گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو مركز مطالعات و بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام: کارشکنی‌های حوزه بانکی، ربا را رونق داد

گلشنی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: کارشکنی‌ها باعث شده که ما به جای رونق تولید، رونق بهره بانکی و ربا، تعطیلی کارخانه‌ها و بیچاره شدن مردم و کارآفرینان را تجربه کنیم.

1399/07/15
|
10:27
|

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی رادیو گفت‌وگو، علی گلشنی، عضو مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه «گفتگوی اقتصادی» از ناکارآمدی نظام بانکی و ایرادات اعطای تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی به عنوان مهمترین چالش صنعت و کسب‌وکار کشور نام برد و گفت: نظام ناکارآمد بانکی زحمات ارگا‌ن‌ها و دولت در این حوزه را زیر سوال برده است.

او بر این باور است که اگر درصد غیرعاقلانه بهره بانکی و سیاست‌های اقتصادی کشور تغییر جدی نکنند اوضاع صنعت و کارآفرینان ایرانی هم بحرانی‌تر خواهد شد.

عضو مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بی توجهی سیاست‌گذاران اقتصادی کشور در دهه‌های اخیر باعث شده که نظام بانکی بخش‌های مختلف اقتصادی را استثمار کند و در نهایت بسیاری از کارخانه‌های بزرگ کشورمان هم طی چند سال اخیر به تعطیلی کشیده شوند.

گلشنی گفت: ما فرض کنیم که تورم هم اکنون 40 درصد است و ممکن است روزی این تورم به 100 درصد برسد اما آیا کارآفرینان باید تاوان آن را بدهند؟ چرا ما توقع داریم که کارآفرینان تاوان اشتباهات مدیریتی را بدهند و دودش هم مستقیم به چشم کارگران و بخش خصوصی برود؟ !

او معتقد است که در شرایط قطع ارتباط شبکه بانکی ایران با خارج و عدم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، فقط بانک‌ها هستند که می‌توانند به تأمین مالی بنگاه‌ها کمک کنند، اما ما تمام صنعت و تولید کشور را فدای نظام بانکی می‌کنیم.

گلشنی ادامه داد: تمام بنگاه‌های اقتصادی دنیا بابت تأمین مالی از بانک بین یک تا هفت درصد بهره پرداخت می‌کنند، اما نرخ سود تسهیلات بانکی در ایران 18 درصد و با احتساب جریمه و غیره حتی به 45 درصد هم می‌رسد و برای همین است که میلیاردها تومان در کارخانه‌هایی خوابیده که امروز به باغ پرندگان تبدیل شده‌اند.

عضو مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگر این برنامه از کارشکنی‌های بانکی از سوی سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان حوزه بانکی انتقاد کرد و گفت: این کارشکنی‌ها باعث شده که ما به جای رونق تولید، رونق بهره بانکی، ربا، تعطیلی کارخانه‌ها و بیچاره شدن مردم و کارآفرینان را تجربه کنیم و لذا گام نخست تحقق جهش تولید در کشور، اصلاح مشکل نظام بانکی است.

گلشنی از مجلس یازدهم درخواست کرد که در طرح اصلاح نظام بانکداری از پتانسیل و ظرفیت‌های اندیشگاهی و پژوهشگاهی کشور استفاده کند تا مشارکت بانک‌ها در تولید صرفاً در تیتر قرارداد نوشته نشود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی