گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

آقازاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: قرارداد ایران و چین بدون تأمین زیرساخت، کارایی ندارد

مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران سرمایه‌گذاری پایدار را نیازمند شفافیت قوانین و حمایت از حقوق سرمایه‌گذار دانست و گفت: اگر زیرساخت‌های مورد برای سرمایه‌گذاری فراهم نشود قرارداد 25 ساله هم کارایی لازم را پیدا نخواهد کرد.

1400/01/18
|
14:02
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر رضا آقازاده، مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد شاخصه‌های اقتصادی برنامه همکاری جامع ایران و چین مصاحبه کرد.

آقازاده با بیان اینکه چین در حال حاضر اقتصاد دوم جهان است، گفت: کشور چین اولین صادرکننده دنیاست و بزرگترین بخش تجارت آن هم با آمریکا و اتحادیه اروپا و کره و ژاپن بوده و حضور گسترده‌ای در اقتصاد جهانی دارد.

وی افزود: سهم بیشتر از اقتصاد دنیا، قدرت اعمال نفوذ کشورها را افزایش می‌دهد و برای همین هم برخی کشورها از جمله غرب مخالف قدرت گرفتن و این حجم از حضور چین در بازارها هستند.

مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران درمورد ظرفیت‌های صادراتی به چین گفت: ما حدود 28 میلیارد دلار ظرفیت استفاده نشده‌ی صادراتی به چین داریم اما به شرط سرمایه گذاری و تحقق ارتباطات اقتصادی، می‌توانیم این ظرفیت را تکمیل کنیم.

آقازاده با بیان اینکه کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس مدتهاست که موافقت نامه تجارت آزاد خود را با چین مذاکره کردند، گفت: برنامه 25 ساله نیز در همین راستاست و این امکان را به ما می‌دهد که از دیگر کشورها عقب نیفتیم و نقش پیشرو خود را در اقتصاد، احیا و ایفا کنیم.

وی در رابطه با تأثیر زیرساخت‌های نامناسب از جمله چندنرخی بودن ارز بر روابط تجاری ایران و چین گفت: بسیاری از کشورهای دنیا که تحریم هم نیستند با مشکلات متعدد اقتصادی مواجهند اما ما در همین شرایط تحریمی و مشکلات داخلی هم به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهیم.

آقازاده سرمایه گذاری پایدار را نیازمند شفافیت قوانین و حمایت از حقوق سرمایه گذار دانست و گفت: اگر زیرساخت‌های مورد برای سرمایه گذاری فراهم نشود قرارداد 25 ساله هم کارایی لازم را پیدا نخواهد کرد.

مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران با تأکید بر اینکه قرارداد ایران و چین یک انحصار نیست و بلکه ایجاد یک اعتماد متقابل است،گفت: اعتماد اولین رکن سرمایه گذاری خارجی و داخلی است و این تفاهم نامه هم یعنی ما پذیرای سرمایه گذاری هستیم.

وی شناخت کامل از فرهنگ و اقتصاد کشور چین را بسیار ضروری دانست و گفت: بسیاری از مباحثی که در این طرح آمده از سوی ایران پیشنهاد شده و اینگونه نیست که طرحی را جلوی ما گذاشته باشند و ما هم امضا کرده باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی