گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو انجمن واردكنندگان لوازم خانگی: ممنوعیت واردات لوزام خانگی، گرفتن حق انتخاب از مصرف‌کننده است

منصفی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: ممنوع کردن واردات کالا به نوعی گرفتن حق از مصرف‌کننده در انتخاب کالای مورد نظر است و این موجب می شود انگیزه مصرف کننده به سمت کالاهای خارجی بدون ضمانت برود.

1400/03/09
|
13:01
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهندس حمیدرضا منصفی، عضو انجمن واردکنندگان لوازم خانگی و کارشناس مسائل مبارزه با قاچاق کالا با حضور در برنامه « گفتگوی اقتصادی » در مورد افزایش قاچاق در بازار لوازم خانگی و تلفن همراه مصاحبه کرد.

وی ضمن اشاره به ممنوعیت واردات لوازم خانگی در راستای حمایت از تولیدات داخلی گفت: بازار داخلی تا حدودی توانسته نیاز مصرف کننده داخلی را برآورده کند و این در حالی است که قاچاقچی به جای واردکننده خلأ این میدان را در مناطق مرزی پوشش می دهد.

واردکنندگان رسمی به دنبال قاچاق کالا نیستند

منصفی با بیان اینکه واردات کنترل شده و زیر نظر منابع رسمی و دولت موجب ایجاد انگیزه در تولید کالا و مصرف کننده شده و باعث نابودی انگیزه قاچاقچیان می شود، بیان کرد: با واردات هوشمند و سهمیه بندی شده، مبازره با قاچاقچی و انگیزه تولید کننده نیز بیشتر می شود.

عضو انجمن واردکنندگان لوازم خانگی در رادیو گفت و گو بیان کرد: وارد کنندگان رسمی به دلیل قراردادهای بین المللی که نوشته می شود، منابع مالی و ثبت سفارش آنها رصد می شود و به دنبال قاچاق کالا نمی روند و اگر بخواهند قاچاق کالا را سازمان یافته انجام دهند باید از کشورهای حاشیه خریداری کنند که اعتبار خود را زیر سؤال می برند به همین دلیل انگیزه ای برای این کار ندارند.

سود کلان به جیب قاچاقچی می رود

وی ضمن اشاره به جریمه ی دپوی کالا در انبار که موجب از بین رفتن اعتبار واردکنندگان رسمی می شود اذعان کرد: سود و انگیزه ای که به مناطق مرزی داده شده، وارد جیب کوله بر و ملوان نمی رود، بلکه او کارت خود را اجاره داده یا در ازای خالی کردن بار دستمزد دریافت می کند و سود اصلی به جیب قاچاقی می رود.

این کارشناس مسائل مبارزه با قاچاق کالا ضمن اشاره به برخورد و جریمه ها در سطح توزیع گفت: بسیاری از فروشگاه هایی که اکثراً هم مجوز کسب ندارند، در انبار خود کالاها را به صورت تجمیع نمی گذارند بلکه به صورت خُرد نگهداری می کنند تا هم جرایم آن کمتر باشد و توزیع آن با سرعت بیشتری انجام شود.

سهمیه بندی واردات گامی در کاهش قاچاق کالا

منصفی با بیان اینکه قسمتی از نیاز مصرف کننده در بازار توسط کالاهای خارجی پوشش داده می شود گفت: باید به این موضوع به صورت باز نگاه کرد و ممنوع کردن واردات کالا به نوعی گرفتن حق از مصرف کننده در انتخاب کالای مورد نظر است و این موجب می شود انگیزه مصرف کننده به سمت کالاهای خارجی بدون ضمانت رود تا کالاهای داخلی.

وی در پایان متذکر شد: با سهمیه بندی و کنترل کردن واردات برای وارد کنندگان شناسنامه دار می توان به ایجاد رقابت و کم شدن کالای قاچاق کمک کرد.

****توزیع کننده ها؛ آینه تمام نمای تصمیمات اقتصادی کشور

حسین شهرستانی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه لوازم خانگی جزو بیشترین کالاهای قاچاقی است که کشف می شود، گفت: کالاهای دیگری نیز به صورت قاچاق وارد می شوند اما حساسیت به این بازار بیشتر است.

شهرستانی ضمن تأکید بر غیر قابل کتمان بودن کالای قاچاق خاطرنشان کرد: در جذب مصرف کنندگان به کالاهای ایرانی موفق نبودیم و به همین دلیل آنها به سمت کالاهای خارجی می روند و ترغیب مشتریان به بازار داخلی وظیفه دولت و خود تولید کننده است.

خزانه دار اتحادیه لوازم خانگی گفت: توزیع کننده ها آینه تمام نمای تصمیمات اقتصادی کشور هستند و در کالاهای قاچاقِ کف بازار خود را نشان می دهد.

وی از تصمیمات جزیره ای سخن گفت و تصریح کرد: در مناطق مختلف برای کارآفرینی، مجوزهای منطقه ای مانند کوله بری و ته لنجی داده می شود که موجب بر هم ریختن نظم بازار شده اما قسمت کمی از کالای قاچاق را در برمی گیرد و اصل آن کالای قاچاق سازماندهی شده است.

شهرستانی گفت: شرکت های واردکننده کالا به ایران صاحب برند نیستند و هرگز قاچاق نمی کنند و شرکت های معتبری هستند اما صاحبان برند که سالها برای جا انداختن کالاهای خود در ایران هزینه و تبلیغات کردند و برای خود ایجاد بازار نمودند هرگز بازار را ترک نخواهند کرد.

وی تصریح کرد: صاحبان برند در ایران که قبلاً پول تبلیغات، خدمات پس از فروش و سود شرکت های وارد کننده را می دادند در حال حاضر تمام آن امتیازات را به قاچاقچی داده و کالا را خارج از ایران دپو کرده اند و توسط قاچاقچی وارد می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی