گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی مطرح كرد الان وقت تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین نیست؛ مجلس جامعه را متشنج نکند!

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در واکنش به طرح پیشنهادی تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین در مجلس یازدهم خواست این موضوع فعلا متوقف شود و نمایندگان خانه ملت با دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس مشورت کنند.

1399/04/12
|
10:11

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، موسی الرضا ثروتی نماینده ادوار مجلس و مشاور تنقیح قوانین مجلس در برنامه گفتگوی اقتصادی با موضوع «مسیر دستیابی به تحول اقتصادی، اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین» درباره مطرح شدن پیشنهاد جدیدی در مجلس مبنی بر تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین از خودروها به خانواده‌ها گفت: این مجلس باب جدیدی را باز کرده است که –در صورت مطرح شدن در فضای عمومی جامعه- یک چالش جدید در جامعه به وجود می‌آورد.

وی افزود: مشکل بزرگ کشورمان اجرا نکردن قانون است. قانون هدفمندی یارانه ها وقتی در سال 88 مصوب شد با 9 ماه تأخیر توسط دولت وقت اجرا شد، آن دولت یکسال آن قانون را اجرا کرد و مبلغی را به سرپرستان خانواده داد، در حالی که از بودجه کشور برداشت می‌کردند.

*کاهش اعتماد اجتماعی رخ می دهد؛ اگر....

نماینده ادورا مجلس سپس گفت: سال‌های بعد هم قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشد و دولت به رویه معیوب ادامه داد و مجلس هم در مقابل آن سکوت کرد و دولت‌های یازدهم و دوازدهم که منتقد طرح بودند بعد از روی کار آمدن به اجرای آن ادامه دادند.

ثروتی خطاب به شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس که طرح تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین را دنبال می کند، گفت: قبل از اینکه این طرح در فضای جامعه مطرح شود، با بخش‌های مختلف همچون دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس مشورت صورت گیرد.

وی با اشاره به کاهش اعتماد اجتماعی به طرح این موضوع پرداخت که مردم قبول نمی‌کنند مجلس می خواهد طرحی به نفع آن‌ها پیشنهاد کند.

*بی‌توجهی به قانون هدفمندی یارانه‌ها

ثروتی با اشاره به ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه که درباره عدالت اجتماعی صحبت کرده استف گفت: در این بند اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها مطرح شده است در حالی که این کار صورت نگرفته است. در این بند تغییر قیمت بنزین به 80 درصد فوب خلیج فارس مطرح شده است. این گران شدن بنزین هم بر همین اساس بوده است و از مجلس اجازه آن را گرفت.

ثروتی با اشاره به موضوعاتی مختلف همچون اینکه نباید به جامعه شوک وارد کرد و همچنین در جامعه قانون انباشته زیاد داریم در بخش دیگری گفت: هنوز مجلس امتحان نداده است، طرح تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین یک چالش جدی در جامعه به وجود می آورد. لازم است نمایندگان مجلس قبل دنبال کردن این طرح با دولت جلسه بگذارند، همچنین به سراغ مرکز پژوهش های مجلس بروند. اگر این طرح در جامعه مطرح شود دیگر نمی توان کاری کرد. [اشاره به اثرات شوک کننده آن]

*الان وقت تغییر سیاستگذاری نیست

وی خطاب به مجلس یازدهم و شریعتی، یکی از نمایندگان مجلس یازدهم مهمان برنامه گفت: الان این طرح را مطرح نکنید، این را هم بدانید که اگر شما این طرح پیشنهادی را مصوب کنید دولت اجرا نمی‌کند و فقط مردم چوب آن را می‌خورند.

ثروتی افزود: اگر این طرح تصویب شود در سایر بخش های حمل و نقل عمومی و شهری و بین شهری تأثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه تحقیق و تفحصی در مجلس درباره یارانه‌ها انجام دادم و قرار بوده است 84 آیتم در این بخش اجرا شود، گفت: اما هیچ کدام اجرا نشد.

نماینده ادوار مجلس گفت: اگر این طرح تغییر سهمیه‌بندی بنزین در مجلس دنبال شود، اعتبار مجلس یازدهم دچار خدشه می‌شود.

*یکسال فقط برای آمادگی زیرساخت وقت نیاز است!

ثروتی با بیان ماجرای دلایل کناره‌گیری طیب‌نیا از دولت روحانی و دنبال نکردن طرح‌های چالش برانگیزی که باعث کاهش محبوبیت دولت می‌شود، خطاب به شریعتی گفت: با دولت به توافق برسید اگر دولت حاضر به اجرا شد طرح را دنبال کنید. هر طرحی بخواهید اجرا کنید برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها یکسال زمان نیاز است و مطمئن هستم که دولت دوازدهم این طرح را اجرا نمی‌کند.

ثروتی با اشاره به اینکه مجلس در رأس امور نبوده و نیست، خواست قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود.

وی افزود: طرح موضوعی مبنی بر اینکه با تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین عدالت اجرا می‌شود به این شکل که به خودروها بنزین ندهند و به جای آن خانواده‌ها بنزین بگیرند، طرح ساده اندیشانه‌ای است.

*بعضی طرح ها در شأن مجلس یازدهم نیست

ثروتی گفت: در مجلس یازدهم چهره‌های جدیدی هستند هرچند در کنار آن‌ها نیروهای قدیمی با سابقه هم حضور دارند اما طرح‌هایی که از گوشه و کنار .مجلس به گوش می‌رسد در شأن مجلس نیست. مجلس اگر می‌خواهد در رأس امور باشد باید کارهای پخته‌ای انجام دهد. طرح این موضوع که می‌خواهیم با تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین عدالت را اجرا کنیم یک حرف پوپولیستی است.

*جامعه ظرفیت تنش ندارد

وی افزود: تنها توزیع بنزین بین همه مردم براساس عدالت نیست، بلکه این تغییر سهمیه‌بندی بنزین همه مسائل جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و البته یقین دارم دولت آن را اجرا نمی‌کند!

ثروتی در بخش پایانی با اشاره به اینکه این دولت برنامه ششم توسعه را ننوشته است و مجلس به رهبر نامه‌ای زد که دولت این کار را انجام نداده است و از رهبر انقلاب پاسخ گرفت که خود مجلس برنامه را بنویسد به طرح این موضوع پرداخت که در ماده 39 برنامه ششم توسعه آیتم‌های مختلفی دیده شده است که می‌توان به آن پرداخت.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: کشور ظرفیت ایجاد تنش جدید را ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی