گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یک کارشناس اقتصادی: رئیس جمهور استعفا دهد!

سیاح معتقد است که با وجود این دولت مشکل مجوزها حل نخواهد شد و اگر رئیس جمهور بپرسد چکار کنم عرض می‌کنم که استعفا دهید و تشریف ببرید.

1399/05/05
|
14:56
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، با تشدید مشکلات اقتصادی کشورمان و بروز ناکارآمدی‌هایی در سیاستگذاری اقتصادی دولت 24 نفر از اقتصاددانان و پژوهشگران اقتصادی برای دومین بار طی ماه‌های اخیر دست به قلم شده و در نامه‌ای به رئیس جمهور ضمن اشاره به عدم توجه به راهکارهای ارائه شده قبلی، 7 راهکار اقتصادی جدید را به ایشان نیز ارائه کردند.

از این رو دکتر محمد جلیلی و امیر سیاح از پژوهشگران و کارشناسان اقتصادی پیرامون 7 راهکار اقتصادی اقتصاددانان به دولت با برنامه "گفتگوی اقتصادی" مصاحبه کردند.

جلیلی با بیان اینکه ریشه این نامه‌ها به صحبت "بلد نیستم" رئیس جمهور برمی‌گردد گفت: پژوهشگران اقتصادی به دلیل دغدغه‌مندی شدید خود نسبت به مسائل اقتصادی طی نامه‌ای راهکارهای خود را با رویکرد استفاده از ظرفیت داخلی به دولت ارائه دادند که متاسفانه نه تنها توجهی به این نامه نشد بلکه برعکس آن مانور داده شد که مگر می‌شود بدون ارتباط با خارج مسائل کشور را حل کرد؟ !

این کارشناس اقتصادی متذکرشد: منظور اقتصاددانان از این نامه‌ها قطعاً قطع کردن ارتباط با خارجی‌ها نبود اما مثلاً بهبود فضای کسب و کار برای کارآفرینان یک مسئله کاملاً داخلی است و هیچ نیازی به ارتباط با خارج ندارد.

او با اشاره به بند سوم این نامه گفت: تورم شدید و افزایش فاصله طبقاتی در دو سال اخیر هم از جمله مسائلی‌اند که با راهکارهایی در داخل کشور قابل حل هستند.

جلیلی با بیان اینکه راهکارهای مطرح شده در این نامه به سرعت قابل پیاده‌سازی هستند تأکید کرد: این نامه به رئیس جمهور یک بیانیه صرف نبود که عده‌ای هم آن را تأیید کنند بلکه ماحصل یک کار کارشناسی و بسیار زمان بر توسط پژوهشگران و متخصصان در جلسات متعدد است.

پژوهشگر اقتصادی با اشاره به اینکه رکود مسکن بحران‌های مختلفی از جمله بیکاری بخشی از نیروی کار را به دنبال دارد گفت: طبق مطالعات جامع صورت گرفته، اتفاقاً تورم در حوزه مسکن می‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد اما مشروط به اینکه تورم ناشی از دلالی نباشد، همه مردم از افزایش قیمت مسکن منتفع شوند و افزایش قیمت مسکن هم ناشی از فعالیت مولد و واقعی باشد.

او همچنین به تأکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت تبیین مسائل اقتصادی به زبان دانشگاهی برای مردم اشاره و بیان کرد: یکی از کارکردهای این نامه گفتمان سازی در این زمینه است و معتقدیم که این کار را همچنان باید ادامه دهیم.

جلیلی با بیان اینکه همه کسانی که نامه اول و دوم را تدوین کردند در حوزه اقتصاد تخصص داشته و نگرش سیاسی ندارند گفت: گرچه ما مخاطب را رئیس جمهور قرار دادیم اما قطعاً مجلس و قوه قضائیه هم مخاطب این نامه هستند و باید به راهکارهای ارائه شده توجه کنند.

در ادامه این گفتگوی اقتصادی، سیاح اظهار کرد: ما علاوه بر دولت باید به مجلس هم توصیه کنیم که اقدامات مثبتی انجام دهد.

او در پاسخ به سوال مجری که آیا اقدام عملی برای اصلاح صدور مجوزهای کسب و کار خواهیم داشت و پیش بینی شما برای اصلاح صدور مجوزهای کسب و کار در نامه اخیر چیست؟ گفت: در رابطه با سوال اول باید بگویم که خیر اما در رابطه با جواب سوال دوم هم اگر رئیس جمهور از ما سوال کند که چکار کند می‌گویم استعفا بده و برو!

سیاح معتقد است که با وجود این دولت مشکل مجوزها حل نخواهد شد، در واقع تعارض منافع گروهی انحصارگر اجازه نمی‌دهد که جوانان داوطلب سرمایه گذاری و تشکیل کسب و کار هم سر سفره بنشینند و کار کنند لذا تا زمانی که این انحصارگرها توسط دولت حمایت شوند و این دولت وجود دارد مشکل مجوزها حل نمی‌شود و اگر رئیس جمهور بپرسد چکار کنم عرض می‌کنم که استعفا دهید و تشریف ببرید.

او همچنین در پاسخ به این سوال که چرا این مسئله را در نامه به رئیس جمهور قید نکردید گفت: ما در این نامه به دنبال دعوا کردن نبودیم و فقط می‌خواستیم تاریخ بداند که ما چقدر به اینها گفتیم. امیدواریم که خدا از ما قبول کند چون حدأکثر تلاشمان را انجام می‌دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی