گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

تعطیلی 1460 کارخانه تولیدی توسط بانکهای دولتی!

مسئول بسیج کارگران و کارخانجات گفت: 1460کارخانه و مرکز تولیدی فقط توسط بانکهای دولتی تا به الان با مشکل مواجه شدند، برخی از این کارخانه ها مصادره و برخی هم پلمپ شدند.

1399/05/15
|
08:51
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر علی حسین رعیتی فرد مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات با برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره رسوب تولید در سایه سنگین تسهیلات بانکی مصاحبه کرد.

رعیتی فرد در رابطه با اظهارات خود در رسانه ها مبنی بر اینکه بانکها 1460 کارخانه و مرکز تولیدی را به دلیل بدهی و عقب افتادگی تسهیلات دریافتی به تملک خود درآورده و موجب تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران شدند اینطور توضیح داد: رسالت اصلی موسسات مالی و بانکی و پولی انجام نمی شود زیرا خود موسسات مالی و پولی عملاً بنگاه داری می کنند و ذینففع هستند.

وی افزود: 1460 کارخانه و مرکز تولیدی فقط توسط بانکهای دولتی تا به الان با مشکل مواجه شدند، برخی از این کارخانه ها مصادره و برخی هم پلمپ شدند و تضامین تعدادی از این کارخانه ها هم به اجرا گذاشته شده و البته این آمار و اطلاعات دقیق هم از مراجعات به وزارت صمت و سازمان بسیج کارگری تحصیل شده است.

مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات با بیان اینکه جهش تولید با شرایط امروز کشور و این نظام و قانون بانکداری به نتیجه ای نمی رسد گفت: متاسفانه سوداگران اقتصادی با اینکه هیچ اشتغالزایی نمی کنند و مالیاتی هم نمی دهند اما به راحتی از ظرفیت بانکها استفاده کرده و به جایی هم پاسخگو نیستند اما تولیدکنندگان برای اشتغالزایی باید با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کنند.

رعیتی فرد همچنین درباره نقش بازار سرمایه در رونق تولید گفت: خیلی ها تصور می کردند که رونق بازار سرمایه و بورس به تولیدکننده کمک می کند و سرریز این نقدینگی ها بر حوزه تولید اثر خواهد گذاشت اما با وجود گذشت 8 هشت ماه از پررونق شدن بورس هنوز هیچ تأثیری از بورس بر بخش تولید ندیدیم.

این مقام مسئول متذکر شد: گرچه تأمین منابع مالی از طرق مختلف انجام می شود اما بیشترین تامین منابع مالی بخش تولید در ایران همچنان با بانکهاست که البته ما با این آئین نامه و فرآیندهای بانکی مشکل داریم.

مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات اصلاح فرآیند ساختاری بانکها و خروج شبکه بانکی از بنگاه داری را ضروری خواند و افزود: یکی از علل ناتوانی بخش خصوصی در بخش تولید این است که رقبای دولتی از امتیازاتی مانند شستا، صندوق بازنشستگی و گروه توسعه ملی استفاده می کنند و بخش خصوصی هم توان رقابت با اینها را ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی