گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو سازمان نظام مهندسی معدن: کاهش خام‌فروشی در گرو حمایت از بخش خصوصی است

گنج بخش در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: برای جلوگیری از خام‌فروشی باید از بخش خصوصی حمایت و قوانین معدن را هم به روزرسانی کنیم.

1399/06/19
|
13:40
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مهندس افشین، گنج بخش عضو سازمان نظام مهندسی معدن، در مصاحبه با «گفتگوی اقتصادی» اظهارکرد: اگرچه یکی از وظایف اصلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف است، اما به نظرم در حوزه ارتقای دانش فنی هم باید فعال‌تر شود.

وی با اشاره به استخراج 460 میلیون تن انواع مواد معدنی در کشور گفت: در حال حاضر 25 میلیون تن از مواد معدنی به صورت خام صادر می‌شوند که رقمی نزدیک به 5.5 درصد از کل استخراج را دربرمی‌گیرد.

عضو سازمان نظام مهندسی معدن گفت: با توجه به اینکه اغلب معادن و پهنه‌های معدنیِ شناسایی شده در کشورمان بسیار کوچک و با عمر 10 ساله هستند، لذا احداث کارخانه در کنار معدن با هدف فرآوری ماده معدنی توجیه اقتصادی چندانی ندارد و اتفاقاً جذابیت خام‌فروشی هم از همین موضوع ناشی می‌شود.

گنج بخش بالا بودن هزینه حمل و نقل در صنعت معدن را عامل دیگر تمایل به خام‌فروشی مواد معدنی برشمرد و افزود: ما برای جلوگیری از خام‌فروشی باید از بخش خصوصی حمایت و قوانین و مقررات معدنی را هم به روزرسانی کنیم.

وی با تصریح براینکه قانون‌گذاری سلیقه‌ای هیچ کمکی به تولید داخل نمی‌کند، تأکیدکرد: ساختار تولید داخلی باید به شکلی اصلاح شود که کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی مزیت رقابتی پیدا کنند.

عضو سازمان نظام مهندسی معدن در بخش دیگر این گفتگو، از مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که به موضوع بستن عوارض به کنسانتره ورود و این مشکل را رفع کند.

گنج بخش خاطرنشان کرد: در گذشته هر قانون و لایحه‌ای برای تصویب به تأیید گروه مشاوران بخش خصوصی هم می‌رسید، اما متاسفانه طی یک دهه اخیر چنین گروهی در وزارت صمت وجود ندارد و عملاً دیدگاهی از بخش خصوصی در تعیین نقشه راه معدنی دیده نمی‌شود.

در ادامه، مصطفی رضاحسینی قطب آبادی، دبیراول هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در رابطه با اینکه گفته می‌شود نمایندگان مجلس اشرافی بر قوانین حوزه معدن و صنایع معدنی ندارند، گفت: در حال حاضر فقط سه ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد و بالغ بر 70 درصد نمایندگان هم تغییر کرده‌اند، لذا طبیعی است که همه نمایندگان اشراف دقیقی به همه حوزه‌ها نداشته باشند.

وی با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن 23 عضو فعال تحصیلکرده و با تجربه و سابقه طولانی در این حوزه دارد افزود: اعضای این کمیسیون، ایده و نظرات بسیار سازنده‌ای دارند، کمااینکه در ادوار گذشته هم همینطور بوده و کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشتم نیز قانون معادن را اصلاح کرد.

دبیراول هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت خودداری از خام فروشی و لزوم تولید نهایی افزود: «جهش تولید» به معنای خودداری از خام‌فروشی و حرکت به سمت تولید محصول نهایی است.

نماینده مجلس با اشاره به اینکه 90 درصد سود معدن از کنسانتره است و فقط 10 درصد سود باقی مانده به معدن‌دار و تولیدکننده و صادرکننده می‌رسد، افزود: طبیعی است که اکثراً به بخش اول یعنی خام‌فروشی و کنسانتره روی آورند درصورتیکه این رافع نیازهای کشور نیست و رفع وابستگی به خارج از کشور صرفاً با این دو آیتم رفع نخواهد شد.

رضاحسینی در پایان اظهارکرد: ما در مجلس از همه گروه‌ها دعوت کردیم و از نظرات کارشناسان بخش خصوصی و صادرکنندگان و تولیدکنندگان استفاده می‌کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی