گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان كرد: انگیزه در بین فارغ التحصیلان مهندسی کم است

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه خودباوری ملی مبتنی بر انگیزه ملی است، اظهار کرد: متاسفانه وضعیت مهندس جوان فارغ التحصیل در ایران را از نظر انگیزشی خیلی خوب نمی دانم.

1396/12/06
|
10:15

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع روز مهندس؛ چالش ها و ظرفیت ها و با حضور دکتر سالار آرین مقدم عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی روانه آنتن شد.

دکتر سالار آرین مقدم در آغاز در تعریف مهندسی گفت: مهندسی علمی است که در آن، از تمام داشته های فیزیکی، ریاضی و معلومات عمومی برای پاسخ گفتن به مشکلات موجود بهره می بریم. در واقع مهندس قرار است در حیطه کاری خودش، یک سوال را پاسخ دهد و مشکلی را حل کند و برخلاف علوم پایه نمی تواند سال ها روی موضوعی تحقیق کند بلکه باید سریع به پاسخ برسد.

وی در ادامه اشاره کرد: برخی معتقدند مهندس باید بر اساس یک خروجی از دانشگاه باشد و در مدرک نیز لفظ مهندس وجود داشته باشد که این مسئله را به دلیل توسعه ناموزون تحصیلات دانشگاهی در کشور گرفتار هستیم. در دو دهه پیش که تعداد فارغ التحصیلان کمتر بود، رویای دکتر و مهندس شدن وجود داشت زیرا یک کلاس اجتماعی به همراه خود داشت. به نظر می رسد این رشد ناموزون، کمی باعث صدمه به مهندسی شد. به عنوان نمونه، وقتی مهندسین از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، خود سازمان های صنفی مهندسی، برای حل مشکلات شان به آن ها اطمینان ندارند و ابتدا سعی می کنند در رشته های مختلف، آزمون بگیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه ضمن تصریح بر اینکه سطح دانشجوها و فارغ التحصیلان در حوزه مهندسی متفاوت است، عنوان کرد: البته نباید فراموش کنیم ورود خیلی ملاک خوبی نیست بلکه آنچه ملاک مناسبی است، خروجی دانشگاه است یعنی هر دانشگاهی با هر اسمی، وقتی نام مهندس را به کسی می دهد، باید آموزش های صحیح و استانداردی را با فردی که سرمایه و زندگی اش را در چهار سال در آن دانشگاه صرف کرده است، ارائه دهند. در حقیقت وقتی فارغ التحصیل مهندسی، دارای توانایی های لازم نیست، باید علت را از دانشگاه ها و سطح تدریس آنها گرفت.

وی با بیان اینکه خودباوری ملی مبتنی بر انگیزه ملی است، اظهار کرد: متاسفانه وضعیت مهندس جوان فارغ التحصیل در ایران را از نظر انگیزشی خیلی خوب نمی دانم. سال ها اینها را به امید اینکه اعتبار پیدا خواهند کرد، تربیت کرده ایم اما الان بیکار هستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی