گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

وزیراقتصاد پاسخگوی تخصیص ارز به "شرکتهای صوری" خواهدبود

موسوی با بیان اینکه دولت ارزهایی را به شرکت های حبابی و صوری و یک عده اختصاص داده گفت: سه شنبه وزیر اقتصاد و مدیران عامل بانکها در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر می شوند و به سوالات نمایندگان پاسخ خواهندداد.

1399/05/13
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد: انحصار واژه ای نام آشنا در تاریخ اقتصادی ایران و از قدیم الایام پای ثابت مفاسد اقتصادی بوده و البته هنوز هم هست اما سوال اینجاست که چرا بعد از این همه سال هنوز انحصار از اقتصاد ایران رخت برنبسته است؟!
انحصار از دلایل نابسامانی بازارهای مختلف ایران و آفتی است که به دنبال خود رانت و امضاهای طلایی و هزار و یک مصیبت دیگر را بر کشورمان تحمیل می کند که البته انحصار تنها به اقتصاد محدود نشده و گاهی اعتماد عمومی را تحت الشعاع قرار می دهد.
با توجه به اهمیت این موضوع، برنامه "گفتگوی اقتصادی" با داوود چراغی کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت مصاحبه کرد.

*انحصار ذاتا امر منفی و مذمومی نیست

چراغی با بیان اینکه انحصار به اذعان همه کارشناسان اقتصادی ذاتا امری منفی نیست گفت: اولین وظیفه دولت در اقتصاد کمک به افزایش تولید و درآمد جامعه و مهم تر از آن توزیع عادلانه ثروت و درآمدهای ایجاد شده در بین مردم است.
وی افزود: در اول انقلاب اهداف بسیار خوبی داشتیم که در تحقق این اهداف هم از دهه 50 تا اواسط دهه 80 رشد مناسبی را تجربه کردیم اما از سال 85 به بعد به خاطر بی توجهی به تخصص و دانش و کارایی در مسئولیت دهی به افراد این روند کاملاً برعکس شد و نهایتاً هم به سیاستگذاری های صددرصد متفاوت از اهداف منجر گردید.

*هرچه گروه های انحصاری گسترده تر؛ تولید داخل ضعیف تر

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با کمال تأسف سیاستگذاری برای حمایت از اقشار آسیب پذیر طوری بوده که تعداد افراد و گروه های انحصاری با درآمدهای بادآورده به مرور زمان گسترده تر و در مقابل، تولید و حمایت از مصرف کنندگان هم به شدت ضعیف شدند.

*مجوز نانوایی هم انحصاری شد!

چراغی گفت: امروز با اینکه نرخ ارز افزایش زیادی پیدا کرده اما رویه شکل گیری کسب و کارها همچنان بسیار ضعیف است، مثلاً در حال حاضر دریافت مجوز فعالیت نانوایی انحصاری شده و با اینکه در قانون هم این انحصارها برداشته شده اما الان مجوز به عده خاصی داده می شود؛ تشکل نانوایان به دنبال این نیست که از کنار نان با کیفیت سود کند بلکه دنبال سود کردن از آرد ارزان تر است.
عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت، ضرورت بازنگری در قوانین بر اساس اصول رقابتی را یادآور شد و گفت: ارز 4200 تومانی اشتباه بزرگی بود اما الان هم می توانیم این سیاست ها را اصلاح کنیم.
وی با بیان اینکه اکثر سیاست های اتخاذی ستاد تنظیم بازار در سال گذشته بر مبنای علمی نبود گفت: به همین خاطر، بابت هر اقدام این ستاد مثل واردات گوشت پایه پولی کشور بالا رفت و گوشت فقط نصیب رستوران داران و افراد خاصی شد.
چراغی تأکید کرد: اگر همه مسئولان از رئیس جمهور گرفته تا پایین تر مدیر پاسخگو باشند و به تبع عملکردشان توبیخ یا تشویق شوند همه کارها درست خواهندشد.
همچنین در ادامه این گفتگوی اقتصادی، کاظم موسوی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره نامه احمد توکلی به رئیس جمهور گفت: فرمایش دکتر توکلی یک فرمایش کلی است البته ایشان صاحب نظر و صاحب فکر هستند و چندین دوره هم در سنگر تقنین حضور داشتند.

*انحصار در کشور تبعاتی دارد

وی افزود: انحصار قطعاً در کشور تبعاتی دارد و البته معتقدیم که اگر جلوی این مسائل هم گرفته شود شاید به شمشیر دو لبه ای تبدیل شود و مشکلاتی را در داخل ایجاد کند.
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس واردات کالاهای غیرضرور را اقدامی اشتباه خواند و گفت: خوب است که ما صادرات غیرنفتی داشته باشیم که الحمدلله داریم.

*توسعه مناطق آزاد به صلاح کشور نیست

موسوی معتقد است که توسعه مناطق آزاد و واردات کالاهای غیرضروری در شرایط فعلی و سال "جهش تولید" به صلاح کشور نیست.
وی افزود: در حال حاضر معیشت مردم در تنگناست و ما باید فکر تأمین نیازهای ابتدایی مردم باشیم و در حوزه اشتغالزایی هم اقدام کنیم و اجازه ندهیم که کارگاه های تولیدی بسته شوند.

* بی خبر از کارهای دولت نیستیم

نماینده مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل عدم ورود مجلس به حوزه هایی که به خاطر انحصار منجر به رانت شده گفت: گرچه مجلس یازدهم به تازگی شروع به کار کرده اما اینطور هم نیست که مجلس از مباحث و کارهایی که دولت انجام می دهد بی خبر باشد. ما از اقدامات دولت با خبریم و اطلاع داریم مخصوصاً کمیسیون اقتصادی مجلس که چکش کاری های زیادی برای واردات و صادرات انجام می دهد.
موسوی عنوان کرد: تلاش ما در مجلس و به ویژه کمیسیون اقتصادی این است که برای انحصار در حوزه های ارز و سکه و سه برابر شدن قیمت ملک بازدارندگی هایی را ایجاد کنیم.
وی در بخش دیگر اظهارات خود تأکید کرد: کسانی که صادرات غیرنفتی انجام دادند باید ارزهای بالای 27 میلیارد دلار خود از آن سوی مرزها را به کشور برگردانند.

*دولت به شرکت های حبابی و صوری ارز داده است

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت ارزهایی را به شرکت های حبابی و صوری و یک عده اختصاص داده عنوان کرد: روز سه شنبه وزیر اقتصاد و مدیران عامل بانکها در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر می شوند و به سوالات ما نمایندگان پاسخ می دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی