گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مقاوم سازی نیمی از منازل روستایی توسط بنیادمسکن

معاون روستایی بنیاد مسکن با اشاره به مقاوم سازی بیش از 45 درصد واحدهای روستایی توسط این نهاد گفت: خط قرمز ما مقررات ملی ساختمان است و ما مبنای کارمان را تمام مباحث این مقررات قرار داده ایم.

1399/05/11
|
09:10
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر رحمت الله فیروزی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره بلاتکلیفی مسکن در ایران گفت: بنای وزارت مسکن و مجلس بر این است که با سیاست ها و تصمیماتی که با هماهنگی مجلس و وزارتخانه انجام خواهد شد بتوانند به این حوزه کمکی کنند.

وی اتحاد در رویه و سیاست های وزارت مسکن و مجلس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این تصمیمات در حوزه تسهیلات، استفاده از مسکن های خالی و سیاست هایی که منجر به رفاه و تسهیل تأمین مسکن می شود همچنان ادامه پیدا کنند.

نماینده مجلس معتقد است که گام اول در حوزه مسکن نیازسنجی و تعیین اهداف است و برای رسیدن به این اهداف هم باید مسکن مناسبی را برای مردم تهیه کنیم.

فیروزی خانه دار شدن جوانان را اولویت مجلس معرفی کرد و گفت: مجلس باید خلأهای قانونی را بررسی و پر کند و در صورت نبود قانون، قانون مورد نیاز را با همکاری دولت تصویب کند تا در نهایت قیمت سرسام آور و لجام گسیخته بازار مسکن به نقطه تعادلی خود برسد و مردم هم صاحب مسکن شوند.

وی افزود: تفکر جمعی مجلس یازدهم بر این است که مشکلی از مشکلات کشور را حل کنند و بر این اساس ما در خدمت نخبگان و مسئولان جامعه هستیم تا به نتیجه واحدی برسیم.


در ادامه، حمیدرضا سهرابی مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اقدامات بنیاد در حوزه مسکن روستایی گفت: حدود 200 هزار واحد مسکونی با نظارت و مدیریت بنیاد از سال 1384 بر اساس برنامه چهارم توسعه و در ادامه برنامه های پنجم و ششم به صورت سالانه احداث شده است.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات ارزان قیمت (قرض الحسنه) با کارمزد 5 درصد و به صورت 15 ساله با همکاری بانک های عامل و بانک مرکزی به متقضیان گفت: حدود 1 میلیون و 900 هزار واحد کالا تحت پوشش قرار گرفتند که یک میلیون و 760 هزار واحد آن به بهره برداری رسیده است.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: بخشی از مردم که به این تسهیلات نیاز دارند به ما مراجعه می کنند و بخشی هم به ویژه محرومان هستند که ما به سراغشان می رویم و برای آنها تشکیل پرونده می دهیم و نقشه رایگان در اختیارشان می گذاریم.

این مقام مسئول با اشاره به ساخت 1 میلیون و 760 هزار واحد گفت: علاوه براین در بازسازی منازل آسیب دیده در اثر حوادث نیز حدود 420 هزار واحد در سال 84 مقاوم سازی شدند بطوریکه در حال حاضر نزدیک به 2 میلیون و 350 هزار واحد در روستاها مقاومند و اگر حادثه ای رخ دهد مشکلی نخواهیم داشت کمااینکه در حوادث چند سال اخیر نیز واحدهایی که با نظارت بنیاد ساخته شدند و مقاوم بودند آسیبی ندیدند.

سهرابی با اشاره به مقاوم سازی بیش از 45 درصد واحدهای روستایی توسط بنیاد گفت: خط قرمز ما مقررات ملی ساختمان است و ما مبنای کارمان را تمام مباحث این مقررات قرار داده ایم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی