گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مسکن ملی انقلاب در حال آماده سازی در مجلس یازدهم

یک نماینده مجلس از مراحل آماده سازی طرح مسکن ملی انقلاب درمجلس خبرداد و آن را بهتر از مسکن مهر عنوان کرد.

1399/03/27
|
15:00

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید محمد رضا میر تاج الدینی نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «اولویت های اقتصادی مجلس یازدهم» با اشاره به اتمام شکل گیری کمیسیون های تخصصی مجلس در اوایل هفته آتی گفت: رویکردمان این است که مجلس را مسأله محور پیش ببریم. مسائل اصلی کشور شناسایی شده است و قرار است کمیسیون های مجلس این مسائل را در اولویت خود قرار دهند.

*اصلاح نظام بانکی سهم کمیسیون اقتصادی مجلس

وی در ادامه با اشاره به تقسیم بعضی اولویت های مجلس در کمیسیون های تخصصی گفت: کمیسیون اقتصادی به طرح اصلاح نظام بانکی خواهد پرداخت. مجلس قبلی هم بر طرح اصلاح نظام بانکی متمرکز شد اما چون این موضوع اولویت بندی نشد به صحن علنی نرسید تا سال آخر و در نهایت هم به مرحله تصویب نرسید.
میر تاج الدینی سپس گفت: طرحی را هم با عنوان طرح ملی مسکن انقلاب آماده می کنیم که طرحی جامع خواهد بود و فراتر از مسکن مهر است.

*اصلاح ساختار بودجه در کمیسیون برنامه و بودجه
این نماینده مجلس با بیان اینکه در این دوره مجلس عضو کمیسیون بودجه هستم ادامه داد: در آنجا اصلاح ساختار بودجه که مطالبه مقام معظم رهبری است و مجلس دهم و دولت کاری برای آن نکرد را دنبال خواهیم کرد. در این بخش هدایت به سمت تولید مدنظرمان است. الان در شرایط سخت تحریمی هستیم و هدایت به سمت تولید را با توجه به آن مدنظر داریم.
وی ادامه داد: بخش تولید یکی از اولویت های مجلس است و در این بخش روان سازی مقررات و حذف قوانین زاید در برنامه کاری مان است. الان فقط با تحریم بیرونی مواجه نیستیم بلکه خودتحریمی هم داریم. گمرکات روان عمل نمی کنند. فعالان اقتصادی به ما می گویند که به خاطر مشکلات ارزی و تحریمی نمی توانیم وارداتی انجام دهیم در حالی که جلوی صادرات کالا گرفته شده است.

*کار کردن کمیسیون های مجلس بر اساس تقسیم وظایف

میر تاج الدینی با تأیید اینکه مشکل مسکن بدون مالیات قابل حل نیست، گفت: تقسیم کاری بین کمیسیون ها صورت گرفته است و نگاه کلانی به مسائل خواهیم داشت. می خواهیم نگاه کلان را حفظ می کنیم بعد در کمیسیون ها مسائل را با همفکری پیش ببریم.

*طرحی تا کنون اعلام وصول نشده است

در بخش دیگری از این برنامه علی بابایی دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم با بیان اینکه مجلس عزم جدی برای رفع مشکلات کشور دارد، در پاسخ به شنیده شدن برخی حواشی طرح های مجلس در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی گفت: هیچ طرحی تا کنون اعلام وصول نشده است و بخشی از طرح ها در قالب مصاحبه افراد با رسانه ها بوده است.
وی افزود: طی یکی دو هفته اخیر از وزیران مختلفی از دولت دعوت شده است تا گزارش دهند و به این ترتیب اطلاعات کافی از اوضاع کشور به دست بیاوریم. بعد که مطلع شدیم نمایندگان بیایند در قالب طرح ها و لوایح نظرشان را مطرح کنند.

*توجه مجلس به پیام رهبر انقلاب

بابایی سپس با اشاره به اینکه نقدی می شود به نمایندگان مجلس که با ارائه برخی طرح ها می خواهند در فضای عمومی جامعه خودشان را مطرح کنند به طرح این موضوع پرداخت که چنین نقدی را قبول ندارم.
این نماینده مجلس گفت: مجلس به پیام مقام معظم رهبری در افتتاحیه مجلس توجه دارد.
این نماینده مجلس تغییر نام فرودگاه مهرآباد به نام سردار سلیمانی را به لحاظ فرهنگی با اهمیت خواند و گفت: مجلس از کارکردهای اقتصادی خودش فاصله ندارد. در همین خصوص طرحی را داریم برای بهبود فضای کسب و کار که مشغول آماده سازی آن هستیم. همچنین طرحی برای دارایی های 12 هزار میلیاردی دولت داریم که با تهاتر آن موضوع سیاست های پولی و مالی دنبال شود. [اشاره به تهاتر این دارایی ها در بخش هایی که دولت مشکل اقتصادی و بدهی دارد.]

*درآمد هدفمندی یارانه ها تغییر مسیر می دهد

وی افزود: همچنین درآمد در بخش هدفمندی یارانه ها را نیز با هدف هدایت به سمت تعاونی ها و بخش های خصوصی دنبال می کنیم. همچنین طرح حذف 4 صفر و مصوباتی که در مجلس قبل بوده است را نیز دنبال می کنیم.
این نماینده مجلس تأکید کرد: مجلس در بخش سیاست های پولی و مالی دغدغه دارد.

*نماینده حق تشخیص دارد

بابایی در پاسخ به سوألی گفت: نقد به ثبت نام نمایندگانی که برای فعالیت در یک کمیسیون تخصصی دارای دانش و تخصص کافی نیستند را وارد می دانم. البته نماینده حق تشخیص دارد که به یک کمیسیون برود یا نرود. البته در همین رابطه امروز (سه شنبه 27) خرداد آقای قالیباف، رئیس مجلس یک جلسه غیررسمی برگزار کرد که مربوط به همین موضوع است تا نمایندگان براساس شایسته سالاری وارد کمیسیون شوند. همچنین در این جلسه موضوع قرعه کشی برای سخنرانی های نمایندگان نیز مطرح می شود. [اشاره به قرعه کشی در جلساتی همچون موافق و مخالف صحبت کردن در حضور وزیران در صحن علنی مجلس]
در پایان این نماینده مجلس تصریح کرد: باید واقع گرایانه مجلس را اداره کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی