گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

خدایی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: قیمت‌ها قبل از سازمان حمایت در جای دیگری تعیین می‌شوند

رئیس مجتمع ویژه قاچاق کالا و ارز و تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: سازمان حمایت به عنوان یک سازمان حاکمیتی قیمت اقلام و کالاها را تعیین می‌کند، اما این قیمت‌ها در جای دیگر تعیین شده است.

1399/07/02
|
11:32
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر مرتضی خدایی، رئیس مجتمع ویژه قاچاق کالا و ارز و تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی در مصاحبه با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره آشفتگی قیمت کالاهای اساسی گفت: قیمت کالاهایی که در بازار وجود دارند به صورت پلکانی در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کالا به وفور در بازار موجود است، افزود: ما باید بین گرانی و گران‌فروشی تفاوت قائل شویم که الان در جامعه ما، بحث گرانی مطرح است.

رئیس مجتمع ویژه قاچاق کالا و ارز و تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: به عنوان مثال یک تولیدکننده، کالا را با ارز دولتی تولید می‌کند، اما با قیمت آزاد به دست مردم می‌دهد که برای این فرد به عنوان متخلف پرونده‌ای تشکیل و نهایتاً هم جریمه می‌شود، اما مردم از این چه استفاده‌ای می‌برند؟! این وضعیت نشان می‌دهد که ما در حوزه اقتصاد و توزیع کالاها، بستر سازی و برنامه ریزی نکرده‌ایم.

خدایی با اذعان به اینکه در این مدت چهل سال بعد از انقلاب، سامانه‌های مورد نیاز در حوزه اقتصاد را تقویت نکرده‌ایم تا همه بدانند که چه کالایی تولید، وارد و در کجا توزیع می‌شود متذکر شد: البته ساماندهی توزیع اقلام بهداشتی و ماسک به مراکز درمانی در این ایام کرونایی اقدام بسیار مثبتی بود.

وی در بخش دیگر این گفتگو، به فرآیند قیمت‌گذاری کالاهای اساسی هم اشاره کرد و گفت: سازمان حمایت به عنوان یک سازمان حاکمیتی قیمت اقلام و کالاها را تعیین می‌کند، اما واقعیت این است که این قیمت‌ها در جای دیگر تعیین شده است مانند مرغ که قیمت آن در میدان بهمن تعیین می‌شود و قیمت‌ها در آن با قیمت‌های مصوب سازمان کاملاً متفاوتند.

رئیس مجتمع ویژه قاچاق کالا و ارز و تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه بازار باید توسط خود بازار تنظیم شود، افزود: نوسانات ارزی بر روی قیمت تمام شده تولید کالاها تأثیر صددرصدی دارد.

خدایی با انتقاد از سنتی بودن سیستم توزیع در ایران گفت: متاسفانه هنوز بسیاری از اصناف روی کالاهایشان قیمت درج شده ندارند و این یعنی حق شهروندی هنوز تعریف نشده و تا زمانی هم که نظارت‌ها سیستماتیک نشوند وضعیت همین خواهد بود.

وی یادآور شد: طبق ماده 13 قانون قاچاق مصوب، تمامی کالاها باید کد شناسایی و کد کالا داشته باشند که اگر این موضوع اجرایی شود مشکل تفاوت قیمتها و آشفتگی بازار حل خواهد شد. البته یک طرحی هم به نام «شبنم» اجرایی شد که فاجعه بود زیرا هیچ زیرساخت و بستری برای آن تعریف نشده بود.

رئیس مجتمع ویژه قاچاق کالا و ارز و تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه دولت سامانه و بسترهایی را ایجاد کرده اما این بسترها در حوزه توزیعی قرار نگرفته‌اند، ادامه داد: سودجویان و گرانفروشان نخواستند که اجرایی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی