گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

قیمت داروهای عمومی واقعی شود

دبیر سندیکای مواد دارویی و شیمیایی و بسته بندی دارویی گفت: قیمت داروهای عمومی باید واقعی شود تا شرکتهای تولیدی بتوانند به تولید خود ادامه دهند در غیراین صورت باید چندین برابر آن را برای واردات هزینه کنیم.

1401/03/01
|
11:32
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر میثم کریمی دبیر سندیکای مواد دارویی و شیمیایی و بسته بندی دارویی کشور درمورد وضعیت تولید داروهای دانش بنیان و برنامه های حمایتی در این راستا با برنامه «گفتگوی علمی» مصاحبه کرد.

کریمی گفت: بهترین عیدی که امسال سندیکای مواد دارویی دریافت کرد بحث لزوم حمایت از دانش بنیان ها بود که در شعار امسال توسط مقام معظم رهبری مطرح شد.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 90 درصد شرکت های فعال در سندیکای مواد دارویی دانش بنیان هستند و این، در جهان امروز اتفاق بسیار مهمی است.

دبیر سندیکای مواد دارویی و شیمیایی و بسته بندی دارویی اظهارکرد: بر اساس نتایج تحقیقاتی امروزه یکی از مهم ترین شاخص های توسعه یافتگی کشورها بحث انتقال تکنولوژی از دانشگاه به صنعت و موفقیت شرکت های دانش بنیان در این راستاست.

کریمی ضمن مخالفت با واردات آخرین داروهای ثبت شده دنیا به بهانه دانش بنیان شدن گفت: ما نباید کشورمان را با کشورهای ثروتمند مقایسه کنیم و دارویی که هنوز هزینه اثربخشی آن به اثبات نرسیده را وارد فهرست دارویی کشور کنیم.

وی ضمن تأکید بر تعدیل قیمت دارو، شرایط شرکت های دارویی را نیز نامناسب ارزیابی کرد و افزود: اگرچه نرخ نهاده های تولید به شدت بالا رفته و هزینه های انرژی پنج تا شش برابر شده اما همچنان بهتر است که بحث تولید و عرضه داروها با کیفیت بالاتر و قیمت ارزان تر را دنبال کنیم.

دبیر سندیکای مواد دارویی و شیمیایی و بسته بندی دارویی اضافه کرد: قیمت داروهای عمومی نیز باید واقعی شود تا شرکتهای تولیدی بتوانند به تولید خود ادامه دهند در غیراین صورت باید چندین برابر آن برای واردات هزینه کنیم.

کریمی درمورد وضعیت شرکت های دانش بنیان دارویی اظهارکرد: توان شرکت های دانش بنیان در این حوزه رشد خوبی کرده و اگر بگوییم حمایتی نشده بی انصافی است چراکه حمایت های خوبی در برهه های مختلف زمانی از این شرکتها صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف دارو در سال 1357 حدود 54 دلار بود گفت: ما در زمان جنگ که مصرف دارو به شدت افزایش یافت با اجرای طرح ژنریک توانستیم سرانه مصرف دارو را به 13 دلار کاهش دهیم اما با ورود شرکتهای چند ملیتی درخصوص تولید داروهای تحت لیسانس و برند متأسفانه سرانه مصرف دارویی به بالای 60 دلار رسید.

دبیر سندیکای مواد دارویی و شیمیایی و بسته بندی دارویی تصریح کرد: اگر از شرکت های دانش بنیان دارویی حمایتی نشود و تولیدات تحت لیسانس در کشورمان که عمدتاً در حد بسته بندی است همچنان ادامه پیدا کند قطعاً این روند 60 دلاری افزایش پیدا می کند و شرکت های دانش بنیان نیز یکی پس از دیگری تعطیل خواهند شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی