گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نعمت بخش با انتقاد از طرح «واردات در ازای صادرات»؛ مجلس با ما مشورت نکرد

دبیر انجمن خودروسازان ایران در رادیو گفت‌وگو ضمن انتقاد از طرح واردات در ازای صادرات خودرو، از نمایندگان مجلس نیز درخواست کرد که برای خرد جمعی اهمیت قائل شوند و با واردکنندگان و خودروسازان هم مشورت کنند.

1400/06/01
|
08:29
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مهندس احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد طرح واردات در ازای صادرات خودرو گفتگو کرد.

نعمت بخش با بیان اینکه نمایندگان مجلس در نوشتن این طرح جلسه ای با ما نداشتند و مشورتی نگرفتند گفت: خودروسازان در حالت عادی هم متهم به انحصار خودرو هستند چه رسد به اینکه این طرح هم اجرایی شود.

وی افزود: این طرح شاید در ظاهر به نفع شرکت های خودروسازی باشد اما شخصاً معتقدم این روش خوبی نیست چراکه اگر مشکلات صادرات از جمله بحث نقل و انتقال پول حل شود در حد خودمان می توانیم صادرات انجام دهیم.

نعمت بخش از نمایندگان مجلس درخواست کرد که برای خرد جمعی اهمیت قائل شوند و با واردکنندگان و خودروسازان هم مشورت کنند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران طرح واردات در ازای صادرات خودرو را یک طرح نسنجیده خواند و افزود: ممکن است در ظاهر به نفع ما باشد اما عملاً کارایی لازم و نتیجه خوبی ندارد.

وی علت عدم واردات خودرو به کشور را در کمبود ارز دانست و گفت: ما در انجمن خودروسازان ایران به هیچ وجه مخالف واردات خودرو نیستیم بلکه معتقدیم که واردات به نفع صنعت، کشور و مردم است.

نعمت بخش همچنین پایین بودن کیفیت خودروها را هم ناشی از قیمت های دستوری دانست و گفت: شرکت ایران خودرو سال گذشته به تنهایی بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان زیان به ثبت رساند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در رادیو گفت وگو با تأکید بر اینکه دولت باید از صنعت خودروسازی کنار بکشد اظهارکرد: شرکت خودروسازی در ایران چند ده شرکت زیرمجموعه دارد که باید آنها را حذف کند اما بدون هیچ علتی هنوز آن ها را حفظ کرده است.

وی درمورد توان صادراتی ایران در حوزه خودرو گفت: صادرات خودرو از ایران فقط به برخی کشورهای اطراف از جمله سوریه و عراق و آذربایجان آن هم به صورت محدود انجام می شود که همین الان هم امکان انتقال پول وجود ندارد و مشکل داریم لذا اینکه واردات خودرو منوط به صادرات خودرو باشد بسیار اشتباه و نسنجیده است.

نعمت بخش تصریح کرد: اگر قطعات خودرو به صورت واقعی صادر و ارز حاصل از آن هم صرف واردات شود فکر بدی نیست اما این طرح به تنهایی درست نیست و در کنار اقدامات دیگر می تواند موثر باشد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: ساختار صنعت خودرو طوری است که نمی توان تعدیل نیرو انجام داد اما اگر این صنعت خصوصی واقعی باشد این کار هم میسر می شود و خودروی با کیفیت نیز تولید خواهدشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی