گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

ابراهیم درستی: اصناف با تولیدکنندگان لوازم خانگی مشکلات بسیاری دارند

نائب رئیس اتاق اصناف از فروش لوازم خانگی توسط تولیدکنندگان با دو قیمت به واحدهای صنفی گلایه کرد و محاسبه قیمت به دلار را از مشکلات اصناف این بخش عنوان کرد.

1399/04/02
|
14:00

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، ابراهیم درستی نائب رئیس اتاق اصناف ایران در برنامه گفت و گوی اقتصادی گفت: اصناف در هر برهه زمانی نقش آفرین بودند، قبل انقلاب نقش اصناف پررنگ بود. در همین اواخر هم که مسأله این بیماری پیش آمد کسبه که شامل سه میلیون واحد صنفی در کشور هستند نقش پررنگی داشتند.
وی افزود: هر واحد صنفی 2.5 نفر به طور میانگین پرسنل دارد که با خانواده های آنها حدود 25 میلیون نفر از جمعیت کشور در بخش اصناف مشغول به فعالیت هستند، این جمعیت بزرگ در ابتدای شیوع ویروس که شب عید امسال بود بازارها را بستند و همکاری کردند.

*اصناف تحت فشارند

در ادامه درستی گفت: به عنوان یک نماینده دولت در بخش اصناف و فعال صنفی می گویم در یکماه آخر سال قبل که اصناف برای این ویروس واحدهای خودشان را تعطیل کردند، برای بعضی واحدهای صنفی زمان مهمی بود چرا که واحدهای صنفی هستند که یکماه آخر سال برایشان معادل 11 ماه کل سال است. همچنین در این زمان تالارهای پذیرایی، گرمابه داران و .... هم تحت فشار قرار گرفتند.
نائب رئیس اتاق اصناف ایران سپس گفت: به جزء عرضه کنندگان مواد خوراکی که کالای شان در سبد خانواده ها قرار دارد در این مدت رستوران ها و فست فودها هم تردد کمی داشتند. [اشاره به مشکلات این واحدهای صنفی در دوران کرونا]
در بخش دیگری این فعال صنفی با بیان اینکه اصناف همیشه پای کار هستند درباره همراهی اصناف با دولت اظهار داشت: نظر اصناف این است که هرکس در این ماه ها کار کرده و شرایط مناسبی داشته و باید مالیات بپردازد. اما در مقابل اصنافی هستند که درآمدشان را از دست داده اند و شرایطی مثل پرداخت اجاره بها را هم تحمل کرده اند.

*شبکه توزیع مویرگی و کمک به مدیریت شرایط ویروس جدید

وی با اشاره به دیدگاه امام خمینی (ره) درباره اصناف با تعبیری قریب به این مضمون که «اصناف بازوان قدرتمند کشور هستند» در بخش دیگری با ابراز گلایه از رسانه ها در پخش گزارش هایی مرتبط با تخلفات گرانفروشی صنفی گفت: بعضی رسانه ها به یک واحد صنفی مراجعه می کنند و فقط می گویند چرا گران شده است، باید توجه داشت گرانفروشی با گران شدن کالاها متفاوت است.
درستی خاطر نشان کرد: شبکه مویرگی اصناف اجازه نداده است که قفسه های فروشگاه ها در دوران شیوع ویروس خالی باشد. در اقصی نقاط کشور کالا بود و این شبکه مویرگی بود که طی این مدت کالا ارسال کرد.

*انتظار اتاق اصناف از سازمان امور مالیاتی

درستی در ادامه به موضوع مالیات اصناف اشاره کرد و گفت: انتظار داریم سازمان امور مالیاتی توجه بیشتری به اصناف داشته باشد و آنچه حق اصناف است محاسبه کند.
وی با ابراز گلایه از یک ماده مرتبط با سازمان امور مالیاتی از کارشکنی هایی که در دولت وجود دارد و در رابطه با اصناف تأکید کرد: نمی خواهیم بگوییم مالیات نمی دهیم، اما وقتی حدود 5 درصد کل درآمد مالیاتی کشور مربوط به اصناف است چرا انقدر بگیر و ببند دارد. از کسی که باید مالیات بدهد نمی خواهیم از زیر بار پرداخت شانه خالی کند اما می خواهیم نهایت همکاری اصناف و سازمان امور مالیاتی وجود داشته باشد. واحدهای صنفی که طی این مدت کار نکردند حتما باید مورد حمایت واقع شوند.

*لزوم توجه به بخش قاچاق کالا

در بخش دیگری درستی از مسئولان کشور خواست تا در مبارزه با قاچاق کالا توجه بیشتری به مرزهای کشور داشته باشند و ریشه این غده سرطانی را بزنند به جای اینکه سازمان تعزیرات به یک واحد صنفی برود تا جلوی قاچاق موردی را بگیرد.
در بخش دیگری درستی گفت: با منشأ قاچاق و تخلف مخالف هستیم و طبق صحبت مقام معظم رهبری باید غده سرطان را زد.
وی با بیان اینکه الان موضوع مهم این است که مبارزه با قاچاق اولویت دارد یا تخصیص ارز؛ ادامه داد: وقتی در بخش لوازم خانگی به اندازه ای تولید نداریم که نیاز مصرف کننده را برآورده کنیم و وارداتش را قاچاق تلقی می کنیم یک انگیزه برای قاچاقچی ایجاد می شود.
درستی با بیان اینکه کشورمان 8 هزار کیلومتر مرز آبی و خاکی دارد که رقم بزرگی است، در بخش دیگری گفت: بانک مرکزی اگر ارز تولید کننده را تأمین کند و بعد نظارت کند که کجا خرج شده در آن صورت میزان تولید بالا می رود.

*قانون انعطاف نشان دهد ولی نشکند

نماینده دولت در اتاق اصناف با اشاره به اینکه «قانون قابل خم شدن است اما قابل شکستن نیست.» از تنظیم بازار ارزاق عمومی درشرایط کرونا و تولید ماسک به اندازه ای که دیگر می توان صادرات آن را دنبال کرد تقدیر کرد.
درستی درباره شرایط اقتصادی کشور گفت: در شرایط امروز ارز عامل مهمی است، ثبت سفارش، تخصیص ارز، حمل نقل هوایی و ویروس جدید عوامل مهمی بر شرایط کنونی بازار هستند.

*مشکلات تولیدکنندگان و واحدهای صنفی لوازم خانگی

وی درباره شرایط تولید بعضی کالاها که قاچاق آن هم به کشور وارد می شود و وارداتش محدودیت دارد –همچون لوازم خانگی- گفت: در خیلی مواقع کالای لوازم خانگی تولید می شود اما محدودیت به وجود می آید که باید قیمت داخلی بالاتر از قیمت کالای وارداتی باشد. این شرایط انحصار به وجود می آورد و نباید حالت انحصاری داشته باشد بلکه باید رقابت پذیر عمل کنیم.
در بخش دیگری درستی گفت: کسری بودجه دولت را باید مدنظر قرار دهیم و در این شرایط به گونه ای حرکت کنیم که نه تولید از بین برود نه اینکه دست سوداگران باز شود.
درستی گفت: در رقابت سالم است که رشد می کنیم.
وی با ابراز گلایه از تولید کنندگان لوازم خانگی در عرضه کالای خود به واحدهای صنفی گفت: اکثر تولید کنندگان با دو قیمت کالای خود را می فروشند و به فروشگاه های خاصی می فروشند. همچنین تولید کنندگان به قیمت دلار به روز کالایشان را می فروشند و این پول را از واحد صنفی می گیرند. به جرأت می گویم فردی که دلار گرفته است به قیمت روز آن برای خودش قیمت را حساب می کند در حالی که اگر اصناف این کار را انجام دهند با برخورد تعزیرات مواجه می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی