گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

پیشه ور خواستارشد؛ افزایش نرخ خرید تضمینی گندم متناسب با تورم

رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران در رادیو گفت وگو اظهارکرد: ممکن است ما برای سال آینده قیمت 7500 را در نظر بگیریم اما تورم و برخی آیتم‌های موثر بر هزینه‌ها لحظه‌ای هستند.

1400/10/22
|
14:01
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر قاسم پیشه ور، رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بهتر است یا تخصیص ارز ترجیحی مصاحبه کرد.

پیشه ور با بیان اینکه قیمت تعیین شده برای خرید تضمینی گندم پاسخگو نیست گفت: در حال حاضر قیمت کف جامعه چیز دیگری است و تورم هم که روز به روز در حال افزایش است.

وی افزود: ممکن است ما برای سال آینده قیمت 7500 را در نظر بگیریم اما تورم و برخی آیتم های موثر بر هزینه ها لحظه ای هستند.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران در مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهارکرد: مولفه های زیادی بر قیمت گندم یا سایر محصولات موثر هستند که عمدتاً هم با نرخ آزاد محاسبه و تهیه می شوند اما یک بحث اخلاق حرفه ای هم مطرح است؛ کشاورزان همانطور که تولیدکننده اند مصرف کننده نیز هستند و اینگونه نیست که قیمت ها را بالا ببرند.

پیشه ور در مصاحبه با رادیو گفت وگو، اجرای طرح کشاورزی قراردادی را پیشنهاد کرد و گفت: کشاورزی قراردادی منجر به تنظیم بازار، افزایش بهره وری، ارزش افزوده بیشتر و ضایعات کمتر خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی در بخش نهاده های دامی و افزایش قیمت سم و کود، تولید گندم را به شدت کاهش خواهدداد گفت: ظرفیت بالای تولید در ایران امری ثابت شده است بطوریکه ما با ظرفیت کشت گندم در سنوات گذشته به جشن تولید رسیده بودیم اما معتقدم که با مدیریت بهتر می توان ظرفیت تولید را افزایش داد.

***تجدیدنظر در قیمت خرید تضمینی گندم

حسین رئیسی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه گندم جزو کالاهای استراتژیک است بنابراین تامین آن هم باید به شکلی باشد که قیمت نان افزایش آنچنانی پیدا نکند و مردم به عنوان کالای اساسی به آن دسترسی داشته باشند.

وی افزود: یک راهکار تخصیص ارز 4200 تومانی است که دولت خیلی موافق نیست و مجلس هم به موضوع حذف ارز ترجیحی رأی داد اما راهکار دیگر حمایت از کشاورزان با خرید تضمینی است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه کشاورزان باید مورد حمایت واقع شوند گفت: مجس یازدهم شورای قیمت گذاری را در کمیسیون کشاورزی پیگیری کرد و تبدیل به قانون شد.

رئیسی با اظهار اینکه قیمت خرید تضمینی برای گندم قیمت مناسبی نیست تأکیدکرد: شورای قیمت گذاری قطعاً باید تجدیدنظر کرده و قیمت مناسبی را برای این کالای مهم در نظر بگیرد تا کشاورزان ما تشویق شوند و با کشت گندم میزان واردات را به حدأقل ممکن برسانند.

وی درمورد تأمین منابع مورد نیاز برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم گفت: تأمین منابع مورد نیاز برای خرید گندم در بودجه 1401 دیده شده و لذا امیدواریم که با تعیین یک قیمت مناسب، کشاورزان هم مورد حمایت واقع شوند.

رئیسی در مصاحبه با رادیو گفت وگو تأکید کرد: دولت باید بحث پرداخت قیمت تمام شده را بپذیرد و هزینه بیشتری پرداخت کند تا نیازمان به واردات به حداقل ممکن برسد از طرفی تغییر الگوی کشت نیز می تواند به افزایش کشت گندم کمک کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه ارز 4200 تومانی به هدف اصابت نکرد و رانت هایی ایجاد شد ضمن اینکه مصرف کنندگان هم کالاها را با قیمت مناسب دریافت نکردند لذا بهتر است که یارانه را به خود کشاورزان پرداخت کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی