه قضائیه برای پیگیری قاچاق های بزرگ کالا گفت: هنگامی که برخی کالا به صورت چند کانتینر یکجا وارد کشور می شوند این مصداق یک قاچاق سازمان یافته است. مواردی سراغ دارم که فردی برای لوازم خانگی منزل خود اقدام به وارد کردن چند کانتینر کالا به کشور کرده است که لازم است موارد این چنینی مورد رسیدگی قرار بگیرند.

ابهامات کولبری در قانون

در بخش دیگری اسفنانی گفت: تعریف قانونی قاچاق مشخص است، درباره قاچاق سازمان یافته و قاچاق خرد هم تعاریف وجود دارند. اما نکته جالب اینکه مقیاسی نداریم که کولبر به چه میزان کالا به کشور بیاورد. این موارد وارد کردن کالا را می توانیم قاچاق تعبیر نکنیم.
مدیر سازمان تعزیرات حکومتی تهران از مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم خواست در موضوع کولبری ورود پیدا کند، و گفت: مجلس باید کولبری را شفاف کند تا وارد کردن کالا توسط این افراد به مشکل برنخورد.

قانون با قابلیت تفسیر به رأی قانون بد است

اسفنانی در نقد به صحبتی از سیدکاظم دلخوش اباتری، نماینده مجلس شورای اسلامی (دیگر مهمان برنامه گفت وگوی اقتصادی) که گفته بود قوانین در حوزه قاچاق کالا و ارز کامل هستند و مشکل در این است که تفسیر به رأی از قوانین در بخش های اجرایی صورت می گیرد، این طور گفت: قانون باید به گونه ای تعریف و تنظیم شود که نتوان کمترین تفسیری از آن انجام داد.
وی در بخش دیگری گفت: سازمان تعزیرات حکومتی در برخورد با قاچاق ورود پیدا می کند و قوه قضائیه هم در مواردی از قاچاق وارد می شود که جرایم سنگینی رخ داده که نیاز است خاطیان محاکمه، دستگیر و زندانی شوند. این را باید در نظر داشته باشیم که در تهران دو میلیون واحد صنفی داریم که اگر سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران بخواهد به آن رسیدگی کند توان برخورد با هزار یا دو هزار واحد صنفی را دارد.
اسفنانی ادامه داد: لازم است موارد قاچاق های بزرگ تر مورد رسیدگی قرار گیرد. به عنوان مثال کشور چندین اسکله دریایی برای واردات کالا دارد که همه اینها توسط سیستم های سامانه ای مورد نظارت و رصد نیستند. توجه به این مناطق می تواند در مبارزه با قاچاق کمک بزرگی باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی