گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

امینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: بی‌وزیر ماندن وزارت صمت به نفع کشور نیست

یک اقتصاددان اظهارکرد: سرپرست وزارتخانه صمت نمی‌تواند در مقام یک وزیر قاطعانه تصمیم بگیرد و این وضعیت در مجموع به نفع کشورمان نیست.

1399/06/25
|
09:53
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محسن امینی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره بی وزیر ماندن وزارت صمت گفت: طبق آمار سایت خود وزارت صمت، سهم این وزارتخانه از تولید ناخالص داخلی حدود 40 درصد و از حوزه اشتغال هم 32 درصد است.

وی با اشاره به اهمیت کارکرد وزارت صمت افزود: مجموعه وظایف تعیین شده برای وزارت صمت نشان می‌دهد که حجم عظیمی از مسائل اقتصادی و تصمیم‌سازی برای بسیاری از قیمت‌ها در شرایط فعلی بر دوش آن قرار گرفته است.

امینی با اشاره به پیشنهاد دولت مبنی بر تفکیک بخش تجارت از وزارتخانه صمت گفت: این پیشنهاد در مجلس رأی نیاورد و بعد هم که وزیر برکنار شد، در حال حاضر هم سرپرست وزارتخانه نمی‌تواند در مقام یک وزیر قاطعانه تصمیم بگیرد و این وضعیت در مجموع به نفع کشورمان نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: متاسفانه در انتخاب وزیر صمت یک نگاه سیاسی و حزبی در دولت و مجلس وجود دارد و انتظار داریم که این دو همکاری کنند تا هرچه سریعتر تکلیف این موضوع تعیین شود.

وی همچنین در رابطه با وضعیت بد نقدینگی و بازار خودرو که ناشی از نبود وزیر صمت است، اظهارکرد: اگر ما یک مسئول پیگیر و محکم داشته باشیم و دولت و مجلس هم با تعامل می‌کردند، قطعاً این مشکل زودتر حل می‌شد و وضعیت اقتصادمان هم بهتر بود.

امینی از مجموعه دولت و مجلس درخواست کرد که منافع ملی و مردم را در نظر بگیرند و با یک تعامل و همکاری سازنده این مسئله را حل کنند.

در ادامه، دکتر سعید لیلاز اقتصاددان و مدرس دانشگاه شهید بهشتی گفت: با توجه به اهمیت و بزرگی وزارت صمت از رئیس جمهور خواهش می‌کنیم که هرچه سریعتر تکلیف این وزارتخانه بزرگ را روشن کنند.

وی افزود: همه جذابیت علم اقتصاد در عدد و و رقمش است و اگر این عدد و رقم‌ها را نبینیم به دروغ‌هایی متوسل می‌شویم و می‌گوییم مافیا نمی‌گذارند. واقعیت این است که دولت حسن روحانی در دو سال و نیم گذشتته 250 میلیارد دلار را به خاطر تحریم‌ها و کرونا از دست داده و هنوز این کشور سرپاست!

مدرس دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: ما از فروردین سال 98 تا پایان خرداد امسال، 2 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خاطر سیل و 3 درصد را هم به خاطر کرونا از دست دادیم و تحریم‌های فعلی هم که در تاریخ ایران بی‌سابقه است و حتی بعد از کوبا و عراق در تاریج جهان هم سابقه ندارد.

لیلاز با اشاره به رشد 34 درصدی نقدینگی و رشد 50 درصدی پایه پولی در سال گذشته گفت: حتی رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی و صنعت کارخانه‌ای هم در پاییز سال گذشته مثبت شد.

این اقتصاددان تصریح کرد: اینکه وزیر صمت باید هرچه سریعتر معرفی شود، کاملاً بدیهی است اما در همین مدت نبود وزیر هم ما درمورد خودرو رشد تولید داشتیم، یعنی تولید خودرو در شش ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با وجود شیوع کرونا بین 30 تا 50 درصد افزایش پیدا کرد.دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی