گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی دانشگاه بیان كرد: با پیشرفت جوامع مدرن اضطراب هم افزایش یافته

دکتر هادی بدر بیان کرد: اساسا در جوامع شهری مدرن، سطح اضطراب و مشکلات روانشناختی مردم بالا می رود و طبیعتا مشکلات روانی که امروز مردم به آنها دچار هستند، قابل مقایسه با 20 سال پیش نیست.

1396/07/19
|
10:22

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع چالش های بهداشت روان در کشور و با حضور دکتر هادی بدر متخصص روانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شد.

دکتر هادی بدر در آغاز با بیان اینکه بیماری های سلامت روان دو جنبه متفاوت دارد، گفت: نخست زمینه های ژنتیک و ساختاری افراد است و دوم مسائل محیطی و استرس هایی که به افراد وارد می شود. بحث ژنتیک، ارتباطی به مسائل منطقه ای و محیطی ندارد و جوامع مختلف با هم تفاوتی ندارند و تقریبا در کل دنیا درصد شیوع ثابتی دارند.

وی به تاثیرات محیطی اشاره کرد و عنوان داشت: در مورد بیماری های روانپزشکی طبیعتا هر چه استرس محیط بیشتر باشد و فشارها زیاد باشند، امکان درگیر شدن فرد با بیماری های روانی نیز بیشتر خواهد بود زیرا توان افراد برای حل مشکلات افراد حدود ثابتی است.

این متخصص روانپزشکی تصریح کرد: در هر دوره ای که هر جامعه ای در معرض استرس قرار بگیرد، بیماری هایی که شکل محیطی دارند و واکنشی محسوب می شوند، افزایش پیدا می کنند. به عنوان مثال در منطقه ای که زلزله می آید، یک دوره بیماری های روانپزشکی بعد از زلزله در آن محیط بیشتر می شود و افراد با توجه به توانشان در حل مسائل و برخورد با مشکلات، دچار مشکلاتی می شوند.

وی با اشاره به شرایط جامعه، اظهار کرد: در چنین شرایطی طبیعتا انتظار داریم، درصد بیماری های نشات گرفته از محیط بیشتر باشد. البته اساسا در جوامع شهری مدرن، سطح اضطراب و مشکلات روانشناختی مردم بالا می رود و طبیعتا مشکلات روانی که امروز مردم به آنها دچار هستند، قابل مقایسه با 20 سال پیش نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه تابوی مراجعه به روانپزشک در کشور تا حدودی شکسته شده است، گفت: کسانی که دسترسی فرهنگی بیشتری دارند، راحت تر این مسئله را پذیرفته اند. نقش آموزش در این حوزه خیلی اهمیت دارد و به همین دلیل تبلیغات رسانه ای که در سینما و تلویزیون انجام می شود، در افزایش آگاهی مردم اثرگذار است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخشی از مقابله و برخورد با ترس، اجتناب است یعنی بعضی از افراد بر اساس ساختار روانشناختی شان، در مقابل ترس، راه اجتناب را انتخاب می کنند و در واقع آن را انکار می کنند. این موضوع حتی در مورد بعضی از بیماری ها مانند سرطان نیز وجود دارد یعنی بعضی از افراد آزمایش نمی دهند زیرا می ترسند وقتی آزمایش دادند، متوجه شوند دچار بیماری هستند در حالی که اگر متوجه شوند، می توانند برای درمان اقدام کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی