گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

میزبان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تولیدات عشایر از محصولات سبز و ارگانیک هستند

مدیرکل دفتر مطالعات جامع عشایر سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه عمده تولیدات عشایر ارگانیک هستند، گفت: ما گردشگران را به بطن جامعه عشایر می‌بریم تا محصولات آن‌ها را خریداری کنند.

1399/07/16
|
12:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر مهدی میزبان، مدیرکل دفتر مطالعات جامع عشایر سازمان امور عشایر ایران در برنامه «گفتگوی اقتصادی» گفت: عشایر کوچنده به کسانی گفته می‌شود که همزمان از سه ویژگی ساختار اجتماعی، اتکاء معیشت به دامداری و جابجایی خانوار به همراه دام در مناطق ییلاقی و قشلاقی برخوردار باشند.

وی با اشاره به استقرار جمعیت 1.6 دهم درصدی عشایر در 59 درصد از فضای جغرافیای کشور گفت: عشایر هم اکنون 25 درصد گوشت قرمز و مواد پروتئینی و 35 درصد صنایع دستی کشور را تأمین می‌کنند.

میزبان با بیان اینکه سازمان امور عشایر از هر ایده‌ای که ما را به بازار هدف متصل کند استقبال می‌کند افزود: 219 شرکت تعاونی، یک اتحادیه عشایری در سطح تهران، 21 اتحادیه در سطح استان‌ها و 425 صندوق خرد زنان با جامعه عشایری در ارتباطند و اینطور نیست که بیکار باشند.

مدیرکل دفتر مطالعات جامع عشایر سازمان امور عشایر ایران در رابطه با نقش عشایر در رونق اقتصادی کشور گفت: عشایر با حضور خود در مناطق ییلاقی و قشلاقی علاوه بر رونق بخشی به مناطق و محلات مختلف، کسب و کارها در این حوزه را نیز فعال می‌کنند.

وی ضمن بیان اینکه عمده تولیدات عشایر از تولیدات پاک و سبز و ارگانیک هستند، به بحث گردشگری در این مناطق هم اشاره و اظهارکرد: ما از طریق آموزش به راهنمایان محلی از خود عشایر، گردشگران را به بطن جامعه عشایر می‌بریم تا هم محصولات آن‌ها را خریداری کنند و هم در همان چادر عشایری اقامت گزینند.

میزبان همچنین تربیت راهنمایان تورهای گردشگری در بخش عشایر را نیز ضروری خواند و عنوان کرد: متقاضیان دریافت مجوز برای راه اندازی تورها و سایت‌های گردشگری عشایری می‌توانند به ادارات میراث فرهنگ و گردشگری مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل دفتر مطالعات جامع عشایر سازمان امور عشایر ایران گفت: شعار ما «هر چادر عشایری یک کارگاه تولیدی، یک پایگاه فرهنگی و یک پاسگاه انتظامی» است و در حال حاضر هم توسعه تولید گیاهان دارویی و تزئینی عشایر را در دستور کار داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی