گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدیر اندیشكده اقتصاد مقاومتی: حمایت هوشمندانه از صنایع پیشران، تحریم‌ها را بی اثر می‌کند

امینی اظهارکرد: اگر چند صنعت پیشران را انتخاب و به صورت هوشمندانه از آنها حمایت کنیم علاوه بر افزایش کیفیت این صنایع، در بازارهای بی المللی نیز رقابت پذیر خواهند شد.

1400/09/03
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر محمد امینی مدیر اندیشکده اقتصاد مقاومتی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد تحریم ناپذیرکردن اقتصاد و الزامات آن گفتگو کرد.

امینی گفت: یک راهبرد اقتصادی در برابر تحریمها، لغو صددرصدی تحریم هاست که با وجود پیگیری در هشت سال اما به نتیجه نرسید.

مدیر اندیشکده اقتصاد مقاومتی همچنین به راهبرد بی اثر کردن تحریم ها نیز اشاره و بیان کرد: در این راهبرد، باید اقتصاد را به گونه ای طراحی کرد که تحریم ها کمترین تاثیر را داشته باشند و اقتصاد نیز به حرکت خود ادامه دهد اما این راهبرد عمدتاً مبتنی بر توان و طراحی های داخلی و برداشتن تحریم های داخلی در نظام تجاری و ارزی و بانکی است.

وی افزود: هرچند این دولت در کلیات و رویکردها و راهبردهای کلان با ایده ی تحریم ناپذیرکردن اقتصاد همسو است اما این هم نیازمند تدوین یک برنامه عملیاتی همراه با ساز وکار اجرایی و توجه به نظر نخبگان است.

امینی توسعه زنجیره ارزش و خودداری از خام فروشی نفت را به عنوان یک راهبرد دیگر مطرح کرد و گفت: سازوکارها و سیاست ها باید طوری چیده شوند که منافع وزارت نفت در فروش نفت خام نباشد و به زنجیره ارزش برسد لذا توسعه پتروپالایشگاه ها باید در دستور کار قرار گیرد تا فقط یک محصول تولید نکنیم.

مدیر اندیشکده اقتصاد مقاومتی توسعه تأمین مالی داخلی را نیز به عنوان راهبردی دیگر عنوان کرد و افزود: برای انجام این مهم باید منابع مردمی را از طریق صندوق های پروژه ای در بورس و بانک به سمت پروژه های کلان هدایت کنیم و بانکها نیز باید بخشی از منابع مالی را به حوزه های توسعه ای و طرح های ملی هدایت کنند.

وی مدیریت مستقل ارزی را از دیگر الزامات تحریم ناپذیر کردن اقتصاد برشمرد و گفت: راهبرد دیگر این است که چند صنعت پیشران را انتخاب و به صورت هوشمندانه از آن ها حمایت کنیم تا ضمن افزایش کیفیت این صنایع، در بازارهای بی المللی نیز رقابت پذیر شوند.

امینی در مصاحبه با رادیو گفت وگو از دولت تقاضا کرد که هر چه سریع تر برنامه خود را در این زمینه و همچنین حوزه تجارت ارائه دهد و آن را اجرایی کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی