گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

لیبرال تر از «آدام اسمیت» شدیم!

یک کارشناس معارف و علوم سیاسی با اشاره به توجه امام خمینی(ره) به عدالت اجتماعی و محرومان شرایط حاکم شده بر اقتصاد را ناشی از تفکرات لیبرالی تر از آدام اسمیت توصیف کرد.

1399/03/15
|
15:02

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، امیر حسین ثمالی کارشناس فرهنگ و اندیشه امام خمینی(ره) در مرکز پایش و پژوهش‌های شناختی سدید و کارشناس ارشد معارف اسلامی و علوم سیاسی در برنامه گفتگوی اقتصادی با موضوع «عدالت اقتصادی در اندیشه امام خمینی(ره)» گفت: برای اینکه به موضوع مبانی عدالت از نگاه امام خمینی(ره) بپردازیم نیازمند بررسی فلسفه انقلاب اسلامی هستیم. نظر متفکرین در عصر حاضر این است که امام خمینی(ره) یک متفکر، چریک و حاکم بود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران و آغاز نهضت امام خمینی(ره) در زمانه‌ای شروع شد که یک نظام ارباب رعیتی از زمان قاجار به جا مانده بود و با روی کار آمدن پهلوی یک مدرنیزاسیون غربی هم شکل گرفته بود، افزود: یک گروه سرمایه‌دار برای رسیدن به هدف‌شان آمده بودند و می‌خواستند ایران به یک بازار مصرف بزرگ تبدیل شد.

آمار ضریب جینی معنی دار دوران پهلوی

این کارشناس ارشد معارف اسلامی و علوم سیاسی خاطر نشان کرد: در دهه 50 درآمد نفتی ایران باعث بالا رفتن درآمد کشور شد اما همان موقع تورم هم بالا رفت. آمار بانک مرکزی از ضریب جینی آن زمان هم با وجود این افزایش درآمد کشور معنی دار است، در حالی که حدفاصل سال 48 تا 54 ایران به عنوان ژاندارم منطقه بود و شرایط فوق العاده مناسبی داشت به این معنی که تحریم و مشکلی نداشت اما ضریب جینی به 0. 5 درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: در طول سال‌های بعد از انقلاب با همه محدودیت‌هایی که کشور تحمل کرد هیچ گاه ضریب جینی به این حد پایین نبوده است و بنا بر آمارهای بانک جهانی اعداد بالاتر را داشتیم.

فرهنگ، مذهب و اقتصاد ارکان نهضت 42

ثمالی با بیان اینکه در آن شرایط نهضت اسلامی در کشور در حال رشد بود، گفت: باید با توجه به شرایطی که به آن اشاره شد و ایران در آن به سر می‌برد به اندیشه امام خمینی(ره) بپردازیم.

وی افزود: دو دلیل مهم مسائل فرهنگی و مذهبی عامل اول محرک نهضت امام خمینی(ره) بود. این در بیانات، سخنرانی‌ها، پیام‌ها و شعارهای انقلاب اسلامی موجود است. این نهضتی که صحبت از آن می‌کنیم قرائتی است که از اسلام انجام دادیم و امروز به آن افتخار می‌کنیم.

وی عامل دوم در تحرک نهضت امام خمینی(ره) را موضوع عدالت اقتصادی خواند و گفت: توجه به این موضوع از آغاز شروع نهضت ایشان در سال 42 مشخص است.

تلاش امام خمینی(ره) برای تشکیل حکومت

کارشناس فرهنگ و اندیشه امام خمینی(ره) در مرکز پایش و پژوهش‌های شناختی سدید با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) به فلسفه تشکیل حکومت اسلامی توجه می‌کرد و با وجود مشکلاتی همچون بیوه شدن زنان یا از دست دادن فرزندان که سر راه تشکیل این حکومت بود به دنبال تشکیل چنین حکومتی بودند، گفت: امام خمینی(ره) می‌فرمایند حکومت حق همان است که حضرت سلیمان (ع) و حضرت محمد (ص) برای آن تلاش کردند.

وی درباره وقوع بی‌عدالتی در جامعه گفت: برای اینکه با توجه به اندیشه‌های امام خمینی(ره) ببینیم چرا در جامعه بی عدالتی رخ داده است باید به مبانی عدالت ایشان رجوع کنیم. موضوعی که در جامعه ملاحظه می‌شود که جامعه طبقاتی داریم و دهک‌های بالا و پایین مطرح می‌شوند به خاطر نظام توزیع ثروت نامناسب است که به ایجاد چنین جامعه طبقاتی دامن زده است.

امام خمینی(ره) یک مارکس، لنین و هابز نیست!

ثمالی افزود: در زمان تشکیل نهضت امام خمینی(ره) دو نظام توزیع ثروت لیبرالی که الان شده نئو لیبرالی و مارکسیستی وجود داشت در حالی که امام خمینی(ره) راه سوم را که یک نظام معتدل تر بود برگزید.

این کارشناس ارشد معارف و علوم سیاسی با بیان اینکه پیروان اسلام آمریکایی و اسلام مارکسیستی که از اندیشه‌های امام خمینی(ره) وام می‌گیرند به او خیانت می‌کنند، گفت: امام خمینی(ره) نه مارکس بود، نه لنین، نه هابز و....

وی با بیان اینکه خیلی‌ها از شرایط اقتصادی امروز ناراحتند، گفت: شرایط امروز حاصل دنبال نکردن اندیشه و سیره امام است، این شرایط ناشی از فاصله گرفتن از راه و سیره امام و مقام معظم رهبری است.

خواسته امام خمینی(ره) از میر حسین موسوی

ثمالی گفت: زمان جنگ نخست وزیر وقت (میر حسین موسوی) می‌خواست قیمت سیگار را بالا ببرد. امام خمینی(ره) او را فرا می‌خواند و توضیح می‌خواهد. بعد از شنیدن توضیحات موسوی امام گفته بود اگر می‌خواهید قیمت را بالا ببرید اشکال نداره اما سیگار معمولی که مردم مصرف می‌کنند را بالا نبرید.

وی با اشاره به نقش دولت در حمایت از اندیشه‌های نادرست اقتصادی گفت: حتی به جرأت آدام اسمیت هم این تفکراتی که الان در کشور حاکم شده را نداشت. الان در غرب می‌گویند دولت باید یک شرایط رفاهی بوجود بیاورد؛ جای سوال است که آزادسازی قیمت بر چه اساسی صورت گرفته است. نمی‌توان در کشور هزینه به دلار داشت اما درآمد به ریال باشد.

وی با تأکید بر اینکه در اندیشه امام مستضعفان صاحبان حکومت برای همیشه هستند به توصیه امام به روحانیون پرداخت و با نقل جمله‌ای از ایشان گفت: در توصیه به روحانیون امام گفته بود حمایت از محرومان نباید مغفول بماند. هرکس از این موضوع عدول کند عدالت اجتماعی را نقض کرده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی