گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

محمودزاده: «طرح تقویت امنیت غذایی» مجددا به کمیسیون برگشت

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس عنوان کرد: طرح تقویت امنیت غذایی کشور مجددا به کمیسیون برگشته و مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته است.

1400/06/23
|
13:46
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، جلال محمودزاده، نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد طرح تقویت امنیت غذایی کشور گفتگو کرد.

محمودزاده گفت: متأسفانه از قانون افزایش بهره وری محصولات کشاورزی بین 10 تا 15 درصد اجرایی شده و مابقی قانون توسط دولت یا وارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی اجرایی نشده است.

وی افزود: دلیلش هم این است که زیرساخت های اجرای این قوانین در دولت یا وجود نداشته یا اینکه دولت توانمندی مالی و اجرایی را برای به سرانجام رساندن این قانون نداشت.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اظهارکرد: طبق قانون انتزاع، همه وظایف مربوط به واردات و صادرات و تنظیم بازار باید در اختیار یک وزارتخانه آن هم وزارت وزارت جهاد کشاورزی باشد اما سران قوا برای کنترل قیمتها این صورت جلسه را تنظیم کردند و یک زمانی را برای آن در نظر گرفتند.

محمودزاده با بیان اینکه تمام عوامل تولید بخش کشاورزی باید زیر پوشش بیمه قرار بگیرند گفت: ما بر اساس قوانین حداقل باید 50 درصد محصولات کشاورزی را زیر پوشش بیمه کشاورزی قرار می دادیم که این رقم در حال حاضر حدود 25 درصد است و دلیلش هم نبود زیرساخت است.

این نماینده مجلس از افزایش 20 تا 25 درصدی اعتبارات صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت: با این وجود باز هم اعتبارات کافی نیست و باید منابع بیشتری به این صندوق تزریق شود.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در رادیو گفت وگو یادآورشد: یکی از ایرادات صندوق بیمه کشاورزی این است که نمی تواند از بانک کشاورزی به کشاورزان خسارت دیده پول بپردازد و باید منتظر باشد تا دولت پولی را به صورت مشخص تخصیص دهد.

محمودزاده عنوان کرد: این طرح مجددا به کمیسیون برگشته و مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته است.

در ادامه، عنایت الله بیابانی قائم مقام خانه کشاورز با اشاره به اینکه سازمان تعاون روستایی یکی از مترقی ترین تشکل هایی بوده که با پول مردم تأسیس شده گفت: هدف از تأسیس این سازمان کاهش دخالت های دولت در حوزه کشاورزی بوده است.

وی از مشکل تعاونی های سیب کار در آذربایجان غربی سخن گفت و افزود: یک عده نرخ نگهداری سیب در سردخانه ها را چندبرابر سال گذشته افزایش دادند و متاسفانه سیب کاران تحت تاثیر قیمت گذاری ناعادلانه قرار گرفته و زیان فاحش دیده اند.

قائم مقام خانه کشاورز در رادیو گفت وگو خاطرنشان کرد: سیاست های کلان کشاورزی با راهنمایی و دخالت برخی تشکل های بزرگ مانند خانه کشاورزان ایران متفاوت است و این تشکیلات در مسائل بین المللی مربوطه نیز اظهارنظر می کند.

بیابانی درمورد نقش بنییاد ملی گندمکاران و نقش خانه کشاورز در تصمیم گیری ها گفت: برخی کالاها از جمله گندم از بنیاد و اتحادیه های ذیربط نظرخواهی می کنند اما تصمیم نهایی بر اساس سلایق خود دولت است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی