گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

تحلیل معاون اسبق بانک مرکزی ازتاثیر قاچاق برقیمت ارز

مقام سابق ارزی بانک مرکزی حجم 10 میلیارد دلار قاچاق وارداتی را در نرخ گذاری ارز در کشور موثر دانست.

1399/04/10
|
12:05

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید کمال سیدعلی معاون سابق ارزی بانک مرکزی و مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات ایران در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «ارزهایی که به خانه بر نمی گردد» گفت: دلایل بازنگشتن این ارزهای مربوط به صادرات متنوع است اما وقتی به ریشه این اتفاق نگاه می کنیم، مسئله به چند نرخی بودن ارز بر می گردد.
وی افزود: وقتی ارز چند نرخی است برای افراد رانت ایجاد میشود، این موضوع هم برای صادرکننده هم واردکننده می تواند اتفاق بیفتد. صادرکننده به دنبال این است که ارز خود را به قیمت بالاتری به فروش برساند و واردکننده هم می خواهد ارز را به قیمت پایین تری به دست آورد.

*گران نمایی در بخش واردات

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه یک اتفاقی که در بخش واردات افتاده «گران نمایی» است، ادامه داد: وارد کننده یک بخش از کالای خود را به بازار عرضه می کند و بخشی را نگه می دارد و به نرخ بالاتری به فروش می رساند. در این خصوص لازم است دستگاه های نظارتی مان قوی تر عمل کنند.
سید علی در بخش دیگری با بیان اینکه کالاهایی که به کشور وارد می شود به آخرین قیمت بازار است و با قیمت ارز 4200 تومانی یا 16 هزار تومانی (قیمت ارز نیمایی) محاسبه نمی شود، گفت: امکان ندارد به همه کالاها نظارت شود اما اگر کالا به قیمت واقعی آن عرضه شود، دیگر امکان ندارد که کالا به قیمت بالاتری به فروش برسد.

*لزوم مدیریت در بخش سیاست های ارزی

معاون سابق ارزی بانک مرکزی سپس به طرح این موضوع پرداخت که لازم است منابع ارزی مان را مدیریت کنیم و تصریح کرد: وقتی ارز تخصیص می دهیم تا کالا وارد کنیم این ارز خودش در داخل کشور تعیین کننده قیمت خواهد بود.
در ادامه مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات ایران خواستار نظارت در قیمت کالاهای اساسی همچون دارو شد و به طرح این موضوع پرداخت که باید کاری کنیم که در مورد این کالاها، به قیمت درستی به دست مصرف کننده برسد.

*امکان واردات برخی کالاها بدون انتقال ارز

این مقام سابق در بانک مرکزی با بیان اینکه بعضی کالاها همچون قطعات یدکی خودرو را می توان بدون انتقال ارز به کشور وارد کرد، تأکید کرد: در مورد خودرو اما نمی توان واردات بدون انتقال ارز انجام داد.
وی با اشاره به اینکه نیاز است که ارز کشور مدیریت شود، ادامه داد: هرچند بانک مرکزی اجازه داده است که 20 درصد ارز به دست آمده از محل صادرات نزد صاحبان آنها بماند تا آنها با آن معامله کنند، اما این ارز صادراتی باید به داخل کشور بازگردد.

*قاچاق کالا و تأثیرش بر قیمت ارز

سید علی تأکید کرد: کالاهای قاچاقی که به کشور وارد می شود قیمت ارز را در کشور مشخص می کند. میزان 10 میلیارد دلار کالای قاچاقی که به کشور وارد می شود –بنا بر آمارهای رسمی- در تعیین قیمت ارز تأثیر گذار است.
مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اینکه وقتی مصارف و خروج سرمایه در کشور هست، از سویی واردات کالا به صورت قاچاق هم داریم به طرح این موضوع پرداخت که باید از طریق مرزها کنترل صورت گیرد و برای این منظور بانک مرکزی توان ندارد.
در پایان سید علی تأکید کرد: بعضی سیاست های پولی مان هم اشتباه است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی