گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مقابله با قاچاق کالا و ارز نیازمند گفتمان سازی

رئیس پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی با اشاره به ضرورت گفتمان سازی در مقابله با قاچاق، مبارزه در این مسیر را نیازمند اقدام جهادی و کار عملی توصیف کرد.

1399/03/13
|
13:04

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «قاچاق رسمی و نگرانی‌های آن» با طرح انتقادی مبنی بر اینکه در ادبیات رسمی کشور نباید قاچاق به 2 صورت رسمی و غیر رسمی تعریف شود، گفت: اگر عبارت قاچاق رسمی مصطلح شود باید مستند قانونی برای آن وجود داشته باشد و از سویی واژه مقابل آن یعنی قاچاق غیر رسمی هم قابل تعریف کردن باشد.
وی افزود: نمی‌توانیم برای قاچاق غیر رسمی تعریفی ارائه کنیم و قاچاق کالا و ارز، فقط قاچاق است و صورت رسمی و غیر رسمی ندارد. قانونگذار هم به ضرث قاطع واژه قاچاق را تعریف کرده است. در این تعریف آمده است هر فعل یا ترک فعلی که موجب نقض تشریفات قانونی شود، قاچاق است.

قاچاق را چشمی نمی‌توان کشف کرد!

در ادامه دهقانی نیا با طرح انتقاد دیگری مبنی بر اینکه برخی افراد با دیدن بعضی کالاها در بازار آن را به عنوان قاچاق معرفی می‌کنند، تأکید کرد: با دیدن یک کالا نمی‌توان به قاچاق بودن آن پی برد و به منظور اینکه قاچاق بودن یک کالا احصا شود باید کار کارشناسی صورت گیرد و از طریق سامانه‌هایی چنین موضوعی محقق می‌شود.

کار جهادی و عملی لازمه مقابله با قاچاق

در بخش دیگری از این برنامه سرهنگ هادی رفیع کیا رئیس پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی در پاسخ به این سوأل که چه کانتینرهای کالای قاچاق به کشور وارد می‌شوند، این طور پاسخ داد: اینکه قاچاق کالا یک چالش اساسی در زندگی و معیشت همگان ایجاد کرده است موضوعی قابل قبول است، باید در زمینه مقابله با آن گفتمان سازی انجام دهیم. یک اقدام جهادی و عملی برای مقابله با قاچاق گسترده کالا نیاز داریم.
وی با بیان اینکه به منظور گفتمان سازی در مقابله با قاچاق کالا و ارز لازم است نهادهای متولی مقابله‌ای که 20 تا 30 دستگاه و نهاد هستند کنار هم باشند و پلیس هم کنار آنها قرار بگیرد، به مشکلاتی در بخش تولید و قاچاق‌های ناشی از ضعف قوانین پرداخت و گفت: بعضی مقررات زائد خودشان مشکلی برای تولید هستند، پلیس پیشتر حق اعتراض‌هایی را داشت که این حق را حذف کردند. در پیام مقام معظم رهبری به مجلس یازدهم هم اشاره شده است که باید برخی مقررات زائد حذف شوند.

بخشنامه‌هایی خلق الساعه در خدمت قاچاق کالا

سرهنگ رفیع کیا ادامه داد: مقرراتی داریم که برای صادرات و واردات غیرقانونی –و قاچاق- مانع هستند، اما شاهد هستیم بخشنامه‌های خلق الساعه موجب می‌شود چندین کامیون به راحتی مجوز پیدا می‌کنند تا آنها بارشان را به کشور وارد کنند.
رئیس پلیس گمرک پلیس امنیت اقتصادی با انتقاد از مسئولانی که سیاست‌های مقابله‌ای با قاچاق کالا و ارز را کافی ارزیابی می‌کنند و به ارائه دستاورد در این مسیر می‌پردازند، گفت: اگر اجرای چنین روش‌هایی تاکنون موفق بودند الان می‌بایست جلوی قاچاق گرفته می‌شد. به عبارتی مشکلات کنونی که در حوزه قاچاق –کالا و ارز- داریم باید مرتفع می‌شدند. اینکه چنین مشکلاتی داریم نشان می‌دهد باید اقدامی جهادی انجام دهیم.

واردات «ته لنجی» یک مشکل بزرگ

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در بخش قاچاق داریم، وارد کردن کالا به صورت ته لنجی است. شیوه واردات ته لنجی برای این است که افراد (ساکن در مناطق مرزی) حجمی از کالا را برای خودشان بیاورند اما شاهدیم کالاهای وارد شده به این روش در سراسر کشور توزیع شده است و حتی خودرو و کالاهای لوکس آورده‌اند. همه اینها نشان می‌دهد روش‌هایی که تاکنون در پیش گرفتیم و مقرراتی که گذاشتیم در حل مشکل قاچاق ناتوان بوده‌اند.
سرهنگ رفیع کیا یکی از مشکلات در حوزه قاچاق کالا را اینگونه توضیح داد: گمرکات، نیروی انتظامی و دیگر نهادها سامانه‌ها و ابزارهایی در اختیار دارند که برای مبارزه با قاچاق آنها را به کار می‌گیرند اما هنوز این سامانه‌ها به صورت مشترک در نیامده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی