گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

شهرداری پای جانبازان جنگ تحمیلی را به یک پرونده فساد باز کرد

یک قاضی دادگستری شهرستان بهارستان درباره یک تخلف زمین در محل کارش و زد و بند افراد و شهرداری محلی خبر داد.

1399/04/09
|
08:41

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، جواد یدایی امناب قاضی دادگستری شهرستان بهارستان در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «حمایت های قضایی برای تولید» در پاسخ به سوالی ضمن اشاره به اینکه مردم احساس می کنند قوه قضائیه با مفسدان برخورد می کند، به اهمیت موضوع پیشگیری از وقوع جرم پرداخت و گفت: پیشگیری باعث می شود هزینه کمتری به جامعه تحمیل شود و افراد فرصت طلب راحت نتوانند از رانت ها استفاده کنند.

*دولت مرجع مناسب پیشگیری

وی افزود: خلاءهایی در کشور وجود دارد، اما مهم ترین و بهترین مرجع پیشگیری دولت است تا اینکه قوه قضائیه باشد، البته قوه قضائیه می تواند پیشگیری از جرم را انجام دهد.
این قاضی دادگستری ادامه داد: درکشور قانون های زیادی تصویب شده است. [اشاره به اینکه نیاز به قانون گذاری جدید نیست]
وی گفت: در قوه قضائیه با جرم مبارزه می کنیم، اما این دولت است که در تخصیص منابع مالی و سرمایه به افراد نقش پررنگی دارد تا از بروز فساد جلوگیری کند.

*یک زد و بند زمین در حوالی تهران

یدایی امناب با اشاره به تکالیف قانونی قوه قضائیه در قانون اساسی گفت: قوه قضائیه می بایست راههایی که منجر به فساد می شود را ببندد.
در بخش دیگری این قاضی دادگستری با بیان اینکه تعریف فساد از نظر مردم عادی و یک قاضی تفاوت دارد، به طرح موضوع یک پرونده در شهرستان محل کارش پرداخت و گفت: در شهرستانی که هستم افرادی هستند با شهرداری زد و بند می کنند. در جایی افراد زمین زراعی را خریداری کرده اند با قیمت خیلی ارزان؛ با شهرداری توافق کردند که 60 درصد برای شهرداری و 40 درصد برای صاحب زمین بماند. این کار را هم در قالب شرکت تعاونی انجام داده اند. برای کارشان از افرادی همچون جانبازان جنگ تحمیلی استفاده کرده اند که وانمود کنند خیرخواه هستند.
وی با تأکید بر اینکه چنین موردی فساد است افزود: در چنین پرونده ای دادستان چه کاری می تواند انجام دهد، وقتی با شهرداری هم صحبت می کند می گویند برای توسعه شهر نیاز به زمین داشتیم.

*حرفه ای شدن مجرمان اقتصادی

این قاضی دادگستری در پاسخ سوالی با بیان اینکه چرا فساد گسترده است و برخوردی با آن صورت نگرفته است. نشده است، گفتک مجرمان در عرصه اقتصادی حرفه ای شدند و همه راه ها را بلد هستند. خلاءهای قانونی، ضعف اشخاص و ضعف نفسانی اشخاص ر امی شناسند. به صورت تار عنکبوتی وارد می شوند و یک بخش را نابود می کنند به عنوان مثال در بخش پتروشیمی وارد می شوند. الان پرونده ای در این رابطه هست که به 200 جلد رسیده و هر جلد آن 400 صفحه است.
وی تأکید کرد: اطاله دادرسی ها هنوز هست اما خیلی کمتر شده است.
یدایی امناب همچنین گفت: اگر کسی جرمی را دید، مجبور نیست آن را منتشر کند باید این موضوع را اعلام از طریق مراجع ذیصلاح اعلام کند.

*توجه به سازمان های مردم نهاد

در بخش دیگری وی گفت: در دوران ریاست آیت الله رئیسی بر قوه قضائیه توجه به سازمان های مردم نهاد در افشای مفاسد بیشتر شده و جان گرفته است. قوه قضائیه گزارش این فسادها را از مردم خواسته است مخصوصا از تشکل ها و سازمان ها که اعلام جرم کنند.
وی تأکید کرد: اگر کسی تخلف کرد مجموعه قوه قضائیه به آن رسیدگی کند.
این قاضی دادگستری گفت: قوه قضائیه به مورد خودروسازی رسیدگی کرده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی