گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

جلواتی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ بیشترین قاچاق معکوس مربوط به کالاهای اساسی است

قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: قاچاق معکوس بیشتر درمورد کالاهای اساسی صورت گرفته و بیشتر این کالاها هم به کشورهای همسایه صادر شده‌اند.

1399/07/23
|
16:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محسن جلواتی، قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت در برنامه «گفتگوی اقتصادی» گفت: دولت‌ها برای واردات کالا به کشور عوارض وضع می‌کنند و گروهی از واردکنندگان هم برای گریز از پرداخت عوارض اقدام به واردات از طریق قاچاق می‌کنند.

وی با بیان اینکه عمده قاچاق در ایران از 12 میلیارد دلار تا 25 میلیارد دلار در نوسان است افزود: این حجم دلاری نمی‌تواند صرفاً توسط کوله برها انجام شده باشد و بنابراین بخشی از قاچاق قطعاً به شکل سازمان یافته انجام می‌شود.

قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت با اشاره به نتیجه بررسی 70 پرونده بزرگ قاچاق در کشور گفت: برخی واردکنندگان نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان عوارض و سود بازرگانی خود را پرداخت نکرده‌اند.

جلواتی همچنین به موضوع قاچاق معکوس هم اشاره و بیان کرد: قاچاق معکوس یعنی کالاهای ممنوعه اعم از کالاهای تولید داخل و کالاهایی که با ارز 4200 تومانی وارد کشور می‌شوند را به خارج از کشور صادر کنیم.

وی با بیان اینکه قاچاق معکوس بیشتر درمورد کالاهای اساسی کشور صورت گرفته گفت: بیشتر این کالاها به کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان و ترکیه قاچاق معکوس شده‌اند.

قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت با انتقاد از عدم توجه دولت به نظرات کارشناسی و لجاجت بر یک موضوع اشتباه گفت: وقتی خود دولت اذعان دارد که فقط 15 درصد از اهداف قانونگذار و مجری برای رسیدن فواید ارز 4200 تومانی تحقق پیدا کرده پس اصرار بر ادامه این کار هم غلط است.

جلواتی با تأکید بر اینکه معیشت مردم با ارز 4200 تومانی تأمین نمی‌شود افزود: معیشت مردم باید از طریق مدیریت منابع و استفاده از نظرات کارشناسان متخصص و دلسوز مردم تأمین شود.

وی همچنین همسان سازی قیمت ریالی با قیمت‌ها در کشورهای همسایه را به عنوان راهکار جلوگیری از قاچاق معکوس عنوان کرد و گفت: با این کار هزینه و قیمت قاچاق برای قاچاقچیان بسیار سنگین می‌شود و قاچاق کاهش خواهد یافت.

قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت از واردات برخی اقلام دارویی پنج برابر نیاز کشور و با ارز 4200 تومانی در سال 1397 سخن گفت و افزود: قطعاً این اقلام دارویی با این هدف وارد کشور شدند که قاچاق معکوس شوند.

در ادامه، داریوش چیوایی، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تخصیص ارز 4200 تومانی به برخی کالاها در شرایطی که نرخ ارز آزاد به 30 هزار تومان رسیده انگیزه قاچاق را به شدت افزایش داده است.

وی با اشاره به آشفتگی بازار دارو گفت: مثلا انسولین با وجود اینکه ارز 4200 تومانی دریافت کرده و میزان واردات آن هم نسبت به سال قبل بیشتر شده اما در حال حاضر کمبود داریم و بازار سیاه آن هم شکل گرفته است.

این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: حاکمیت در شرایط فعلی باید یک تصمیم مدبرانه و در عین حال قابل اجرایی اتخاذ کند و اینکه برخی نمایندگان مجلس صحبت از حذف ارز 4200 تومانی می‌کنند باید در عمل دید که چه اتفاقی رخ خواهد داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی