گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

غفارزادگان اعلام كرد: تولید و عرضه داروی گیاهی ترک اعتیاد به بازار

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی از تولید داروهای ترک اعتیاد با استفاده از گیاهان دارویی سخن گفت و افزود: این دارو با حمایت‌های خوب ستاد مبارزه با مواد مخدر به به بازار عرضه شد.

1401/02/28
|
08:59
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر رضا غفارزادگان رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی درمورد ظرفیت گیاهان دارویی و طب سنتی برای تولید داروهای دانش بنیان با برنامه «گفتگوی علمی» مصاحبه تلفنی کرد.

غفارزادگان با بیان اینکه سند چشم انداز توسعه کشور در زمینه داروهای گیاهی تدوین شده گفت: ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی ریاست جمهوری اقدامات بسیار ارزشمندی در این حوزه انجام داده است.

وی افزود: داروهای گیاهی اگرچه هم اکنون سهم مناسبی از داروهای کشور را به خود اختصاص داده اما هنوز هم قابل افزایش است چراکه در کشورهای پیشرفته سهم داروهای گیاهی به بالای 40 درصد رسیده است.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اظهارکرد: ما در زمینه فراوری و تولید مواد موثره باکیفیت همچنان جای کار داریم و ابتدای راه هستیم و متاسفانه بسیاری از مواد گیاهی و گیاهان دارویی ارزشمند کشورمان به صورت خام فروخته و صادر می‌شوند و با قیمتی بسیار بالا و به شکل مواد موثره خالص و یا فراوری شده به دست ما می‌رسد.

غفارزادگان به اذعان به نقش موثر تولید گیاهان دارویی بر افزایش اشتغالزایی و گردش مالی در کشور اظهارکرد: یکی از اقدامات مهم و موثر ما در این حوزه، تولید مواد موثره استاندارد و خالص بود و اقدام دیگر هم در زمینه تولید داروهای ترک اعتیاد با استفاده از گیاهان دارویی است.

وی افزود: با حمایت‌های خوبی که ستاد مبارزه با مواد مخدر از تولید کرد ما توانستیم این دارو را به به بازار عرضه کنیم.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی یادآورشد: ما در زمینه فرهنگ سازی استفاده از گیاهان دارویی، دایره المعارف گیاهان دارویی را چاپ کردیم و نرم افزاری را هم برای گیاهان بومی ایران طراحی کردیم تا متخصصان و صنعتگران به راحتی به اطلاعات این داروها دسترسی داشته باشند.

غفارزادگان از ارائه آموزش به دانشجویان، پزشکان و داروسازان و علاقمندان به این حوزه سخن گفت و افزود: ما هر هفته‌ای به هزار نفر از افراد علاقمند به این حوزه، به صورت مجازی و حضوری آموزش می‌دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی